Bez kategorii

Beskid Śląski czyli podróż z niemowlakiem

W dniach 9-13 lipca wraz z mężem i moim 8-miesięcznym synkiem odpoczywaliśmy w Szczyrku. Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwiedzili okolicznych miasteczek 🙂

Baliśmy się tego wyjazdu, bo nie wiedzieliśmy, jak na długą podróż i zmianę klimatu zareaguje dziecko. Jesteśmy mile zaskoczeni, gdyż Adaś był niesamowicie pogodny, żądny wrażeń (wszystko go ciekawiło- nowe miejsca, góry, nowe smaki). Jeżeli jesteście rodzicami z małym dzieckiem i macie wątpliwości, czy to już pora na pierwsze wakacje, czy nie, my polecamy 🙂 Nasze obawy były niepotrzebne. O czym warto pamiętać, wybierając się z niemowlakiem w podróż? Przede wszystkim, należy rozsądnie spakować torbę, by nie stresować się, gdy nagle nastąpi niespodziewana awaria.

Co więc spakować dla dziecka? Przede wszystkim: dużo ubranek! Nie żartuję! Najlepiej mieć minimum 3 komplety na jeden dzień (oczywiście i letnich i cieplejszych ubranek- pogoda w Polsce zmienną jest), ręczniki kąpielowe, kosmetyki, odpowiedni zapas pieluszek jednorazowych, tetrowych, mokrych chusteczek, łóżeczko turystyczne, przewijak (tutaj polecam przewijaki- maty turystyczne, które zajmują o wiele mniej miejsca niż klasyczne, a można je zabrać do torby podręcznej), wózek, piżamkę, spakowaną torbę podręczną (do wózka). Jeżeli karmicie dziecko butelką- warto zabrać odpowiedni zapas butelek, podgrzewacz, wodę przegotowaną w termosie (dziecko podczas podróży może zgłodnieć), kaszki, mleko, soczki. Polecam również żywność w słoiczkach. Nie jestem ich zwolenniczką na codzień, ale szczelnie zamknięty słoiczek łatwiej przetransportować (również bezpieczniej), niż żywność przygotowaną w domu i zawekowaną. Warto pamiętać także o ulubionych zabawkach malca, kocyku, apteczce (tutaj znaleźć się powinny: waciki, woda utleniona, plasterki, środki przeciw ugryzieniom i na ugryzienia owadów). Pamiętajcie również o kremie z wysokim filtrem UV! Czy w górach, czy nad morzem, delikatna skóra dziecka może łatwo się poparzyć.

Kończę część pt „Jak się spakować, by nie zwariować?” i wracam do swojej ulubionej części- promocji miejsca 🙂

SZCZYRK jest dość sporym, uroczym miastem, leżącym u podnóża góry Skrzyczne. Latem jest oazą spokoju, turystów tutaj jak na lekarstwo.

Sanktuarium Maryjne „Na Górce”w Szczyrku- leży na wysokości 670 m.n.p.m. przy trasie turystycznej ze Szczyrku na Klimczok. Miejsce licznych pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Bożej i cudownego źródełka. Historia mówi, że w 1894 roku Matka Boska ukazała się 12-letniej dziewczynce w pobliskim lesie. Na cześć tego wydarzenia powstało Sanktuarium.

Cudowne źródełko
Grota Maryjna

Spod Sanktuarium rozpościera się przepiękna panorama na Skrzyczne (najwyższy szczyt w grupie Beskidu Śląskiego i jednocześnie jeden ze szczytów Korony Gór Polski).

Widok na Skrzyczne
Góralska kapliczka w pobliżu Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku

Kościół Św. Jakuba Apostoła jest najstarszm zabytkiem Szczyrku. Drewniany kościół zbudowano 1800 roku, jego wnętrze wykonano w stylu późnobarokowym. Na wieży kościoła znajduje się dzwon z 1691 roku. Kościół jest przepiękny i robi wrażenie. Niestety- trudno go zobaczyć wewnątrz, gdyż otwierany jest codziennie tylko około godziny 17.30 na wieczorną mszę (godzina 18.00). Na szczęście upór i determinacja się opłaciły 🙂

W Szczyrku przy ulicy Salmopolskiej (w kierunku Wisły) znajduje się kapliczka.

Nieopodal zobaczyć można również kościół ewangelicko- augsburski, wybudowany w latach 1991-1995 .

Centrum Szczyrku to Plac Św. Jakuba oraz ścieżka pieszo- rowerowa nad Zylicą. To tutaj tętni życie mieszkańców oraz przyjeznych. Tu znajdują się karczmy oraz organizowane są różne wydarzenia kulturalne.

Nieopodal mieści się skocznia narciarska „Skalite”, która powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Potem dobudowano skocznie K-95 i K-70.

ŻYWIEC jest pięknym miastem położonym nad rzeką Sołą i Jeziorem Żywieckim.

Żywiec z lotu ptaka

Rynek z Ratuszem i z kamienną dzwonnią mieści się w centrum miasta.

W pobliżu rynku podziwiać można Konkatedrę Narodzenia NMP. Świątynia zbudowana została w XV wieku, z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowana w latach 1582-1583.

Widok na konkatedrę i dzwonnicę

Wnętrze urządzone zostało w stylu barokowym. Do Kościoła należy dzwonnica znajdująca się na Rynku.

100 metrów od kościoła mieści się Stary Zamek- renesansowa budowla z arkadowym dziedzińcem. Siedziba Muzeum Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego.

Pałac Habsburgów, zwany „Nowym Zamkiem” to neoklasycystyczny pałac z lat 1893-1895, znajdujący się naprzeciwko Starego Zamku.

JEZIORO ŻYWIECKIE jest to zbiornik retencyjny na rzece Soła. Najpiękniejszy widok na Jezioro i Zaporę jest w miejscowości Tresna (ok. 3 km od Żywca) albo z lotu ptaka.

Z zapory w Treśnie rozpościera się wspaniały widok na Sołę i miejsowość Czernichów.

RYBARZOWICE położone są 6,5 km od Szczyrku i 8,5 km od Żywca. We wsi warto zobaczyć Kościół Matki Bożej Pocieszenia.

Kolejnym punktem naszej wycieczki jest WĘGIERSKA GÓRKA . Jest to wieś w pobliżu Żywca, przez którą przepływa rzeka Soła. Idealny spacer w ciszy? Bulwarami nad Sołą! W 2009 roku w Węgierskiej Górce oddano do użytku wyremontowane bulwary z placami zabaw i ścieżką rowerową. Można zobaczyć malownicze przełomy Soły z mostu łukowego, wykonanego z afrykańskiego drewna. Ponadto w otoczeniu Soły przebiega ścieżka dydaktyczna przyrodniczo-leśna.

GOLESZÓW jest wsią położoną między Ustroniem a Cieszynem (8,5 km od Cieszyna). W Goleszowie znajduje się Kościół Św. Michała Archanioła z 1921 roku.

CIESZYN jest miastem granicznym pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Granica przebiega przez rzekę Olza.

Zarówno po stronie polskiej jak i czeskiej można zobaczyć kilka ciekawych miejsc.

Zacznę od polskiej części miasta. Najważniejszym miejscem w mieście jest rynek z Ratuszem.

Nieopodal wznosi się Kościół św. Marii Magdaleny, wybudowany w stylu gotyckim w XIII wieku, staraniem książąt cieszyńskich.

Świątynia może poszczycić się wspaniałym, barokowym wnętrzem.

U stóp wzgórza, na którym znajduje się rynek oraz katedra, mieści sie Studnia Trzech Braci. Istniejąca prawdopodobnie od średniowiecza studnia miejska w Cieszynie jest symbolem miasta

Legenda głosi, że trzej bracia, synowie króla polskiego Leszka III- Bolko, Leszko i Cieszko wracając z podróży spotkali się przy tej studni i założyli tutaj miasto- Cieszyn.

 

Przy Placu Teatralnym znajduje się Teatr im. Adama Mickiewicza. Siedzibą teatru jest secesyjny gmach, wybudowany około 1910 roku.

Nieopodal rzeki Olzy nad miasto wznosi się wzgórze, zwane Wzgórzem Zamkowym. W 1839 roku, na polecenie księcia Karola Habsburga, rozebrano zamek piastowski, który stał na niewielkim wzniesieniu w Cieszynie, tuż obok Olzy. Po zamku pozostały jedynie fundamenty, jedna wieża, część baszty oraz romańskiej rotundy. W miejsce zamku zbudowano klasycystyczny pałac, a na wzgórzu utworzono romantyczny park. Na początku XXI wieku archeolodzy odkryli na terenie parku stare fundamenty oraz XII-wieczną wieżę ostatecznej obrony. Przed pałacem, u stóp wzgórza odbudowano pomnik legionistów śląskich.

Pałac i pomnik legionistów śląskich
Rotunda
Wieża

Warto również przespacerowac się na Plac ks. Londzina- tutaj znajduje się Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wraz z zespołem klasztornym bonifratrów.

Przy ulicy dra. Michejdy, dawnego burmistrza Cieszyna mieści się ciekawy architektonicznie budynek przedszkola. Mniemam, że jego siedzibą jest zabytkowa willa.

Ostatnim miejscem po polskiej stronie miasta, które widzieliśmy, jest wspaniała kamienica z 1898 roku- siedziba Biblioteki Miejskiej, dawniej Dom Niemiecki.

Na stronę czeską przechodzi się nad Olzą Mostem Przyjaźni.

Docieramy do ulicy Masarykove Sady. Tutaj mieści się neogotycki Kościół Serca Jezusowego, wybudowany w 1894 roku wg projektu Ludwika Satzke.

Naprzeciwko świątyni podziwiać można gmach Akademii Handlowej …

… pod którą znajduje się pomnik Jana Nepomucena…

… oraz neogotycka kapliczka.

Na Niwach mieści się Kościół Ewangelicki Piotra i Pawła.

Tylko tyle udało nam sie zobaczyć w czeskiej części miasta. Mamy zatem powód, by powrócić do Cieszyna.

WISŁA to rodzinne miasto naszego wybitnego skoczka narciarskiego- Adama Małysza. Tutaj też mieści się jego muzeum- „Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza”.

Można w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. W galerii znajduje się również wiele innych pamiątek z zawodów oraz kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez naszego skoczka w ciągu bogatej kariery sportowe. Ponieważ dojazd do galerii nie jest oznakowany i ciężko tam trafić, więc aby tam dotrzeć, należy kierując się na Głębce, przejechać rondo i zaraz za stacją Orlenu skręcić w lewo.

Skoro już wspomniałam o Głębcach, to tutaj mieści się drewniany Kościół Znalezienia Krzyża Świętego. Został on wybudowany w latach 1981-1983 i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

W Wiśle również podziwiać można Kościół Ewangelicko- Augsburski Św. Piotra i Pawła, który wzniesiono w latach 1833-1838.

Skocznia narciarska im. Adama Małysza w WIŚLE- MALINCE została wybudowana w 2008 roku (wcześniej była to skocznia drewniana) na fali popularności Małysza. Na skocznię można wjechać wyciągiem krzesełkowym.

Z góry roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Beskidy.

Podczas naszego wyjazdu powrotnego do domu, chcieliśmy zwiedzić Bielsko- Białą. Jednak okropnie padało. Kręcąc się wokół S52 (tak, tak- mamy miłe wspomnienia związane z tą ekspresówką, bowiem nią jechaliśmy w naszą podróż poślubą do Pragi), trafiliśmy na drewniany Kościół św. Wawrzyńca w BIELOWICKU. Drewniana świątynia powstała w 1541 r. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Z Bielowicka roztacza się również widok na malowniczą panoramę Beskidu Śląskiego, a raczej Pogórza Śląskiego oraz na wijącą się trasę S52.

BAZA NOCLEGOWA:

zdecydowanie polecamy pokoje gościnne u Pani Bogumiły Baran.
Adres: Szczyrk- Salmopol, ul. Zawodzie 1A   tel: 604 518 170

Pokoje znajdują się z pięknym domku, u podnóża góry, nad Żylicą.  Możliwość zaparkowania na terenie. Bardzo zadbany ogród z miejscem na rodzinny piknik/ ognisko. Terenu pilnuje przesympatyczny nowofundland- Zefir 🙂
Właścicielka jest bardzo miłą osobą, z chęcią doradza gościom odnośnie atrakcji. Goście mogą skorzystać z bardzo dobrze wyposażonej kuchni, a także z mini- izby regionalnej stylizowanej po góralsku, gdzie można napalić w kominku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *