Bez kategorii

Boże Ciało 2018 w Karczewie i w Otwocku Wielkim

W tym roku uroczystości Bożego Ciała w gminie Karczew odbywały się w niesamowitym upale. Z jednej strony słońce pięknie eksponowało ołtarze, z drugiej zaś- utrudniało uczestnikom procesji celebrowanie tego dnia.

Jak co roku, w zwyczaju mam oglądanie ołtarzy, nim przejdzie procesja. Nie ma wtedy tłumów, mogę swobodnie porobić zdjęcia i zastanowić się nad ich przesłaniem.

Oglądanie ołtarzy zaczęłam od Karczewa, który od kilkudziesięciu lat szczyci się tradycją majestatycznych wręcz ołtarzy na Boże Ciało.

Pierwszy ołtarz, który widziałam, znajdował się przy pomniku Orła Białego. Nawiązywał on do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Oddawał również hołd Janowi Pawłowi II oraz Żołnierzom Armii Krajowej z Karczewa.

Drugi ołtarz znajdował się przy Banku Spółdzielczym (bank od kilku lat funduje jeden z ołtarzy). Swoją tematyką nawiązywał do 470. rocznicy uzyskania praw miejskich przez Karczew.

Trzeci ołtarz znajdował się pomiędzy Karczewem a osiedlem Ługi. Był bardzo przestronny. On również wspominał swoją tematyką o 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ostatni, czwarty ołtarz znajdował się na terenie Kościoła pw. Św. Wita. Przedstawiał on Dary Ducha Świętego, które spływają na ludzi.

Następnie udałam się do Otwocka Wielkiego, który w ostatnich latach dorównuje karczewskim ołtarzom pod względem wielkości i przesłania.

Pierwszy ołtarz znajdował się pod budynkiem OSP. Nawiązywał do 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Drugi ołtarz będący naprzeciwko Kościoła pw. M.B. Ostrobramskiej prezentował Dary Ducha Świętego.

Trzeci ołtarz został stworzony tuż przy ulicy Wiślanej (DW 734). Nawiązywał on do życia i nauki głoszonej przez Prymasa Polski- kard. S. Wyszyńskiego.

Ostatni ołtarz znajdował się na drodze łączącej ulicę Wiślaną z ulicą Zamkową. Św. Stanisław Kostka pochodził z Mazowsza, na którym leży Otwock Wielki i jego mądrości życiowej został dedykowany niniejszy ołtarz. Św. Stanisław Kostka jest też patronem Polski- kraju, który 100 lat temu odzyskał niepodległość po 123 latach niewoli.

Jak łatwo zauważyć, wszystkie 8 ołtarzy w mniejszym lub większym stopniu dotyczyło Polski- głównie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, jak również jej patronów i świętych, otaczających nasz kraj swoją opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *