Boże Ciało 2019 w Karczewie i Otwocku Wielkim

Tegoroczne Boże Ciało jest dla mnie szczególne, bowiem dziś mija 10.rocznica, kiedy zajmuję się fotografowaniem ołtarzy w gminie Karczew i podjęłam decyzję o wydaniu okolicznościowego albumu fotograficznego. Ponadto jest to pierwsze Boże Ciało, gdy… spędzam je na rowerze. Od 3 dni poruszam się na dwóch kółkach. Jeśli wytrwam w postanowieniu, że ograniczę poruszanie się samochodem, być mkoże i zmodyfikuję nieco blog o wycieczki rowerowe 😉

Wracając do istoty dzisiejszego święta- tematem przewodnim tegorocznego Bożego Ciała były dary Ducha Świętego.

Swoją wycieczkę rozpoczęłam od Karczewa. Pierwszy ołtarz znajdował się pod Kościołem pw. Św. Wita, a do jego powstania przyczynili się Mieszkańcy Otwocka Małego.

Kolejny ołtarz znajdował się pod Bankiem Spółdzielczym. Ołtarze wykonywane przez Bank mają to do siebie, że są skromne, ale z wyraźnym przekazem.

Trzeci ołtarz zobaczyć można było tuż przy Urzędzie Miejskim w Karczewie.

Ostatni ołtarz został wykonany tuż przy SP nr 1 im.B.Prusa.

Nie będę wypowiadała się, który mi się najbardziej podobał, gdyż to kwestia gustu. Natomiast nasze ołtarze sa bardzo okazałe i są wytworem wielodniowej pracy wielu ludzi, którym kłaniam się za oryginalne pomysły i czas poświęcony w stworzenie tych arcydzieł.

Następnie pojechałam do Otwocka Wielkiego. Pierwszy ołtarz został stworzony przez Mieszkańców Otwocka Wielkiego i mieścił się pod strażnicą OSP.

Kolejny ołtarz został wykonany przez Mieszkańców wsi Nadbrzeż i zobaczyć go można było na skrzyżowaniu ulicy Wiślanej i Zamkowej.

Trzeci ołtarz znajdował się przy DW 734 i został stworzony przez Mieszkańców wsi Wygoda.

Ostatni ołtarz był wytworem ciężkiej pracy Mieszkańców wsi Kępa Nadbrzeska i znajdował się za strażnicą OSP pomiędzy DW 734 a ulicą Zamkową.

Jestem dumna z wieloletniej tradycji budowania okazałych ołtarzy w gminie, z której pochodzę. Cieszę się, że mamy swoją lokalną tradycję, z której słyniemy. Każdego roku najlepszą porą dla mnie na wycieczkę celem zobaczenia ołtarzy jest poranek. Nie ma wówczas upału, ołtarze są świeżo wykonane, a pod nimi nie ma zbytnio ruchu. Ruch zaczyna się popołudniu, tuż po procesji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *