Boże Ciało 2020 w gminie Karczew

W tym roku wszystko jest inne, na opak. Nawet obchody Bożego Ciała w całej Polsce są skromniejsze, mniej uroczyste.

Nasza gmina (a szczególnie Karczew i Otwock Wielki) słynie z pięknych ołtarzy na Boże Ciało, które fotografujemy niezmiennie od 2009 roku. W tym roku, ze względu na epidemię COVID-19 ołtarze w naszej gminie były mniejsze, skromniejsze, ale piękne.

Podziwiamy budowniczych- mieli dużo mniej czasu na przygotowanie wszystkiego. Dodatkowo tworzenie ołtarzy utrudniała pogoda- od 2 dni w okolicach Warszawy są olbrzymie ulewy z podtopieniami domów i dróg, a za dnia upały. Więc mimo epidemii i anomali pogodowych, mieszkańcy gminy stanęli na wysokości zadania.

W gminie Karczew są trzy parafie: w Karczewie, Otwocku Wielkim i Ostrówku. Udało nam się zobaczyć wszystkie ołtarze w gminie i dziś z chęcią Wam je prezentujemy. Jednocześnie mamy nadzieję, że za rok wszystko wróci do normy i gmina Karczew znowu rozwinie skrzydła tworząc majestatyczne budowle.

Parafia św. Wita w Karczewie

Kościół pw. św. Wita został zbudowany w stylu baroku piemonckiego w 1732 roku. Ufundowł go marszałek Franciszek Bieliński i zbudował prawdopodobnie Jakub Fontana.

Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Otwocku Wielkim

Kościół M.B. Ostrobramskiej został wybudowany w 1987 roku. Pierwotnie pełnił on funkcję kaplicy- filii kościoła w Karczewie. Samodzielną parafią został ustanowiony w 1999 roku. Do parafii należą 4 wsie: Otwock Wielki, Nadbrzeż, Kępa Nadbrzeska i Wygoda.

Ołtarz wykonany przez mieszkańców Otwocka Wielkiego
Ołtarz wykonany przez mieszkańców Nadbrzeża
Ołtarz wykonany przez mieszkańców Wygody
Ołtarz wykonany przez mieszkańców Kępy Nadbrzeskiej

Parafia św. Izydora w Ostrówku

Kościół św. Izydora w Ostrówku został wybudowany w stylu pseudorenesansowym w latach 1931-1932. Teren parafii obejmuje miejscowości Ostrówek, Glinki, Kosumce, Władysławów.

Poza gminą Karczew jest jeszcze Parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku- Ługach. Część mieszkańców osiedla Ługi mieszka w części należącej administracyjnie do Karczewa. Z tym, ze parafią tych mieszkańców nie jest parafia św. Wita, a parafia w Otwocku, mieszcząca się na osiedlu. Ołtarze przy kościele Miłosierdzia Bożego były bardzo skromne, przez co również bardzo ładne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *