Bez kategorii

Boże Ciało 2021 w Karczewie

Tegoroczne Boże Ciało było- miejmy nadzieję- furtką do normalności. W zeszłym roku, kiedy to świat ogarnęła pandemia COVID-19, nawet tradycje się poddały w obliczu obostrzeń i zakazów. Karczew, który słynie z majestatycznych ołtarzy- wielkich instalacji artystycznych, w 2020 roku musiał spasować i stworzyć mniejsze niż zawsze dzieła sztuki.

Na szczęście w tym roku tradycja przezwyciężyła dziwne czasy. Grupa mieszkańców gminy wespół zespół stworzyła prawdziwe cuda. Wokół kościoła św. Wita powstały cztery piękne ołtarze.

Pierwszy z nich poświęcony jest Matce Bożej Łaskawej, która wzięła pod swoją opiekę żołnierzy walczących w 1920 roku z bolszewikami w Bitwie Warszawskiej i dzięki Jej łaskom, Polacy zwyciężyli, a zwycięstwo to nazywane jest „Cudem nad Wisłą”.

Drugi ołtarz był hołdem dla rycerzy Niepokalanej- osób, którzy swoim życiem i postępowaniem dali świadectwo wielkiej wiary i bezgranicznej miłości do ludzi. Tymi rycerzami byli: św. Jan Paweł II- papież Polak, św. o. Maksymilian Maria Kolbe- misjonarz zamordowany w czasie II Wojny Światowej w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz, ks. Ignacy Skorupka- kapelan Wojska Polskiego, poległy w walce pod Ossowem, ks. Jan Leon Ziółkowski- kapelan Wojska Polskiego, rozstrzelany w Katyniu, ks. Stefan Niedzielak- kapelan AK, zamordowany, bł. ks. Józef Stanek- kapelan AK, zamordowany przez Niemców , a także bł. ks. Jerzy Popiełuszko- kapelan „Solidarności”, zamordowany przez SB.

Kolejny ołtarz nawiązywał do Maryi- Królowej Polski. Maryja- królowa została zaprezentowana na instalacji przypominającej tron, zwieńczony koroną.

Ostatni ołtarz ostrzegał przez zagrożeniami czyhającymi na Kościół Katolicki. Wskazał na postawy i grzechy, które mogą kościół zgładzić.

Wszystkie ołtarze w tym roku były bardzo ładne. Mieszkańcy włożyli dużo pracy i serca w ich wykonanie. Cieszymy się, że pomimo rocznego załamania życia, tradycja wciąż jest żywa i COVID-19 jej nie pokonał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *