Bez kategorii

Car Mikołaj I w Warszawie- spacer wokół Cytadeli

Nadeszła wiosna. Czas, kiedy włącza mi się włóczęga i planuję wycieczki na bieżący rok. W tym roku czeka nas wyprawa w kilka nowych miejsc.

Dzisiaj na Mazowszu słońce mocno grzeje. Szkoda by było tracić taki piękny dzień na siedzeniu w domu. Dlatego spakowałam swoją rodzinę do samochodu i pojechaliśmy do Warszawy pospacerować wokół Cytadeli. Sama twierdza pochodzi z lat 1832- 1834. Powstała z rozkazu cara Mikołaja I. Ogrom kompleksu zachwyca. Ponadto obiekt jest odrestaurowywany i rozbudowywany o Muzeum Historii Polski. Na terenie kompleksu działa Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Wycieczkę zaczęliśmy od ulicy Zakroczymskiej, przy której znajduje się Zdrój Królewski.

Następnie przeszliśmy do ulicy Krajewskiego- tam zobaczyć można Kaponierę pierwszego bastionu, a także znajdujący się tuż obok Dzwon Katyński. Potem przeszliśmy wzdłuż Wybrzeża Gdyńskiego, aż dotarliśmy do bramy straceń oraz do cmentarza wojskowego.

Dzwon Katyński przy Kaponierze pierwszego bastionu

Brama Okrzei od strony skweru Powstańców Styczniowych
Brama Okrzei od strony Bramy Straceń
Cmentarz wojskowy z widokiem na Wisłę

Brama Straceń

Spod Bramy Straceń dociera się do Muzeum X Pawilonu Cytadeli.

Galeria Brama Bielańska
Brama Bielańska

Z Cytadeli rozciąga się wspaniały widok na Wisłę, a tereny wokół kompleksu wspaniale się zazieleniły i obsypały krokusami.

Krokusy w Parku Fosa
Park Fosa

Na terenie Cytadeli swoją siedzibę ma także Muzeum Katyńskie.

Planując wycieczkę na teren Cytadeli musicie zarezerwować cały dzień. Jest to bardzo duży obszar, którego zwiedzanie zajmie z pewnością kilka godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *