Bez kategorii

Cerkiew Jana Klimaka w Warszawie

O Warszawie wprawdzie napisałam już na blogu wiele (przewodnik TUTAJ ), ale jest to miasto, które ciągle zaskakuje i ma naprawdę wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Z Wolą mam związne pewne wspomnienia sprzed lat. Kiedyś, jakieś 11 lat temu na ulicy Wolskiej zobaczyłam Cerkiew Jana Klimaka. Zaciekawiła mnie niesłychanie, jednak przez te 11 lat nie miałam okazji, by wrócić i  ją poznać. Zawsze było mi nie po drodze. Dzisiaj miałam krótką chwilę dla siebie, byłam w okolicy więc postanowiłam, że odwiedzę to niezwykłe miejsce.

Cerkiew Jana Klimaka mieści się u zbiegu ulicy Wolskiej i Kasprzaka. Została ona wybudowana w latach 1903-1905. Inicjatorem budowy był abp. Hieronim. Postanowił, że wybuduje cerkiew dla pochówku swojego syna Iwana, a potem również i swojego oraz okolicznych prawosławnych mieszkańców Woli. Budowla została wzniesiona według projektu Władimira Pokrowskiego. Naśladuje swoim wyglądem XVII-wieczne budownictwo sakralne regionu rostowskiego. Cerkiew została uszkodzona w czasie II wojny światowej, a podczas rzezi Woli hitlerowcy zamordowali służących w niej kapłanów, ich rodziny oraz dzieci z prawosławnego przytułku dla sierot prowadzonego przy parafii.

Świątynia jest niesłychanie piękna. Wokół niej znajduje się cmentarz prawosławny oraz nawiązująca do stylu dzwonnica. Nad wejściem do cerkwii zobaczyć można fresk z postacią Matki Bożej. Teren cmentarza i bezpośrednio otaczający cerkiew jest bogaty w roślinność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *