Bez kategorii

Drewniane kościoły nad Wisłą w pobliżu Wilgi

Niedaleko Sobień- Jezior i Goźlina, we wsi MARIAŃSKIE PORZECZE znajduje się XVIII- wieczny drewniany kościół- Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Kościół pochodzi z 1699 roku i obecnie pełni funkcję sanktuarium. Należy do Księży Marianów. Ze względu na swą wartość historyczną- na co dzień zamknięty. Otwierany na Msze Święte.

Wewnątrz świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Goźlińskiej. Obraz ten zaczął słynąć łaskami już od chwili umieszczenia go w kościele w 1699 r. przez o. Stanisława Papczyńskiego. Architektura kościoła zapiera dech w piersiach. Chciałabym podziękować Księdzu Rezydentowi Stefanowi Ciechomskiemu MIC za dzisiejsze miłe przyjęcie nas w świątyni i opowiedzenie nam historii kościoła i obrazu.

Natomiast w TARNOWIE, wsi położonej nieopodal Maciejowic, stoi na skarpie wiślanej mały, drewniany kościółek- VOTUM ALEKSA.  Został on zaprojektowany przez firmę Beton/ Marta Rowińska i Lech Rowiński, a inwestorem jest osoba prywatna. Kościół ten to prostota i minimalizm w jednym, bowiem do jego budowy użyto tylko….drewno, żelbet i wióry osikowe! W środku można zobaczyć kilka prostych, drewnianych ław przypominających te z czasów szkoły, natomiast za ołtarzem przez okno rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Wisłę.

Kościół na co dzień jest zamknięty. Można podziwiać go z zewnątrz.

Odwiedziliśmy także naszych czterokopytnych przyjaciół w CYGANÓWCE. Mają się dobrze- widać, ze Pan Leśniczy o nich dba. Tylko żal chwyta za serce, gdy widzi się pusta zagrodę po dzikach 🙁

Wybraliśmy się także na spacer po pobliskim lesie. Czy wiecie, że w Cyganówce znajdują się pola wrzosowe? Już nie musimy jeździć do Mostówki, by zachwycać się wrzosami- mamy je zaledwie 30 km od domu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *