Bez kategorii

Drewniane kościoły w pobliżu Płocka

W trakcie naszej ostatniej wycieczki do Płocka (post PŁOCK ) widzieliśmy kilka drewnianych kościołów.

Pierwszy kościół znajduje się w Słupnie. Kościół św. Marcina został zbudowany w 1753 roku. Niestety, nie udało nam się go zobaczyć w środku, a podobno jest piękny. Mamy nadzieję, że następnym razem jego drzwi będą otwarte.

Drugi to kościół Świętego Aleksego z ok. 1740 roku. Mieści się on na obrzeżach Płocka. Świątynia posiada drewnianą dzwonnicę z 1719 r., przebudowaną w XIX w.

We wnętrzu kościoła znajduje się ambona z XVIII wieku, barokowy ołtarz z około 1740 roku, wewnątrz ołtarza barokowy krucyfiks, barokowe tabernakulum, a także malowany na desce (z 1906 roku) obraz św. Aleksego.

Następny drewniany kościół, który widzieliśmy w dniu dzisiejszym znajduje się w Brwilnie. Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wybudowany został w 1740 roku. Dzwonnica przykościelna pochodzi z 1882 roku, ale do jej budowy użyto belek z poprzedniej, pochodzącej z połowy XVIII wieku. Dzwony zostały zrabowane przez Niemców w czasie I wojny światowej. Niestety, ta świątynia również była zamknięta, wobec czego nie udało nam się zobaczyć jej wnętrza 🙁

Ostatnim drewnianym kościołem był kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrzykowie. Świątynia pochodzi z 1775 r. Dzięki uprzejmości ks. proboszcza Jarosława Ferenca, mogliśmy obejrzeć kościół wewnątrz. Wnętrze to połączenie stylów późnorenesansowego i barokowego. Są tutaj organy, dreaniane stalle, chrzcielnica piaskowcowa, obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, malowany na desce, z I połowy XVII w.

Podczas tej wycieczki zwiedziliśmy również Sanniki i Brochów, ale o tych dwóch miejscach opowiemy Wam w następnym poście 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *