Bez kategorii

Dworki i pałace pomiędzy Mszczonowem a Sochaczewem

Pomiędzy Mszczonowem a Sochaczewem, u stóp Puszczy Mariańskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego znajduje się wiele wspaniałych dworów i pałaców oraz kościołów. Podróż do tych niesamowitych perełek architektonicznych odbyliśmy przy okazji wycieczki do Żyrardowa, o którym pisałam TUTAJ

W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Radziejowic. W Radziejowicach znajduje się zespół pałacowo- parkowy z klasycystycznym pałacem Radziejowskich. Na terenie parku znajduje się staw oraz plenerowa wystawa rzeźb „Metamorfozy” .

W pobliżu znajduje się też modrzewiowy dworek oraz Kościół p.w. św. Kazimierza Królewicza.

W pobliżu Radziejowic znajduje się Kuklówka Zarzeczna, a w niej dworek Chełmońskiego wraz z pamiątkowym kamieniem. Niestety, dworek stanowi własność prywatną i nie jest pożądane wchodzenie na teren.

W Kuklówce Radziejowickiej, w Dworze Biniszewice znajduje się Muzeum Lwowa. Siedzibą muzeum jest wiernie odtworzona kopia dworu kresowego z 1827 r. – rodzinnej posiadłości pradziadków właścicielki  i zarazem dyrektor muzeum Joanny Aleksandry Biniszewskiej. W dworku udostępnione są do zwiedzania antyszabr, kancelaria, biblioteka, salon. Pani dyrektor z pasją opowiada o historii Lwowa i Kresów oraz swojej rodziny, a także z dumą prezentuje zebrane przez siebie rodzinne pamiątki. Muzeum jest bardzo ciekawym punktem na mapie Mazowsza Zachodniego, aczkolwiek niewiele osób wie o jego istnieniu.

W Wiskitkach, wsi położonej u zbiegu DK 50 i autostrady A2, nad Pisią Gągoliną znajduje się urokliwy Kościół p.w. Wszystkich Świętych i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z 1585 roku wraz z dzwonnicą oraz neoromańska kaplica grobowa z 1848 roku.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Guzów. Poczujecie tam namiastkę zamków nad Loarą (jeszcze nie byłam, ale mój mąż był i mamy nadzieję, że będzie nam dane wybrać się szlakiem nadloreańskich budowli). W Guzowie bowiem zobaczyć można neorenesansowy Pałac Sobańskich (jest w trakcie rewitalizacji) wraz z przyległym doń kościołem św. Feliksa de Valois. Jestem zachwycona zarówno pałacem jak i kościołem. Pierwszy raz w Polsce widzę tak cudowne, piękne budowle. Jeszcze w żadnym miejscu w naszym kraju nie spotkałam się z takimi cudami architektury.

Kolejnym celem podróży był Szymanów, w którym zobaczyliśmy Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1667 roku oraz okazały Pałac Lubomirskich. 

Ostatnim punktem naszej podróży był Teresin, a w nim zespół pałacowo- parkowy z późnobarkowym pałacem Epsteina. Obecnie pełni on funkcję ośrodka rehabilitacyjno- szkoleniowego KRUS.

Teresin sąsiaduje z Niepokalanowem, natomiast nie udało nam się zobaczyć Sanktuarium, gdyż było już dość późno, a w świątyni odbywała się akurat jakaś bardzo ważna msza.

Mazowsze Zachodnie jest bardzo bogate w zabytki architektury. Oprócz powyższych w pobliżu znajduje się też Żelazowa Wola i Sochaczew– oba te miejsca odwiedziliśmy w 2012 roku, opisałam je TUTAJ  i stanowić one mogą uzupełnienie niniejszego przewodnika.

Muzeum Chopina w Żelazowej Woli
Sochaczew- amfiteatr i ruiny zamku
Sochaczew- Stacja Muzeum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *