EC1 w Łodzi

Podczas naszej ostatniej wycieczki pociągiem do Łodzi, o której pisaliśmy w poście ZOO w Łodzi , odwiedziliśmy również EC1.

EC1 to dawna miejska elektrownia w Łodzi. Powstała w 1886 roku i do 2000 roku zaopatrywała mieszkańców Łodzi w ciepło i energię elektryczną. W 2008 roku opuszczony budynek dawnej elektrowni zaadaptowano na potrzeby nowoczesnej instytucji kulturalnej i nazwano ją EC1- Miasto Kultury.

Kompleks znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna. Działa tutaj m.in. Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium.

Centrum Nauki i Techniki to miejsce, gdzie znajdują się maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, zmiękczalnia czy chłodnia kominowa z tarasem widokowym. Można tutaj zajrzeć do wnętrza kotła, przejść pod kurtyną z pary wodnej, zagrać w grę umożliwiającą sterowanie kotłami lub grę umożliwiającą przepływ wody za pomocą zaworów.

W EC1 jest również makieta elektrowni szczytowo- pompowej i suwnice pomostowe. Goście EC1 mają możliwość zobaczenia spektakularnego mappingu na turbogeneratorze.

Niesamowite wrażenie zrobiła na nas nastawnia- mózg elektrociepłowni, gdzie można wczuć się w rolę operatora elektrociepłowni i doprowadzić do łódzkich domostw energię elektryczną lub odciąć jej dopływ.

Dzieci najbardziej jednak zachwycone były ekspozycją prezentującą różne zjawiska fizyczne, np. tunel aerodynamiczny, elektromagnes,doświadczenie badające wypór wody, termometr Galileusza i kulę plazmową.

To tylko niewielka część atrakcji, jakie oferuje EC1. Zwieńczeniem wycieczki było wejście na taras widokowy, znajdujący się 40 metrów nad ziemią. Z tarasu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Łódź, a przy dobrej pogodzie widać stąd nawet elektrownię w Bełchatowie.

Jeśli chcecie spędzić bardzo aktywnie dzień, połączyć relaks z nauką, to śmiało możecie ruszać do Łodzi! Dojazd ze zwiedzaniem zajęły nam 12 godzin. Wrażenia są niezapomniane!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *