Gdynia, Wejherowo i Kaszuby Północne

Tegoroczny urlop spędziliśmy nad Bałtykiem. Mimo, że nad morzem jesteśmy często, zawsze znajdzie się miejsce jeszcze przez nas nieodkryte. Tak było i tym razem. Podczas urlopu skupiliśmy się nad miejscami, których jeszcze nie widzieliśmy. Wróciliśmy też w kilka miejsc, do których mamy sentyment.

Niniejszy przewodnik powstał na postawie miejsc, które oglądaliśmy przez 2 tygodnie, więc jest dużo czytania i planowania 🙂

W GDYNI byliśmy w 2009 roku. Wówczas przeziębiłam się na promie Stena Line od klimatyzacji, miałam wysoką gorączkę i niewiele pamiętam ze spaceru po Skwerze Kościuszki. A spacerowaliśmy od godziny 8.00 niemal do 16.00, bo czekaliśmy na pociąg powrotny do Warszawy. Skwer Kościuszki jest to reprezentacyjny deptak Gdyni. Największą atrakcją dla wszystkich na pewno są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec – Dar Pomorza.

Pomnik Josepha Conrada i Trzy Maszty Wawrzńca Sampa

Bardzo dobrym pomysłem- jak już wcześniej wspomniałam- jest zwiedzanie ORP Błyskawicy i Daru Pomorza. My byliśmy z dziećmi na darze Pomorza. Podczas wycieczki zobaczyć można makiety różnych statków, maszynownię, ożaglowanie, koła sterowe, kajuty, oryginalne wyposażenie statku. Z górnego pokładu rozciąga się przepiękny widok na ORP Błyskawicę i na Sea Tower.

Na samym końcu nabrzeża, na tyłach Akwarium, zobaczyć można pomnik „Marzyciela” („Dyrygenta Fal”).  To postać chłopca, który trzyma w ręku batutę. Do batuty przywiązana jest bojka bujająca się na falach. Kiedy fale poruszają bojką, rzeźba wygląda, jakby dyrygowała falami.

Po raz pierwszy również widzieliśmy Torpedownię w dzielnicy Babie Doły.

Na osiedlu w pobliżu zejścia do Torpedowni, przy ulicy Ikara na cokole stoi pomnik samolotu TS-8 Bies.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest WEJHEROWO. To urocze miasteczko jest bogate w zabytki.

Na Rynku znajduje się pomnik założyciela miasta- Jakuba Wejhera, empiryczny Ratusz, barokowa Kolegiata Św. Trójcy oraz szachulcowy szpitalik-przytułek z XVII w.

Kamienice przy Rynku
Kamienice przy Rynku
Ratusz
Pomnik Jakuba Wejhera
Kolegiata Św. Trójcy
Wnętrze Kolegiaty
Wnętrze Kolegiaty
Przytułek

W Wejherowie znajduje się też Pałac Keyserlingków i Przebendowskich (obecnie siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej).

W pobliżu Pałacu znajdują sie wzgórza Kalwarii Wejherowskiej.

Idąc ulicą Klasztorną w kierunku Rynku, mijamy Klasztor Franciszkanów i Kościół Św. Anny.

Klasztor Franciszkanów
Kościół Św. Anny
Wnętrze Kościoła Św. Anny

Wycieczkę do Wejherowa kończymy na zobaczeniu neogotyckiego Kościoła Św. Leona Wielkiego i Św. Stanisława Kostki oraz sąsiadującego z nim gmachu szkoły podstawowej.

Następnym miastem wartym zobaczenia jest PUCK. Parkujemy pod dawnym szpitalem Św. Jerzego (siedziba Muzeum Ziemi Puckiej) i stamtąd spacerujemy na Rynek.

Na puckim Rynku znajduje się m.in neogotycki Ratusz i zegar kwiatowy.

Nad Zatoką Pucką i nad Rynkiem góruje gotycki Kościół Św. Piotra i Pawła.

Spacer nad Zatoką Pucką jest świetnym pomysłem na złapanie oddechu. Tutaj znajduje się port, jak również pomnik generała Hallera oraz słupek zaślubinowy z morzem.

W pobliżu portu znajduje się szpital z okazałym gmachem.

Niecałe 7 km od Pucka znajduje się RZUCEWO,o którym pisałam w poście
http://magicznezakatki.pl/bajkowa-jesien-nad-baltykiem/

W Rzucewie, oprócz zamku i molo nad Zatoką Pucką, znajduje się też Osada Łowców Fok.

Natomiast w SWARZEWIE zobaczycie Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

W okolicy Pucka i Swarzewa znajdują się trzy piękne pałace: w CELBOWIE, w SŁAWUTÓWKU i w REKOWIE GÓRNYM. Pałac w Celbowie niszczeje, zaś dwa pozostałe zostały zaadaptowane na hotel i SPA.

Pałac w Celbowie
Pałac w Sławutówku
Pałac w Rekowie Górnym

Kierując się na zachód Kaszub, skręcamy przed Swarzewem z DW 216 w ulicę Pucką i dojeżdżamy do ŁEBCZA. W Łebczu zatrzymujemy się pod Kościołem pw. św. Marcina.

Warto zatrzymać się w STARZYŃSKIM DWORZE, gdzie znajdują się pozostałości po dawnym majątku zakonu cystersów.

W pobliskim STARZYNIE zobaczyć można pocysterski Kościół Św. Michała Archanioła.

Niecałe 4 km dalej w KŁANINIE stoi eklektyczny pałac oraz ruiny folwarku.

Obok Kłanina, w SULICICACH pomnikiem upamiętnionopięciu poległych 4 marca 1945 roku partyzantów TOW „Gryf Pomorski”.

Z Sulicic kierujemy się na KROKOWĄ. Nad wsią góruje neogotycki Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Tuż obok zachwyca zespół pałacowo- parkowy.

Z Krokowej kierujemy się do DĘBEK, gdzie mamy nocleg. Powszechnie panuje przekonanie, że Dębki są nudne, że nic się tutaj nie dzieje. Absolutnie się z tym nie zgodzę. Owszem, nie ma zbytnio tlumów, natomiast Dębki mogą pochawalić się szeroką, piaszczystą i czystą plażą.

Tutaj również swoje ujście w Bałtyku ma rzeka Piaśnica- raj dla kajakarzy.

Nieopodal ujścia Piaśnicy do morza stoi poniemiecki słupek graniczny, a w lesie na wzgórzu znajduje się poniemiecki bunkier. Niektóre źródła podają, ze była to strażnica Straży Granicznej.

U podnóża lasu, przy ulicy Adama Wrzoska zobaczyć można dworek prof. Wrzoska, chata rybacka z XVIII w, zaś odbijając w ulicę Zakonną dojdzie się do kaplicy M.B.Częstochowskiej, w całości wybudowanej z drewna.

Dworek prof. Wrzoska
Chata rybacka
Kaplica M.B. Częstochowskiej

Ostatnim miejscem w Dębkach wartym odwiedzenia jest Rybaczówka, a więc nowoczesny kompleks mający służyć do obsługi przystani rybackiej.

Rybaczówka posiada wieżę widokową, z której rozpościera się widok na Bałtyk. Przy ładnej pogodzie da się zobserwować Przylądek Rozewie.

Przy Rybaczówce stoi pomnik- kotwica ku pamięci rybaków z Dębek, którzy na morzu stracili życie.

W pobliskim ŻARNOWCU przy DW 213 stoi kościół- dawne opactwo benedyktynek.

Tutaj również zobaczyć można Jezioro Żarnowieckie, nad brzegiem którego w początkach lat 90-tych XX wieku miała powstać pierwsza w Polsce elektrownia atomowa. Plany budowy porzucono wobec licznych protestów mieszkańców Pomorza i Kaszub.

Po drugiej stronie jeziora znajduje się ZBIORNIK CZYMANOWO. Jest to sztuczny zbiornik elektrowni pompowo- szczytowej ” Żarnowiec”. Nad północnym brzegiem zbiornika znajduje się wieża widokowa – „KASZUBSKIE OKO”.

Widoki z „Kaszubskiego Oka”
Widoki z „Kaszubskiego Oka”
„Kaszubskie Oko”- wieża widokowa

W pobliżu Czymanowa we wsi GNIEWINO znajduje się Kościół pw. Św. Józefa Rzemieślnika.

Wokół Gniewina zamieszkało również 15 figur Stolemów- przedstawiających olbrzymie człekokształtne stwory – legendarnych władców Kaszub.

1,5 kilometra od Gniewina we wsi LISEWO znajduje się należący niegdyś do rodziny Jackowskich dwór z przełomu XVI i XVII wieku. Obecnie nowy właściciel odrestaurował popadający w ruinę obiekt i utworzył w nim hotel „Lisewski Dwór”.

W pobliskim BYCHOWIE i PRUSEWIE zobaczyć możecie zabytkowe dwory. Dwór w Bychowie pochodzi z II połowy XIX wieku, zaś ten z Prusewa- wybudowany w stylu neobarokowym- z początku XX wieku.

Dwór w Bychowie
Dwór w Prusewie

Opuszczamy okolice Jeziora Żarnowieckiego i kierujemy się w stronę Bałtyku, na północ.

Tutaj, w KUROWIE znajduje się dwór z II połowy XIX wieku.

W CIEKOCINKU godnym podziwiania jest zespół pałacowo- parkowy z 1910 roku.

W JACKOWIE stoi dwór z końca XIX wieku.

W ULINII znajduje się neoklasycystyczny pałac z 1924 roku.

Następnie jedziemy do SASINA, gdzie znajduje się neoklasycystyczny pałac z II popłowy XIX wieku.

Także w Sasinie znajduje się latarnia morska Stilo, o której pisałam w poście http://magicznezakatki.pl/szlak-latarni-morskich/

Poprzednim razem, gdy byłam pod latarnią Stilo nie zdecydowałam się wejść na górę, gdyż byłam w zaawansowanej ciąży. Obecnie syn ma 4 latka i wszedł na górę (33 metry) ze mną. Córka (7 mcy) została z mężem na dole. Widoki z tarasu widokowego są niesamowite! Z jednej strony rozpościera sie Bałtyk, z drugiej- na lasy i wydmy wokół Łeby. Przy dobrej pogodzie można dostrzec wystający z morza wrak statku West Star w pobliżu plaży w Ulinii.

Na wycieczkę do SEA PARK SARBSK trzeba zarezerwować cały dzień.

Sea Park to ośrodek edukacyjno-rekreacyjny, z muzeum marynistycznym, parkien miniatur latarni morskich polskiego Wybrzeża, parkiem makiet zwierząt morskich, kinem 5D i oceanarium.

Oprócz tego jest tu również fokarium, gdzie można zobaczyć tresurę fok połączoną z karmieniem, a także orygunalna replika galeonu wojennego „Wodnik”, który brał udział w bitwie pod Oliwą.

To jeszcze nie wszytsko! Sea Park oferuje wolierę przechodnią, którą zamieszkują ptaki strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego. Jest tu również wiele placów zabaw i parków linowych.

Z Sarbska udajemy się w stronę ŁEBY.Łeba- o tym mieście można pisać albo dobrze, albo źle- w zależności, czy ktoś lubi ścisk i zgiełk czy nie. Ja w Łebie byłam po raz pierwszy i raczej ostatni. Ciasno i drogo- jedyne, z czym po wycieczce do Łeby będzie kojarzyć mi się to miejsce. Jeśli chcecie wybrać się na wydmy, zaopatrzcie się w wygodne obuwie, ponieważ spacer to 6 km w jedną stronę.

Port w Łebie
Port w Łebie
Urząd Miejski

Fragment ul. Kościuszki zaanektowany został na Aleję Prezydentów Polski. Zobaczyć tutaj można odciski rąk Prezydentów RP: Ryszarda Kaczorowskiego, Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Wojciecha Jaruzelskiego.

Aleja Prezydentów RP

Pora wracać w stronę Dębek. W pobliżu DW 213 znajduje się stara stacja kolejowa WRZEŚCIE. Jest to stacja kolejowa czynna tylko sezonowo.

W Maszewku (DW 213) skręcamy na ZDRZEWNO. We wsi pozostały ruiny pięknego neoklasycystycznego pałacu rodziny von Zimdarsen z 1867 roku, a także murowanego wiatraka holendra z XVIII wieku.

Wiatrak został zbudowany w 1765 roku i był użytkowany do połowy XX wieku, kiedy to jego wnętrze zniszczył pożar. Tę ceglaną, wzniesioną na rzucie koła o średnicy 9,5 m budowlę, charakteryzuje masywny korpus, zwieńczony dawniej obracaną na łożysku bryłą dachową ze śmigłami, samoczynnie nastawiającą się do kierunku wiatru. Powierzchnia wiatraka wynosi 240 m2, kubatura zaś – 900. Ostatni taki na Ziemi Lęborskiej

W ROSZCZYCACH natomiast wartymi zobaczenia są dwór z I połowy XIX wieku i barokowy Kościół Wniebowzięcia NMP.

Ostatnim miejscem w przewodniku uczyniłam ZWARTOWO. We wsi znajduje się neogotycki Kościół Św. Kózefa z 1889 roku oraz barokowy pałac z 1747 roku. Pałac obecnie jest siedzibą zakłądu karnego i w zwiazku z tym jest zakaz zwiedzania.

W ten sposób zrobiliśmy duuuże koło po Gdyni, Wejherowie i Kaszubach Pólnocnych. Dwa tygodnie spokojnie wystarczą, by zjechać prawie 300 km.

Teraz pora na bazę noglegowo- gastronomiczną.

Polecam noclegi w BARRACUDA w Dębkach. Oprócz przemiłej gościny, na dole można zjeść i rybę i tradycyjne polskie potrawy.

Oprócz tego bardzo smaczne ryby mają w smażalni „RYBKA” (tylko tej w sąsiedztwie Informacji Turystycznej na Spacerowej).

Najlepsze lody, gofry i zapiekanki zjecie w punkcie GOFRY I LODY „U WIOLI” oraz „WYŻERKA U BĄBELKA”. Jest to jeden lokal i znajduje się przy ulicy Spacerowej.

Wyśmienitą zupę rybną skosztujecie w RESTAURACJI BEKA w Pucku. Mają tu również pyszne rybne czekadełka. Restauracja kilka lat temu brała udział w programie „Kuchenne Rewolucje” i na szczęście pozostawili oryginalne menu.

Ostatnim punktem gastronomicznym, który polecam jest BAR MARILYN w Straszynie. Restauracja również brała udział w „Kuchennych Rewolucjach”. Oferują dania amerykańskie: pyszne burgery, pancakes, a dla dzieci jest popcorn jako dodatek do posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *