Bez kategorii

Kołbielszczyzna- mazowiecki folklor

W  niedzielę 2.07 wybrałam się na wycieczkę wokół Kołbieli.

Okoliczne wsie zachowały poniekąd swój klimat- wśród pól i krów stoi wiele przydrożnych kapliczek i krzyży. Stare chaty popadaja w ruinę, dworki również. Tylko niektóre z nich miały wiele szczęścia i weszły w posiadanie osób prywatnych, co dla tych budowli oznacza ratunek przed zniszczeniem.

Z czym kojarzy się więc Kołbielszczyzna? Na pewno z polami pełnymi kłosów, wieloma miejscami kultu religijnego i… kołbielską wycinanką, unikatową w województwie mazowieckim.

Sama Kołbiel jest wsią położoną przy skrzyżowaniu dróg krajowych 50 i 17. We wsi znajduje się Pałac Zamoyskich. Obecnie jest ruiną, ale w ciągu kilku lat ma zostać odrestaurowany, bowiem został zakupiony przez prywatnego inwestora. Pałac pochodzi z lat 1866-1878. Po dawnym wspaniałym parku obecnie pozostały tylko pocztówki i zdjęcia.

W centrum Kołbieli znajduje się neogotycki Kościół Świętej Trójcy z lat 1895-1901.

Tuż obok Kołbieli leży Gadka, w której znajduje się plantacja lawendy. O plantacji pisałam TUTAJ

Wyjeżdżając z Gadki, wjeżdża się do Sufczyna– niewielkiej wsi, w której znajduje się bardzo dużo przydrożnych kapliczek i krzyży.

Zobaczyć tu można także dworek „Dudzianka” z 1827 roku. Obecnie dworek jest ruiną. Jednak słyszałam, że dworek został kupiony przez osobę prywatną i ma zostać odnowiony. Mam nadzieję, gdyż mamy w Polsce wiele takich perełek i niestety niszczeją one przez lata.

Prosto z Sufczyna pojechałam do Radachówki. W Radachówce znajdziecie piękny przydrożny krzyż oraz drewnianą kaplicę pw. M.B. Częstochowskiej z lat 1935-1937. Oprócz tego w Radachówce znajduje się też piękny drewniany dworek Szlenkierów , w którym kręcono filmy „Panny z Wilka”, a także „Białe małżeństwo”, „Prawo ojca”, oraz część „Sławy i chwały”. Dworek znajduje się w prywatnych rękach.

Tuż obok Radachówki, nad samą rzeką Świder, znajduje się pałac w Dłużewie z lat 1901–1902. Obecnie jest w rękach ASP.

Polną drogą z Dłużewa, przez las, dojeżdżam do Głupianki.  Chciałam dotrzeć do kapliczki Św. Anny na Jościu, ale jej nie odnalazłam wśród pól. Natomiast mam niezapomniane zdjęcia polskiej pieknej wsi 🙂

Z Głupianki zmierzam w kierunku Władzina, znowu polną drogą. We Władzinie znajduje się stara chałupa z XIX wieku (zarośnęta krzakami, niezamieszkana) oraz murowana kapliczka tuż obok.

Z Władzina kieruję się do Rudna, w którym znajduje się zespół pałacowo- parkowy z klasycystycznym pałącem z XIX wieku. Pałac na co dzień jest prywatną rezydencją, jednak raz do roku organizowany jest na terenie jego ogrodu koncert i wówczas każdy z zewnątrz może zobaczyć to architektoniczne arcydzieło.

Ostatnim punktem mojej wyprawy na Kołbielszczyznę jest wieś Siwianka- leżąca na uboczu, tuż nad Świdrem. Do Siwianki dojeżdżam przez Dobrzyniec, w którym napotykam przydrożną kapliczkę oraz bardzo stary mostek na Świdrze.

W samej zaś Siwiance znajduje się przydrożna kapliczka, tama na rzece Świder i ruiny młyna wodnego z XIX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *