
Kozacy w Otwocku Wielkim- Bitwa o Pałac
W dniach 5-6 maja 2018 roku Pałac Bielińskich i park w Otwocku Wielkim zamieniły się w historyczne obozowisko wojskowe. Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego, Gmina Karczew oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim zorganizowały coroczne wydarzenie w ramach Nocy Muzeów (w naszej gminie odbyła się nieco wcześniej).


W sobotę od godzin popołudniowych odbywały się prezentacje XVII- wiecznej broni białej i palnej, pokazy konne, prezentacja wyposażenia wojsk zarówno polskich jak i zagranicznych, pokazy muszkieterskie, a o godzinie 20:00 odbyła się Wielka Bitwa o Pałac.



W międzczasie można było posłuchać wspaniałej chwytającej za serce muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Fleurdelis, polskiej grupy muzycznej powstałej w 2015 roku, której instrumentami wiodącymi są flety renesansowe, koza (dudy), lira korbowa, gitara akustyczna i bouzouki irlandzkie. Nazwa zespołu ma swoje korzenie w heraldyce włoskiej. Oznacza ona trzy lilie, które również w swoim herbie miała również królowa Polski Jadwiga Andegaweńska.

Następnego dnia można było porozmawiać z grupami rekonstrukcyjnymi, zobaczyć oddziały wojskowe, obejrzeć potyczkę dwóch zwaśnionych wojsk.
Wrodzona ciekawość i niedzielne leniwe przedpołudnie pozwoliły mi na swobodną rozmowę z kilkoma grupami rekonstrukcyjnymi, które w tym roku odwiedziły Otwock Wielki.
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułku Czarnieckiego powstało w 2010 roku w Wejherowie. Grupa status stowarzyszenia uzyskała w 2013 roku. Nazwa grupy pochodzi od Stefana Czarnieckiego, którego jednym z wielu doświadczeń w swoim życiu było dowodzenie chorągwią Kozacką. Bardzo sympatycznym członkiem braci jest kudłaty wilczek czechosłowacki.
- Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego powstała w 2012 roku w Warszawie. Obecnie do grupy należy 25 osób. Są to niezwykli pasjonaci, którzy swoją działalnością krzewią wiedzę historyczną i świadomość narodową. Dragoni są również inicjatorami niniejszego wydarzenia od kilku lat.
- Perekopska Orda Hana Tuhaj Beja to grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do Otwocka Wielkiego aż z Kijowa. Powstała ona w 2006 roku. Pierwsza rekonstrukcja odbyła się w Kamieńcu Podolskim, a liczebność grupy wynosiła wówczas…3 członków. Do Polski Orda przyjeżdża od 2008 roku. Przy okazji chciałabym podziękować braci Tuhaj Bejowskiej za ciekawą lekcję historyczną, a także za czas spędzony na opowieściach o Ukrainie.







