Bez kategorii

Kozacy w Otwocku Wielkim- Bitwa o Pałac

W dniach 5-6 maja 2018 roku Pałac Bielińskich i park w Otwocku Wielkim zamieniły się w historyczne obozowisko wojskowe. Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego, Gmina Karczew oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim zorganizowały coroczne wydarzenie w ramach Nocy Muzeów (w naszej gminie odbyła się nieco wcześniej).

W sobotę od godzin popołudniowych odbywały się prezentacje XVII- wiecznej broni białej i palnej, pokazy konne, prezentacja wyposażenia wojsk zarówno polskich jak i zagranicznych, pokazy muszkieterskie, a o godzinie 20:00 odbyła się Wielka Bitwa o Pałac.

W międzczasie można było posłuchać wspaniałej chwytającej za serce muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Fleurdelis, polskiej grupy muzycznej powstałej w 2015 roku, której instrumentami wiodącymi są flety renesansowe, koza (dudy), lira korbowa, gitara akustyczna i bouzouki irlandzkie. Nazwa zespołu ma swoje korzenie w heraldyce włoskiej. Oznacza ona trzy lilie, które również w swoim herbie miała  również królowa Polski Jadwiga Andegaweńska.

Następnego dnia można było porozmawiać z grupami rekonstrukcyjnymi, zobaczyć oddziały wojskowe, obejrzeć potyczkę dwóch zwaśnionych wojsk.

Wrodzona ciekawość i niedzielne leniwe przedpołudnie pozwoliły mi na swobodną rozmowę z kilkoma grupami rekonstrukcyjnymi, które w tym roku odwiedziły Otwock Wielki.

  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Pułku Czarnieckiego powstało w 2010 roku w Wejherowie. Grupa status stowarzyszenia uzyskała w 2013 roku. Nazwa grupy pochodzi od Stefana Czarnieckiego, którego jednym z wielu doświadczeń w swoim życiu było dowodzenie chorągwią Kozacką. Bardzo sympatycznym członkiem braci jest kudłaty wilczek czechosłowacki.
  • Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego Pana Zebrzydowskiego powstała w 2012 roku w Warszawie. Obecnie do grupy należy 25 osób. Są to niezwykli pasjonaci, którzy swoją działalnością krzewią wiedzę historyczną i świadomość narodową. Dragoni są również inicjatorami niniejszego wydarzenia od kilku lat.
  • Perekopska Orda Hana Tuhaj Beja to grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do Otwocka Wielkiego aż z Kijowa. Powstała ona w 2006 roku. Pierwsza rekonstrukcja odbyła się w Kamieńcu Podolskim, a liczebność grupy wynosiła wówczas…3 członków. Do Polski Orda przyjeżdża od 2008 roku. Przy okazji chciałabym podziękować braci Tuhaj Bejowskiej za ciekawą lekcję historyczną, a także za czas spędzony na opowieściach o Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *