Łódź

Kiedy byłam w Łodzi w 2004 roku, miasto wydało mi się brzydkie, szare, zaniedbane. Byłam bardzo rozczarowana tym, że dawna potęga fabryk włókienniczych obraca się w ruinę, że nikt nie dba o zabytki miasta. Ponownie Łódź odwiedziłam w 2010 roku- wówczas byłam na Księżym Młynie i na stacji Radegast. Trudno mi wówczas było ocenić to, czy miasto mi się podoba czy też nie, ponieważ to zaledwie ułamek tego, co Łódź oferuje turystom.

Dzisiaj wybraliśmy się ponownie do Łodzi- tym razem na dłuższy spacer. Cóż można powiedzieć? Z jednej strony nadal gdzieniegdzie (szczególnie poza centrum) straszą fabryki popadające w ruinę, z drugiej zaś- miasto coraz więcej inwestuje w swój wygląd. Liczne rozkopy ulic i remonty niektórych zabytków mają na celu odświeżyć wygląd miasta i zachęcić do zwiedzania. Widać, że wszystko zmierza ku temu, że Łódź będzie ładna. Ale to jeszcze potrwa… Zbyt dużo jest do zrobienia, jednak warto być dobrej myśli.

Ulica Piotrkowska jest reprezentacyjnym deptakiem Łodzi i jednocześnie najdłuższą ulicą handlową w Europie- ma 4,2 km ciągłej zabudowy. Po Piotrkowskiej warto przejechać się rowerową rikszą.

Kościół Zesłania Ducha Świętego znajduje się na początku ulicy Piotrkowskiej, przy Placu Wolności. Został wybudowany w stylu klasycystycznym w latach 1826-28. Obecnie jest w remoncie.

Ratusz Miejski swoją siedzibę ma na Placu Wolności, w sąsiedztwie Kościoła Zesłania Ducha Świętego. Wzniesiony w 1827 roku w stylu klasycystycznym. Najstarszy zabytek architektury klasycystycznej w Łodzi.

Kamienica Scheiblerów-magnackiego rodu przemysłowców z XIX wieku, który miał duży wkład w rozwój Łodzi jako potęgi przemysłowej, dający zatrudnienie wielu łodzianom. Budynek, o którym mowa,  znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Piotrkowskiej i A.Próchnika. Powstał w latach 1880-82. Na elewacji kamienicy można dostrzec ozdobne motywy neorenesansowe i neobarokowe.  Budynek jest okazały- został zbudowany w kształcie liter U,  posiada 2 skrzydła, które rozchodzą się pod kątem 90 i są połączone narożną wieżą z okrągłą kopułą.

Dom bankowy Landaua to budynek z 1903 roku. Architektura budynku łączy neobarokową formę, wzorowana na ówczesnej architekturze paryskiej, z detalem o charakterze secesyjnym: roślinno-geometrycznymi ornamentami, charakterystycznymi maskami, miękkim wykrojem okien. Secesyjny wystrój ozdobił także wnętrza.

Pomnik lampiarza, czyli bezimiennego elektryka został odsłonięty w 2007 roku na ulicy Piotrkowskiej 36 z okazji 100 rocznicy powstania pierwszej elektrowni w Łodzi. Jest częścią Galerii Wielkich Łodzian, która od 1999 roku zdobi Piotrkowską pomnikami odlanymi z brązu.

Dom Towarzystwa Akcyjnego Geyera wzniesiony został w latach 1882-86, z bogatymi zdobieniami elewacji w duchu włoskiego renesansu. Wieżyczka łącząca skrzydła kamienicy nakryta jest kopułą.

Fortepian Rubensteina, mieszczący się pod adresem Piotrkowska 78, jest częścią Galerii Wielkich Łodzian. Niegdyś można było wrzucić monetę do mechanizmu i posłuchać utworów Chopina lub Czajkowskiego, ale po proteście jednej z wytwórni płytowej, fortepian zamilkł.

Kamienica pod Gutenbergiem z XIX wieku zachwyca eklektyczną elewacją, bardzo bogato zdobioną- aniołami, liśćmi, kwiatami. W środkowej części umieszczony został posąg Gutenberga, po bokach zaś medaliony z portretami wynalazców drukarskich.

Pałac Heinzla pochodzi z 1882 roku i został zbudowany w stylu eklektycznym. Od 29 lipca 1998 roku, codziennie z balkonu pałacu, punktualnie w południe, odgrywany jest hejnał Łodzi

Bazylika archikatedralna Św. Stanisława Kostki została wybudowana w latach 1901-12 z nieotynkowanej, jasnożółtej cegły. Ma wysokość 104,5 cm, przez co jest najwyższym budynkiem Łodzi i jednym z najwyższych Kościołów w Polsce.  Od 1992 roku Kościół funkcjonuje jako archikatedra z ramienia Świętego Jana Pawła II. W 2012 roku na wieży Kościoła powieszono dzwon „Serce Łodzi”.

Pałac Scheiblerów to kamienica znajdująca się vis a vis Bazyliki Św. Stanisława Kostki została wybudowana w 1844 roku. Budynek posiada neoklasycystyczną elewację zdobioną 8 pilastrami  rozdzielającymi okna i dwuspadowy dach.

W pobliżu Katedry znajduje się Kościół Św. Mateusza. Został wzniesiony w latach 1909-28 w stylu neoromańskim, z wieżą o wysokości 80 m.

Z Kościołem Św. Mateusza sąsiadują secesyjne kamienice.

Fabryka Geyera nazywana jest też „Białą Fabryką' ze względu na niespotykany w tamtych czasach kolor elewacji.  Została zbudowana w latach 1835- 37 i jest jednym z najstarszych w Polsce zabytkiem przemysłowej architektury. Fabryka Geyera mieściła pierwszą w Łodzi mechaniczną przędzalnię i tkalnię. Obecnie w Białej Fabryce znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Jest to ostatni zabytek na Piotrkowskiej warty zobaczenia.

Pałac Biskupi znajduje się vis a vis Bazyliki archikatedralnej Św. Stanisława Kostki, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i ks. Skorupki. W pałacu siedzibę swoją ma Kuria Biskupia. Budynek pochodzi z 1924 roku i został zbudowany w stylu neoklasycystycznym. Na fasadzie budowli zobaczyć można m.in. herb Archidiecezji Łódzkiej.

Kościół Św. Józefa jest przepięknym, drewnianym kościołem. Znajduje się vis a vis Manufaktury, przy ulicy Ogrodowej 22. Jest to najstarszy kościół w Łodzi, jeszcze z czasów Łodzi rolniczej. Został zbudowany w latach 1765-68.

Centrum handlowe Manufaktura zostało otwarte w 2006 roku na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. W centrum Manufaktury znajduje się 3,5-hektarowy rynek. Pozostawiono kilka budynków po dawnej fabryce (m.in. przędzalnię bawełny i bramę wjazdową) i zbudowano nowoczesną, przeszkoloną galerię handlową. W sumie cały kompleks mieści się pomiędzy ulicami: Ogrodową, Zachodnią, Drewnowską i Karskiego).

Sobór Św. Aleksandra Newskiego jest to świątynia prawosławna, parafialna. Mieści się przy ulicy Kilińskiego 54.

Cerkiew została zbudowana w stylu rosyjsko- bizantyjskim w latach 1880-84 dzięki ofiarności łódzkich przemysłowców. No cóż… Jestem nią zachwycona!!!

Kościół Św. Kazimierza znajduje się na ul. Niciarnianej 7 w dzielnicy Widzew. Został zbudowany w latach 1925- 1936 w stylu neoempirowym.

Kościół Św. Teresy został zbudowany w latach 1950-1963. Podstawa świątyni ma wymiary 54 x 54 m, a wysokość 64 m. Kościół znajduje się przy ulicy Kopcińskiego 1/3 (przy rondzie Solidarności)

Pałac Izraela Poznańskiego zwany jest „łódzkim Luwrem”. Pierwotnie Poznański kupił w 1877 roku skromną kamienicę, którą w latach 1888-1903 przekształcił w stylu francuskiego neorenesansu i neobarokowym. Jest to największa rezydencja fabrykancka w Polsce i zajmuje cały narożnik ulicy Ogrodowej i Zachodniej. Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Rodzina Poznańskich była bardzo zamożna. Pałac Maurycego Poznańskiego (syna Izraela Poznańskiego) został wybudowany około 1896 roku w stylu neorenesansowym. Pałac miał charakter rezydencjalno-mieszkalny. Od 1947 roku gmach jest wykorzystywany przez Muzeum Sztuki. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Więckowskiego z Gdańską.

Willa Edwarda Herbsta powstała w latach 1875-77 w stylu neorenesansowym. Została wybudowana z inicjatywy Karola Scheiblera dla jego córki jej męża, Herbsta. Znajduje się w bezpośredniej bliskości fabryki Scheiblera na Księżym Młynie. Obecnie swoją siedzibę w pałacu ma Muzeum Sztuki.

Przędzalnia Karola Scheiblera na Księżym Młynie była pierwszym budynkiem przemysłowym wzniesionym w tak wielkiej skali. Została zbudowana w latach 1870-79. Budowla ta, bardzo nowoczesna konstrukcyjnie, dała początek całej serii wielkich gmachów fabrycznych i stała się wzorcem dla łódzkiego budownictwa przemysłowego. Obok przędzalni bawełny powstało całe osiedle dla robotników

Ostatnim punktem naszej wycieczki do Łodzi był Kościół Św. Antoniego w Łodzi- Łagiewnikach. Kościół znajduje się 15 km od Łodzi w stronę Zgierza pod adresem ul.Okólna 185. Zbudowany w latach 1701-1723 w stylu barokowym. Do Kościoła przylega klasztor. Kościół w środku jest przepiękny, ale nie udało mi zrobić się zdjęć, gdyż akurat trwałą msza święta.

W 2010 roku, kiedy byliśmy w Łodzi u rodziny, widzieliśmy Pomnik Radegast- miejsce pamięci po Żydach z łódzkiego getta. Nie będę ponownie opisywać miejsca, bowiem poświęciłam mu oddzielny wpis
Pomnik Radegast .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *