Bez kategorii

Na podbój Gór Świętokrzyskich I

Jak zapewne zauważyliście, uwielbiamy z mężem niespodziewane wypady jednodniowe. 5 czerwca 2010 roku zdecydowaliśmy się pojeździć po województwie świętokrzyskim.

Pierwszym punktem naszej wycieczki była leżąca u stóp Łysej Góry NOWA SŁUPIA. W tym niewielkim mieście zobaczyć można przepiękne drewniane, trójwymiarowe stacje drogi krzyżowej, rozsypane w różnych zakątkach miejscowości. Oprócz rzeźb, w Nowej Słupi znajduje się Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Tu także mieści się Kościół Św. Wawrzyńca i Dom Opata.

Drewniana stacja drogi krzyżowej
Brama z ciekawym ornamentem
Kościół Św. Wawrzyńca
Dom Opata

Kto ma siłę wejść na ŁYSĄ GÓRĘ (drugi po Łysicy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich), zobaczy wspaniałe widoki na pasmo Łysogóry oraz Klasztor Misjonarzy Oblatów. Legenda głosi, że w czasach pogańskich na Łysej Górze odbywały się sabaty czarownic. Zresztą- do dziś w logo województwa świętokrzyskiego znajduje się czarownica.

Łysa Góra (Święty Krzyż)

Następnie udaliśmy sie do SZYDŁOWA.

Mury obronne wsi Szydłów

W Szydłowie, wsi posiadającej niezniszczone mury obronne (!), w architekturze przeplata się styl gotycki i renesansowy. Można zobaczyć tam Kościół Św. Władysława, Bramę Krakowską, późnorenesansową synagogę, zamek królewski z XIV wieku.

Kościół Św. Władysława
Kościół Św. Władysława
Brama Krakowska
Stara kamienica

W KUROZWĘKACH znajduje się zamek z II połowy XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku na pałac.

Następnie udaliśmy się do wsi Ujazd, gdzie mieszczą się ruiny ZAMKU KRZYŻTOPÓR.

Architektura zamku nawiązuje do  roku kalendarzowego. Wzniesiono tyle wież, ile jest pór roku – 4, tyle sal ile miesięcy w roku – 12, tyle komnat, ile tygodni w roku – 52, oraz tyle okien, ile dni w roku- 365. Nazwa zamku Krzyżtopór nawiązuje do herbu rodu Osslińskich oraz głębokiej wiary Krzysztofa Ossolińskiego – fundatora obiektu.

Ostatnim punktem naszej dzisiejszej wycieczki był SANDOMIERZ.

Jest to zabytkowe miasteczko położone nad Wisłą. Miejsce położenia kilku klasztorów, dawnego zamku- siedziby Leszka Czarnego, z podziemną trasą turystyczną.

Studnia na Rynku
Kamienica Oleśnickich
Rynek
Ratusz
Urząd Stanu Cywilnego
Środowiskowy Dom Samopomocy
Dawny klasztor dominikanów, obecnie Urząd Miejski

Zamek Królewski
Pałac Biskupi
Malownicze uliczki Sandomierza
Bazylika pw. Narodzenia NMP
Romański Kościół św. Jakuba z 1226 r.
Romański Kościół św. Jakuba z 1226 r.
Brama Opatowska

Z Sandomierza musieliśmy dość szybko się ewakuować, gdyż Wisła przerwała tymczasowy wał i zaczęła zalewać prawobrzeżną część miasta.

Wracając do domu DK 79 w OŻAROWIE natrafiliśmy na piękne Sanktuarium pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Świątynia została zbudowana w latach 1887-1900.

Baza gastronomiczna

Polecam restaurację w hotelu „Pod Ciżemką” w Sandomierzu przy ulicy Rynek 27. Można usiąć sobie na tarasie letnim i w ciszy odpocząć oraz zjeść pyszny obiad.

Hotel „Pod Ciżemką”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *