Bez kategorii

Na podbój Gór Świętokrzyskich II

W 2010 roku razem z mężem byliśmy po raz pierwszy w Górach Świętokrzyskich. Był to wypad niespodziewany, jednodniowy, zatem nie udało nam się zwiedzić zbyt wiele.

O tamtej wycieczce pisaliśmy w poście Na podbój Gór Świętokrzyskich I

Jakiś czas temu ponownie wybraliśmy się w Góry Świętokrzskie, tym razem już we czworo. Był to wyjazd dwudniowy, by zobaczyć jak najwięcej z tym, że dwa dni to nadal za mało, by w pełni zobaczyć piękno województwa świętokrzyskiego.

Góry Świętokrzyske są najstarszymi i najniższymi górami w Polsce. Co je charakteryzuje? Na pewno to, że są niskie (najwyższy szczyt- Łysica, ma 614 m n.p.m), a zbocza pokryte są gołoborzami.

DZIEŃ I

Swoją wycieczkę zaczęliśmy w CHĘCINACH. Chęciny są niewielkim miastem, ale za to są niezwykle piękne.

Nad miastem górują ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku.

Zamek wzniesiono na skalistym wzgórzu, 367 m.n.p.m. Do zwiedzania udostępniona jest kapliczka, lochy, oba dziedzińce i dwie wieże: więzienna i północno-zachodnia.

Oprócz zamku, w Chęcinach warto również pospacerować po rynku, gdzie znajduje się zabytkowa studnia, ratusz i kościół św. Bartłomieja.

Studnia
Ratusz
Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja widziany ze wzgórza zamkowego

Na rynku znajdują się także … piękne studzienki kanalizacyjne!

W bliskim otoczeniu rynku podziwiać można kamienicę „Niemczówkę”, barokowy zespół klasztorny bernardynek , dawny klasztor franciszkanów i synagogę.

Niemczówka
Zespół klasztorny bernardynek
Dawny klasztor franciszkanów
Synagoga

Następnie udaliśmy się do wsi PIEKOSZÓW. We wsi mieści się Sanktuarium Narodzenia NMP z XIX wieku z cudownym obrazem Madonny z Dzieciątkiem.

5 km od Piekoszowa w PODZAMCZU (tzw. „Pozdamcze Piekoszowskie”) zobaczyć można ruiny barokowego pałacu Tarłów z XVII wieku.

Na stoku GÓRY ŻAKOWEJ poprzez 4 otwory dostać się można do JASKINI PIEKŁO. Legenda głosi, że niegdyś w jaskini urzędowały diabły, a przez otwory wylatywały na zewnątrz, by czynić światu zło.

Główne wejście do jaskini

Kolejnym punktem wycieczki była GÓRA MIEDZIANKA. Najwyższy jej wierzchołek znajduje się na wysokości 354 m.n.p.m. Nasze dzieci (obecnie 3,5 i 6,5 lat) weszły na nią samodzielnie. Nie jest to zbyt wysoko- to prawda, jednakże podejście jest strome, śliskie, a my nie mamy zbytnio wprawy w chodzeniu po górach, więc tym bardziej jesteśmy z dzieci dumni 🙂

Wracając z Góry Miedzianki w stronę Chęcin, mijaliśmy wieś POLICHNO, w której naszą uwagę zwrócił kościół Matki Bożej Anielskiej. Kościół został wybudowany w latach 80-tych XX wieku.

Zawitaliśmy także do PODZAMCZA CHĘCIŃSKIEGO by podziwiać XVII- wieczny dwór obronny starosty chęcińskiego, Branickiego.

Ostatnim punktem I dnia wycieczki był PARK ETNOGRAFICZNY W TOKARNI.

Jest to jeden z piękniejszych skansenów, w których mieliśmy okazję być. Park Etnograficzny w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego.

Skansen, położony w malowniczym zakolu Czarnej Nidy, tuż przy DK 7, liczy aż 65 hektarów, z czego 20 hektarów stanowi las. Zróżnicowanie terenu skansenu pozwala prezentować zabytkowe budynki w warunkach zbliżonych do naturalnych.

.

DZIEŃ II

Drugiego dnia zerwaliśmy się z łóżek o 6.00 rano. Zjedlismy śniadanie i udaliśmy się do KIELC.

Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. Leżą na kilku wzgórzach Pasma Kadzielniańskiego i Dymińskiego.

Kielce warto zacząć zwiedzać od obrzeży. W dzielnicy Słowik znajduje się kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus z I połowy XX wieku.

Drugim miejscem godnym zobaczenia jest Wzgórze Karczówka o wysokości 340 m n.p.m. Na wzgórzu znajduje się Rezerwat Przyrody Karczówka.

Na wierzchołku góry zobaczyć można zabytkowy wczesnobarokowy zespół klasztorny bernardynów wraz z kościołem św. Karola Boromeusza.

Centrum miasta to m.in. Plac Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajduje sie Pałac Biskupów Krakowskich i katedra Wniebowzięcia NMP.

Pałac Biskupów Krakowskich
XIX-wieczny budynek plebanii
Katedra Wniebowzięcia NMP
Katedra Wniebowzięcia NMP

Punkt Pomocy Doraźnej Caritas Diecezji Kieleckiej

Do placu przylega ulica Jana Pawła II, gdzie podziwiać można kościół św. Trójcy, Wyższe Seminarium Duchowe oraz dworek Laszyków.

Kościół św. Trójcy wraz z Wyższym Seminarium Duchowym
Dworek Laszczyków

Na rynku znajduje się ratusz.

Oprócz tego stoją tu kamienica Saskich i kamienica Sołtyków.

Kamienica Saskich
Kamienica Sołtyków

W pobliżu rynku zobaczyć można kościół św. Wojciecha, synagogę, pałacyk Honigmana, a przy ulicy Słowackiego zameczek- dom kultury oraz sąsiadującą z nim willę Hueta.

Kościół św. Wojciecha
Synagoga
Pałac Honigmana
Willa Hueta
Dom Kultury Zameczek

Ulica Sienkiewicza jest reprezentacyjnym deptakiem Kielc. To tutaj znajduje sie Teatr im. S.Żeromskiego, hotel Bristol- najstarszy hotel w mieście oraz dawny hotel Versal.

Teatr Żeromskiego
Ulica Sienkiewicza
Hotel Bristol
Hotel Versal

Ulica Sienkiewicza biegnie aż do wejścia podziemnego na stację PKP. Na dworcu kolejowym warto zwrócić uwagę na dwie wieże (po obu stronach torów)- pozostałości po starym dworcu kolejowym.

Ze stacji PKP widać neogotycki kościół Świętego Krzyża (obecnie w remoncie).

W Kielcach niedaleko stacji znajduje się też kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski oraz pałac Zielińskiego z ptaszarnią .

Następnie udaliśmy się do wsi DOBRZĄCZKA, w której podziwiać można JASKINIĘ RAJ.

Jest ona jedną z najpiękniejszych krasowych jaskiń w Polsce. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.

Jaskinia Raj- zdjęcie udostępnione za zgodą Przedsiębiorstwa „Łysogóry”, które jest autorem fotografii i posiada do niej pełnię praw autorskich

Kolejnym punktem drugiego dnia zwiedzania była WIŚNIÓWKA. We wsi znajduje się zalane wyrobisko po nieczynnym kamieniołomie.

Wyrobiska zostały zalane i dzięki temu można tu podziwiać dwa jeziora o czystej szmaragdowej toni. Takich kolorów jak tutaj nie spotyka się często, woda jest krystalicznie czysta, a dno tworzą pokłady miałkiego kwarcytu.

Po drugiej stronie S7 w ZACHEŁMIU stoi XVII-wieczny kościół św. Marcina i św. Rozalii.

Dotarliśmy do ZAGNAŃSKA. W Zagnańsku rośnie jeden z najstarszych (ale nie najsatrszy, jak sądzi wielu Polaków) dębów- dąb Bartek. Jego wiek szacuje się na 670 lat. Zabawne jest to, że pierwszy raz Bartka widziałam ćwierć wieku temu. Byłam wówczas dzieckiem. Dziś przyjeżdżam tu z własnymi dziećmi.

W pobliskim SAMSONOWIE podziwiać można okazałe ruiny huty „Józef” z początku XIX wieku. Po dawnym ważnym zakładzie metalurgicznym pozostały ruiny wieży wyciągowej, wielkiego pieca oraz hal produkcyjnych: odlewni, modelarni i emalierni.

Następnie udaliśmy się do BOBRZY. We wsi, tuż nad rzeką Bobrza górują ruiny huty wraz z murem oporowym.

W 1900 roku Henryk Sienkiewicz obchodził 25-lecie pracy twórczej. Na tą okoliczność otrzymał od narodu majątek ziemski w OBLĘGORKU. We wsi znajduje się zespół pałacowo- parkowy z pałacykiem z przełomu XIX i XX wieku, w którym utworzono (po śmierci pisarza) Muzeum Henryka Sienkiewicza.

Nadszedł czas powrotu do domu… Niestety… Wracając z Oblęgorka w kierunku drogi S7, trafiliśmy przypadkiem na wieś CHEŁMCE, gdzie na niewielkim wzgórzu stoi kościół św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja z 1685 roku, ufundowany przez Jana Tarłę (tego samego, który był właścicielem pałacu pod Piekoszewem).

BAZA GASTRONOMICZNO- NOCLEGOWA:

Z całego serca polecamy BISTRO ZE SMAKIEM w Chęcinach (ul. Małogoska 26). Posiłki są przepyszne, tanie, świeże. Obsługa przesympatyczna. Za niewielkie pieniądze najedliśmy się do syta. Oprócz obiadów bistro oferuje sycące śniadania. Dodatkowym atutem restauracji jest to, że z okien wspaniale widać zespół klasztorny benedyktynek, który znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Nocowaliśmy w Wymysłowie (tuż nad Zalewem Bolmin). Miejsce nazywa się AGROTURYSTYKA U LUCYNY. Domki są czyste, dobrze wyposażone. Właścicielka przesympatyczna, gościnna. Nawet pożyczyła mi rower, bym mogła przejechać się nad rzekę- BIAŁĄ NIDĘ.

Biała Nida koło Wymysłowa
Nie wiem, co to za roślina, ale w Górach Świętokrzyskich jest jej zatrzęsienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *