Bez kategorii

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

W tym roku niezwykle trudno nam się gdziekolwiek wybrać na wycieczkę- a to wypada kwarantanna, pogoda jest brzydka, a w ogóle przed Wielkanocą prawie miesiąc chorowałam. Dopiero w ten weekend otworzyliśmy sezon wyjazdowy, chociaż serce już wcześniej rwało się do podróży.

W ten weekend zabraliśmy dzieci do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. W ogrodzie byliśmy kilka lat temu i opisaliśmy go w poście Warszawa jest super! Czyli przewodnik dla rodzin z dziećmi Tym razem, ze względu na ładną pogodę oraz chęć opuszczenia domów po miesiącach ograniczeń, w Powsinie było dużo ludzi i długie kolejki, dlatego skupiliśmy się na swobodnym spacerze po parku bez wchodzenia do Oranżerii.

Do ogrodu można dostać się od strony ulicy Opieńki,idąc niecały kilometr przez Park Kultury, albo dojeżdżając prawie pod bramę ogrodu od strony ul.Prawdziwa- zarówno parking, jak i przystanek autobusowy znajdują się tuż przy bramie wejściowej.

Ogród botaniczny powstał w 1974 roku. Zajmuje powierzchnię około 40 ha i zobaczyć w nim można: różaneczniki, matasekwoję chińską, liczne odmiany magnolii, rozaria, rośliny cytrusowe, paprocie, kaktusy i inne.

W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.

Na uwagę zasługuje niesamowity zakątek z magnoliami, gdzie podziwiać można kilkanaście gatunków tej niezwykłej rośliny. Niestety, majowe mrozy spowodowały zmarznięcie kwiatostanu, przez co liście poopadały, a kwiaty są brązowe.

Ogród Botaniczny w Powsinie posiada również bogatą kolekcję bylin i roślin cebulowych, np. tulipanów. Oprócz tulipanów na uwagę zasługują sasanki, kaczeńce i szafirki- a więc rośliny wczesnowiosenne.

Wspaniale prezentuje się także kolekcja pigwowców. Te krzewy, chociaż kłujące, mają piękne odmiany kolorystyczne. Małe, niepozorne kwiaty, gęsto obsypały gałęzie i krzew wygląda zjawiskowo!

Ogród botaniczny jest rajem dla gadów i płazów. W stawach koncertują żaby, natomiast na głazach wygrzewają się jaszczurki zwinki.

To był bardzo mile spędzony dzień. Jeżeli macie wolny dzień, zachęcamy do spędzenia go w Powsinie. Po spacerze w ogrodzie możecie rozpalić grilla lub skorzystać ze stref rekreacji w Parku Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *