Bez kategorii

Ogrody w chmurach

W sercu Warszawy, tuż nad samą Wisłą znajdują się dwa ciekawe miejsca, mające na swoich dachach rozległe ogrody…

Pierwsze z nich to BUW (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego). Obecny gmach biblioteki powstał w 1999 roku. Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna. Ma ona „mówić o związkach z przeszłością, z różnorodnością cywilizacji, z grecko-rzymskim i judeo-chrześcijańskim źródłem polskiej kultury”. 6 wejść z tej strony rozdziela 8 tablic symbolizujących strony ksiąg. Znajdują się na nich kolejno (od lewej):

  • fragment Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego w notacji muzycznej,
  • tablica z notacją matematyczną,
  • tekst sanskrycki, zawierający fragmenty Rygwedy,
  • tekst hebrajski, zawierający fragment starotestamentowej Księgi Ezechiela,
  • tekst arabski, zawierający fragment Księgi zwierząt Al-Dżahiza,
  • tekst grecki, zawierający fragment dialogu Fajdros autorstwa Platona,
  • tekst staroruski, zawierający fragment Powieści minionych lat z początków XII wieku,
  • tekst staropolski, zawierający fragment „Wykładu cnoty” autorstwa Jana Kochanowskiego.

Ogród na dachu biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską, został otwarty 12 czerwca 2002 r. Jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2.

Ogród składa się z dwóch części: górnej (o powierzchni 2000 m²) i dolnej (o powierzchni 15 000 m²), połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą.

Jest to bardzo urocze miejsce, gdzie można usiąć na ławce lub obok fontanny, wsłuchać się w szum Wisły, świergot ptaków, otulić się zapachem setek roślin.

Po drugiej stronie ulicy Dobrej, nad samą Wisłą mieści się CENTRUM NAUKI KOPERNIK. Jeszcze nie byliśmy, chociaż słyszeliśmy wiele dobrych opinii. Na pewno odwiedzimy „Kopernika”, gdy tylko otworzy swe podwoje po pandemii koronawirusa.

Natomiast na dachu CNK można odpocząć w ogrodzie. Może nie jest tak spektakularny jak ten na dachu BUW, jednakże również zachwyca różnorodnością flory. Ogród na dachu „Kopernika” jest przestrzenią spacerową z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy.

To był mile spędzony dzień. Dzieci były zachwycone mostami „w powietrzu”, tarasami widokowymi zaczepionymi nad Wisłą, widokiem z samej góry. Ponadto było naprawdę spokojnie- na dachu BUW była mała garstka ludzi, zaś na dachu CNK byliśmy zupełnie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *