Bez kategorii

Opinogóra i Ciechanów

1 maja obfitował w piękną, słoneczną pogodę, więc postanowiliśmy, że pojedziemy z dziećmi do Ciechanowa i Opinogóry. Już od dawna mieliśmy chrapkę na taką wycieczkę i wreszcie zadecydowaliśmy „jedziemy”!

OPINOGÓRA

Opinogóra położona jest zaledwie 7 km od Ciechanowa, więc nie ma problemu, by połączyć te dwie miejscowości w jeden wypad. W Opinogórze siedzibę ma Muzeum Romantyzmu.

Na terenie parku znajduje się również Pałacyk Krasińskich (Zameczek). Pałacyk pochodzi z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu. Ta perełka polskiego neogotyku  była prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety ( Elizy ) z Branickich.  Oficjalnie pałacyk przekazano  młodej parze latem 1843 roku.  Dwa lata później, prawdopodobnie na polecenie Elizy, rozbudowano zameczek, powiększając go o  dwa salony od strony północnej.

W pobliżu Pałacu Krasińskich zobaczyć też można dwór Krasińskich.

Wychodząc z terenu pałacowo- parkowego mijamy Kościół pw. Św. Zygmunta. Jest to budowla neoklasycystyczna, jednonawowa, ozdobiona monumentalnym portykiem czterokolumnowym, przekryta dwuspadowym dachem. Budowano ją w  latach 1874-1877.

Polecam wszystkim Opinogórę. Jest to miejsce bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi. Dorośli znajdą tu zabytki architektury, dla dzieci przygotowano duży plac zabaw i wystawę ptaków: papug, bażantów, kogutów. W upalne dni można przespacerować się urokliwymi alejkami parku.


CIECHANÓW

Ciechanów był niegdyś siedzibą Książąt Mazowieckich. To tutaj, nad rzeką Łydynią, znajdują się ruiny zamku.

Zamek ciechanowski został wzniesiony w latach 80. XIV wiekuprzez księcia mazowieckiego Siemowita III. Zbudowano go na bagnistym terenie. Mury o wysokości 10 m stanowią prostokąt. W narożnikach znajdują się dwie okrągłe baszty. Założenie obronne zbudowane zostało na bagnach, na prawym brzegu rzeki Łydyni. Aby zamek zachował stabilność, w bagnistym podłożu przed rozpoczęciem budowy, zatopiono masę żwiru i cegieł oraz setki dębowych pni. Masywna, ceglana twierdza ma kształt regularnego czworoboku (48 na 57 metrów) z dwiema potężnymi basztami (zachodnia, zwana arsenałem i wschodnia, zwana więzienną) od strony rzeki.

W zamku siedzibę ma Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Niestety, w związku z 1 maja, tego dnia muzeum było nieczynne, więc nie udało nam sie obejrzec zbiorów.

Nad rzeką Łydynią góruje również gmach Browaru Ciechan. Browar w Ciechanowie został założony w 1864 r. Przez pierwsze miesiące swojego istnienia należał do rodziny Wilichów. W latach 1864-1875 przeszedł na własność rodziny Żebrowskich, która następnie odsprzedała go warszawskiemu przemysłowcowi i piwowarowi szkockiego pochodzenia Karolowi Machlejdowi. Z czasem wspólnikiem Machlejda został Maurycy Blumenthal. Obaj współwłaściciele zbudowali nowoczesny zakład, który rozbudowywano do końca lat 90. XIX wieku. Nosił on wówczas nazwę Browar Gambrinus. W 2013 roku browar stał się częścią holdingu Browary Regionalne Jakubiak.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia w Ciechanowie jest ratusz. Ratusz mieści się na północnej stronie rynku, tuż obok niego prowadzi droga do zamku. Powstał w 1844 r. według projektu architekta Henryka Marconiego w stylu neogotyckim. Budynek murowany, dwukondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta posiada czworoboczną wieżę.

W pobliżu rynku znajduje się też ulica Warszawska. Od 2009 roku jest deptakiem i główną ulicą handlową Ciechanowa. Na początku ulicy zobaczyć można ławeczkę Bartołda. Był on działaczem społecznym, miłośnikiem historii Ciechanowa, przewodnikiem turystycznym.

Przy ulicy Warszawskiej siedzibę ma również budynek ekspozycyjny Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Powstał on w 1924 roku według projektu ciechanowskiego architekta Jerzego Korczaka z przeznaczeniem na bank mieszczańsko – rolniczy. W 1984 roku budynek stał się własnością Muzeum i i obecnie pełni głównie funkcję wystawienniczą. Odbywają się tu również także liczne koncerty, wykłady oraz warsztaty i lekcje muzealne.

Przy  ul. ks. Piotra Ściegiennego znajduje się secesyjna Kamienica Brudnickich. Zbudowana została w 1912 roku. Jest jednym z najładniejszych budynków w Ciechanowie.

Most 3 Maja nad Łydynią powstał w 1928 roku. Ze swoją wyraźnie modernistyczną bryłą był jednym z wielu jakie wówczas powstawały w Polsce (szczególnie w okolicach Warszawy).

Na Placu Piłsudskiego znajduje się Krzywa Hala. Została wybudowana w latach 1942–1943, w czasie okupacji niemieckiej i kształtem miała podkreślać układ planowanego Rynku Nowego Miasta. Przed halą znajduje się park i obelisk, pod którym kombatanci co roku składają kwiaty z okazji urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

U zbiegu ulic 17 Stycznia i Tatarskiej, a więc w załamaniu DK 60 (osiedle Bloki) stoi Pomnik Walki-Męczeństwa-Zwycięstwa (znany jako Pomnik Orła).

Pomnik powstał w 1988 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Monument przedstawiający orła zaprojektował Henryk Wróblewski. Pomnik upamiętnia walkę miejscowej ludności z okupantem w czasie drugiej wojny światowej.

Czy w Ciechanowie znajduje się pomnik UFO? Nie. To tylko wieża ciśnień. Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie zaś wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w Ciechanowie. Od lat 80. stoi opuszczona.

W pobliżu Mostu 3 Maja , przy ulicy 3 Maja, znajdują się dwa Kościoły. Jeden to Kościół pw. Św. Tekli, gotycki, z XVI wieku.

Drugi to Kościół Farny pw. Św. Józefa. Kościół ten został wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XV i XVI wieku.

Na Farskiej Górze, tuż obok Kościoła Św. Józefa, znajduje się zabytkowa dzwonnica i pomnik Św. Jana Pawła II.

Przy ulicy 11 Pułku Ułanów Legionowskich ( a więc DW 50) znajduje się gmach Komendy Powiatowej Policji i Dom Baranowskich z 1925 roku.

Gmach KPP
Dom Baranowskich

GOŁOTCZYZNA

Gołotczyzna jest to wieś położona 9 km od Ciechanowa, tuż za Sońskiem.

Nazwa „Gołotczyzna” wywodzi się prawdopodobnie od słowa „Gołota”. Tym mianem określano ubogą szlachtę, zapewne zamieszkującą te tereny w czasach powstania wsi. Od drugiej połowie XVIII w. wieś należała do rodu Ostaszewskich Następni właściciele pozostają nieznani (prawdopodobnie w I poł. XIX w. byli nimi nadal Ostaszewscy). W 1880 majątek ziemski w Gołotczyźnie zakupiła Aleksandra z Sędzimirów Bąkowska. Tu też 27 lat życia spędził Aleksander Świętochowski – pisarz, publicysta, jeden z głównych przedstawicieli polskiego pozytywizmu.

W 1909 r. właścicielka Gołotczyzny Aleksandra Bąkowska założyła szkołę gospodarstwa domowego dla dziewcząt wiejskich, a 3 lata później wspólnie ze Świętochowskim szkołę rolniczą dla chłopców. Nazwa tej szkoły Bratne ma związek z ideą, która legła u jej podstaw: każdy z jej uczniów miał po jej ukończeniu wychodzić w kraj jako „dla ziemi syn, dla ludu brat”.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

W gościnnym Dworku Bąkowskiej w Gołotczyźnie zobaczyć można dom, który niegdyś zamieszkiwany był przez mazowieckie rody ziemiańskie.

Organizowane są tu atrakcje kulturalne w postaci wystaw czasowych oraz stałych. Dworek jest oddziałem Muzeum w Ciechanowie.

Zabudowania folwarczne

Ma Gołotczyźnie zobaczyć też można „Krzewnię”- dom Aleksandra Świętochowskiego.

Krzewnia- dom Świętochowskiego

W willi Alma ostatnie lata życia spędził Świętochowski.

Willa Alma
Murowana kapliczka obok Willi Almy

SOŃSK- KOŚCIÓŁ PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO

Neogotycki Kościół Przemienienia Pańskiego w Sońsku został wybudowany w 1905 roku.

PAŁAC W CHRCYNNIE

Pałac wybudowany w 1845 roku przez Józefa Koźmińskiego według projektu Henryka Marconiego. Pałac został doszczętnie zniszczony w 1945 roku przez wycofujące się wojska sowieckie. Przez kilka dekad pozostawał niezabezpieczony i ulegał dalszej destrukcji. Dopiero po 2000 roku przeszedł on gruntowną renowację i przywrócenie do dawnego wyglądu według oryginalnych projektów. Pałac wraz z otoczeniem został zaadaptowany na stadninę koni. Jest to teren prywatny.

WIATRAK W WYRZYKACH

GDZIE ZJEŚĆ BĘDĄC W CIECHANOWIE?

Polecam Luka Lu food & fun w Ciechanowie, ul. Fabryczna 11. Mają pyszne naleśniki (wytrawne i na słodko) oraz pizzę. Ceny przystępne. Lokal bardzo duży, posiada dużą salkę zabaw dla dzieci, łazienka dla niepełnosprawnych plus przewijak dla dzieci.

Uwaga- trudno tam dojechać. Kiedy już dotrzecie do Wieży Ciśnień, musicie cofnąć się do wiaduktu nad torami(ul. Mleczarska). Przejeżdżacie wiadukt, skręcacie w ulicę Fabryczną. Jedziecie nią aż miniecie nad sobą wiadukt i zaraz za wiaduktem, vis a vos torów znajduje się restauracja 🙂





















 





 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *