Bez kategorii

Piękne Mazury- jeziora, lasy, zwierzęta, chmury

W dniach 1-7 sierpnia byliśmy na urlopie na Mazurach. Przejechaliśmy ponad 1000 kilometrów, aby móc poznać uroki Krainy 1000 Jezior. Następnie pojechaliśmy na kilka dni do Trójmiasta.

W drodze na Mazury warto zatrzymać się w Nowogrodzie, gdzie znajduje się Skansen Kurpiowski , natomiast atrakcje w drodze do Trójmiasta opisałam w poście Olsztyn- Gietrzwałd- Kanał Ostródzki- Tczew- Malbork

1 sierpnia – Dzisiaj, po godzinnym postoju wśród jachtów w RUCIANYM- NIDA, gdzie zaczyna się szlak mazurskiej żeglugi, dobiliśmy do przystani Zełwągi. Tutaj wynajęliśmy pokój i stąd będziemy jeździć i podziwiać mazurską przyrodę.

Port Ruciane- Nida

Popołudniu, po długiej podróży z Otwocka, wybraliśmy się do MIKOŁAJEK na przepyszny obiad (smażonego sandacza).

Mikołajki
Mikołajki

Z kładki pieszo- rowerowej, rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Mikołajskie i cumujące przy deptaku jachty.

Król Sielaw- zobaczyć go można na Jez. Tałty, pod mostem drogowym w Mikołajkach

Oprócz obiadu, w Mikołajkach zawitaliśmy na Plażę Miejską, poodpoczywać po podróży na pomoście wśród szumu fal na jeziorze i łopotania żagli.

Przystań w Mikołajkach
Rzeźba Króla Sielaw w Mikołajkach

Podczas jednego z naszych wypadów do Mikołajek na obiad, udało nam się zobaczyć przycumowany w przystani polski żaglowiec- STS Fryderyk Chopin. Jest to drugi co do wielkości żaglowiec pływający pod polską banderą.

2 sierpnia – Wyruszyliśmy na podbój mazurskiej fauny. Najpierw pojechaliśmy do KOSEWA GÓRNEGO, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych. Spacer wśród saren, jeleni i danieli jest niesamowitym przeżyciem.

Byliśmy także w MRĄGOWIE– polskiej stolicy muzyki country, położonej nad jeziorem Czos.

Tuż nad jeziorem Czosm przy Małym Rynku, mieści się ratusz wybudowany w latach 1824-25.

W pobliżu ratusza znajduje się kościół ewangelicko- augsburski.

W pobliskim BARANOWIE podziwiać można Kościół. NMP Matki Kościoła. Znajduje się on pomiędzy Kosewem a wsią Inulec.

Następnym przystankiem były SORKWITY– w niewielkiej miejscowości oddalonej około 25 km od Mrągowa stoi sobie zbudowany w stylu angielskiego neogotyku pałac. Niestety, otacza go teren prywatny, więc podziwiać go można spoza ogrodzenia.

Później pojechaliśmy do WOJNOWA nad malowniczą rzeką Krutynia, gdzie zobaczyć można Monaster Zbawiciela i Trójcy Świętej.

Na zakończenie dnia, już nieco zmęczeni, pojechaliśmy do PARKU DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE, na spacer wśród rysi, jeleni, osiołków, wilków, kóz, bocianów, bobrów, wydr i innych fascynujących okazów.

3 sierpnia – Pora na podróż poza tereny Mikołajek i Mrągowa.

GIŻYCKO– miasto z pięknym portem jachtowym oraz Twierdzą Boyen, zbudowaną w latach 1844–1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV.

Twierdza Boyen
Twierdza Boyen
Twierdza Boyen

W Giżycku zobaczyć można również most obrotowy. Zbudowany on został w 1898 roku, żeby zapewnić dojazd z miasta do znajdującej się po zachodniej stronie Kanału Łuczańskiego Twierdzy Boyen.

Most obrotowy
Kanał Łuczański

Po drugiej stronie Kanału Łuczańskiego mieści się dawny zamek krzyżacki z 1340 roku. Dziś w zamku mieści się hotel.

Po spacerze po Giżycku wybraliśmy się do miejscowości KRUKLANKI nad rzeką Sapina, gdzie znajdują się ruiny mostu kolejowego, zwanego „zwalonym mostem”. Tamtejsza ludność, chcąc zapobiec grabieżom ze strony Niemiec, wysadziła w powietrze żelbetowy most kolejowy.

4 sierpnia – KĘTRZYN to miasto dawnych biskupów warmińsko- mazurskich. Zobaczyć tutaj można przepiękną katedrę, cerkiew prawosławną oraz zamek. Miasto jest urzekające poprzez powiew historii widzianej na każdym kroku.

Katedra kętrzyńska
Cerkiew w Kętrzynie

Nieopodal Kętrzyna w STAREJ RÓŻANCE podziwiać można wiatrak typu holenderskiego. Jest przepiękny!

Z Kętrzyna wyruszyliśmy do GIERŁOŻY, gdzie są: Park Miniatur Warmii i Mazur oraz dawne, pohitlerowskie bunkry „Wilczy Szaniec”. Obie atrakcje oddalone są od siebie o 1 kilometr.

Park Miniatur Warmii i Mazur
Park Miniatur Warmii i Mazur
Park Miniatur Warmii i Mazur
Wilczy Szaniec
Wilczy Szaniec

We wsi SZESTNO mieści się gotycki Kościół pw. Świętego Krzyża wybudowany w II połowie XV w.

Kolejne przystanie to Sztynort i WĘGORZEWO (ostatni port na trasie żeglugi mazurskiej). 15 km od Węgorzewa kończy sie Polska i zaczyna Rosja. 

Port w Węgorzewie
Jezioro Dargin widziane z mostu w Sztynorcie

W drodze powrotnej do Zełwąg, zatrzymaliśmy się w RESZLU. W mieście wznosi się wspaniały gotycki zamek biskupów warmińskich, zbudowany w latach 1350-1401.

Tutaj też mieści się Kościół farny Św. Piotra i Pawła z 1348 roku.

Nad rzeką Sajną w Reszlu mieszczą się gotyckie mosty z XIV wieku.

7 km od Reszla znajduje się ŚWIĘTA LIPKA, znana z barokowego Sanktuarium Maryjnego (obecnie w renowacji). Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV w. Według ustnie przekazanej informacji, skazaniec więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła dzięki natchnieniu Matki Bożej wyrzeźbił w drewnie figurkę Madonny z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a swą figurkę zawiesił na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę. Czy wiecie, że gdy byłam po raz pierwszy w Świętej Lipce w 2001 roku, elewacja świątyni miała kolor żółty? Dziś jest przemalowywana na łososiowy kolor, który ponoć jest pierwotnym kolorem sanktuarium.

UWAGA!!! Przewodniki turystyczne polecają zobaczenie pałacu w Sztynorcie. Jednak nie piszą, że obecnie nie ma co tam zwiedzać, ponieważ pałac jest w odbudowie. Pisałam w tej sprawie do kilku wydawnictw, ale reakcji brak. A szkoda….

5-6 sierpnia to dni spędzone na słodkim lenistwie w ZEŁWĄGACH, malowniczej wsi oddalonej o 6 km od Mikołajek, położonej nad jeziorem Inulec.

Zełwągi
Zełwągi
Zełwągi
Zełwągi

Polecam wypłynąć łodeczką na środek jeziora Inulec, aby podziwiać okolicę i zachód słońca.

Jezioro Inulec
Jezioro Inulec
Jezioro Inulec
Jezioro Inulec
Inulec

7 sierpnia to ostatni dzień na Warmii i Mazurach. Jutro rano wyruszamy nad morze, do Trójmiasta, ale to już zupełnie inna historia… Dzisiaj wybraliśmy się na rejs statkiem po Jeziorze Mikołajskim, Tałty, Bełdany i po największym polskim jeziorze- Śniardwy.

Przesmyk Przeczka pomiędzy Jez. Mikołajskim a Jez. Śniardwy
Jezioro Śniardwy

Polecam wycieczkę szczególnie rodzicom z małymi dziećmi. Żegnajcie Mazury! Żegnaj piękna przyrodo. Myślę, że tęsknota za pięknem skłoni nas do ponownego przyjazdu w miejsce, gdzie szumią drzewa, gdzie przyroda i człowiek jako jej element współgra ze sobą, gdzie czuć wilgotną bryzę znad jezior….

Mazury to przystań bocianów. Kiedy byliśmy w Zełwągach, widzieliśmy sejmiki bocianie- dziesiątki bocianów szykowało się do odlotu na zimę. Piękny widok.

BAZA NOCLEGOWO- GASTRONOMICZNA:

  • Bardzo polecam pokoje gościnne u Państwa Śliwińskich w Zełwągach. Pokoje są bardzo czyste, właściciele przemili. Na terenie znajduje się prywatna plaża i pomosty na Jez.Inulec, dostępne tylko dla gości. Można bezpłatnie wypożyczyć kajaki i łódkę. Ponadto w ogrodzie można rozpalić kamiennego grilla. Stąd zaledie 6 km do Mikołajek
  • Smażalnia ryb „Sielawka”, Mikołajki – polecam sandacza, ceny przystępne. Piękny widok na Jezioro Mikołajskie.

Mój przewodnik po Mazurach zajął III miejsce w konkursie zorganizowanym przez portal www.blizejprzedszkola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *