Praga i Brno- nasza podróż poślubna

W Pradze byliśmy pod koniec września 2010 roku. Była to nasza podróż poślubna. Chcielibyśmy, by nasz przewodnik był nie tylko mini formą pamiętnika ze wspomnieniami, ale również pomógł Wam w zwiedzaniu Pragi w tak krótkim czasie.Zaznaczamy, że wszystkie obiekty oglądaliśmy tylko z zewnątrz.

27.09.2010- Dzień 1

Tego dnia dotarliśmy do Pragi około 17.00 i zameldowaliśmy się w hotelu Olšanka na Olšanskich Namesti. Hotel wygląda jak typowo popeerelowski moloch, ale zarówno pokoje jak i wnętrza są wyremontowane i naprawdę nie ma się do czego doczepić:) Chodzi tak naprawdę tylko o wygodne łóżko, prysznic i jakieś śniadanie, bo w końcu przyjeżdża się do Pragi po to, by zwiedzać ☺ Hotel znajduje się w 5 minut jazdy tramwajem od Starówki. Przystanek tramwajowy znajduje się przed samym wejściem do hotelu + nieopodal jest stacja metra Flora. Cena przystępna pod warunkiem, że rezerwuje się pokój wcześniej przez stronę internetową z małym wyprzedzeniem.
Wieczorem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Z Placu Republiki poszliśmy na Most Karola.


Po drodze warto zobaczyć:

  • Miejski Dom Reprezentacyjny (Obecni Dům)
  • Bramę Prochową
  • Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem (Týnský chrám) na Rynku Starego Miasta
  •   Zegar Orloj na Ratuszu
  • Most Karola z Bramą Staromiejską i Bramą Malostranską

Najładniejsze zdjęcia Mostu Karola nocą i Hradczan można zrobić z tarasu widokowego na bulwarach wełtawskich. Przed Bramą Staromiejską skręca się w lewo w pasaż handlowy i zaraz za pasażem w prawo. Na końcu deptaka jest knajpka i sprzed knajpy wychodzą fajne fotki.

Z mostu Karola roztacza się wspaniały widok na Hradczany…

… a także na Čertovkę- kanał, na którego terenie znajduje się kilka średniowiecznych młynów. Kanał został zbudowany prawdopodobnie w 12. wieku przez Zakon Kawalerów Maltańskich

28.09.2010- Dzień 2 

Tego dnia udaliśmy się na Vinohrady zobaczyć Kościół Św. Ludwiki. Należy wysiąść z metra na stacji Namesti Miru.

Vaclavskie Namesti z górującym gmachem Muzeum Narodowego (Národní muzeum) to jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów czeskiej Pragi.

Josefov to dzielnica żydowska w Pradze. Nazywany niekiedy Żydowskim Miastem, jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Przez 800 lat mieszkała tu jedna z największych europejskich społeczności Żydów.

Jedna z kamienic na Józefowie

Synagoga Staronová stanowi najcenniejszy obiekt Józefowa i jest najstarszą czynną synagogą w Europie i drugą na świecie (zbudowana została w 1270 roku). Wedle legendy, kamienie na jej budowę przyniosły anioły z Jerozolimy, jednak miały one zostać zwrócone. Tuż obok znajduje się Muzeum Żydowskie.

Synagoga Klausová została wybudowana w miejscu, w którym stały przedtem trzy małe budynki nazywane klausami, była to szkoła talmudyczna, synagoga i rytualna łaźnia. Była największą synagogą getta.

Synagoga Hiszpańska powstała w miejscu szkoły, do której chodzili Żydzi pochodzący z Hiszpanii. Dla architekta tworzącego synagogę inspiracją była hiszpańska Alhambra. Najmłodsza, bo wybudowana dopiero w XIX wieku, ma najbardziej bogate wnętrze spośród pozostałych synagog.

Poza Josefovem podziwiać można również Synagogę Jubileuszową. Jest mało znaną atrakcją miasta. Została wybudowana w 1906 roku w mieszanym stylu secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej.

Park Vojana jest jednym z najstarszych parków w Pradze. Idealne miejsce na spacer, jeśli chcesz uciec od miejskiego gwaru. W parku znajdują się także dwie barokowe kaplice, jedna poświęcona Teresie z Ávili, a druga Eliaszowi.

Ogrody Wallensteina to piękny zespół pałacowo- parkowy ze ścianą arktyczną. W pałacyku znajduje się czeski Senat, a pawie albinosy z chęcią pozują do zdjęć ☺

Na Hradczanach widzieliśmy Zamek Królewski, Katedrę Św. Wita, Bazylikę Św. Andrzeja. Na „następny raz” zostawiliśmy sobie Złotą uliczkę (może już będzie otwarta) oraz ogrody przypałacowe.

Gdzie zjeść?  Możemy polecić knajpę Tkalcovsky Dvur, gdzie w miarę tanio można napić się piwa (Pillsner Urquell i Kozela), no i przede wszystkim smacznie zjeść. Knajpa znajduje się na Malej Strane, U Lužického semináře 28. Ma ona klimatyczny wystrój, kolejną zaletą jest to, że knajpa ma mało klientów (może dlatego, że nie jest aż tak zauważalna), ale dzięki temu dania są podawane wygłodniałym oczekującym szybciej.

29.09.2010- Dzień 3

Tego dnia udaliśmy się na wzgórze Petřín. Ponieważ było zimno, wjechaliśmy na Petrin kolejką linową. Najpierw weszliśmy na Rozhledną, a potem przeszliśmy się wokół Kościoła Św. Michała Archanioła. Rozhledna t0 60- metrowa stalowa wieża widokowa zbudowana na wzór Wieży Eiffla. Z jej tarasu widokowego przepieknie widać Pragę i wijącą się Wełtawę.

Następnie udaliśmy się w godzinny rejs tramwajem wodnym spod Mostu Czechowa do Wyszehradu i z powrotem.

Decydując się na taki rejs, macie okazję zobaczyć praskie mosty oraz Stare i Nowe Miasto z innej perspektywy, od strony Wełtawy. Wzgórze Wyszehradzkie jest piękne. Niestety, nie byliśmy na górze. Widzieliśmy je tylko z pokładu statku.

Teatr Narodowy został wybudowany w stylu neorenesansowym. Leży on bezpośrednio nad Wełtawą.

Pomiędzy stacją metra Mustek i Starym Miastem jest Owocowy Targ. Przy Owocowym Targu swoją siedzibę ma Teatr Stanów. Teatr Stanów jest nierozerwalnie związany z mozartową operą oraz klasycznym dramatem.

30.09.2010- Dzień 4

To ostatni dzień naszego pobytu w stolicy Czech. Poświęciliśmy go na leniwy spacer po Starym Mieście i Małej Strane.

Rudolfinum to renesansowe audytorium muzyczne. Mieści się w pobliżu Mostu Manesa .

Pomnik Jana Husa na Rynku Starego Miasta przedstawia zwycięskich wojowników husyckich i protestantów, którzy zostali zmuszeni do emigracji 200 lat po Janie Husie oraz młodą matkę, która symbolizuje odrodzenie narodowe. Został odsłonięty w 1915 roku dla uczczenia 500. rocznicy męczeńskiej śmierci Jana Husa.

Tańczący dom swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Często nazywany też Ginger i Fred na cześć słynnej pary tancerzy – Freda Astaira i Ginger Rogers. Został zbudowany w 1996 roku, na prawym brzegu Wełtawy w Pradze, w dzielnicy Nové Mĕsto.

Stare Miasto w Pradze to piękne, kolorowe, bogato zdobione kamienice.

Most Svatopluka Čecha jest pięknym łukowym mostem. Pochodzi z 1905 roku. Jako jedyny secesyjny most w Czechach, jest chroniony przez państwo.

Kukiełkarstwo ma w Czechach kilkusetletnie tradycje, i również dziś ta sztuka jest wciąż żywa. Na każdym kroku można znaleźć teatr lalek, a na wystawach sklepów uśmiechają się do przechodniów kukiełki, które można kupić.

Jeśli nie chcecie kukiełki, wspaniałą pamiątką będzie również Krecik albo szkło kryształowe Bohemia.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Brna. BRNO to miasto na Morawach, w południowo- wschodniej części Czech. Jest oddalone 200 km od Pragi. Nad miastem góruje Katedra Św. Piotra i Pawła. Oprócz Katedry warto zobaczyć zamek i twierdzę Špilberk, Zelezny Trh z naturalistyczną fontanną Parnas.

Katedra Św. Piotra i Pawła
Zelezny Trh z naturalistyczną fontanną Parnas
Wieża starego Ratusza
Jedna z berneńskich kamienic
Nowy Ratusz
Kamienica w pobliżu nowego Ratusza
Dworzec Główny w Brnie

BAZA GASTRONOMICZNO- NOCLEGOWA:

  • Polecamy restaurację Tkalcovský Dvůr. Jest to bardzo klimatyczny i kameralny lokal na Starym Mieście, a dokładniej Malá Strana, U Lužického semináře 28.
  • Nocowaliśmy w hotelu Olšanka. Jest to hotel z widokiem na Pragę. Znajduje się 10 minut spacerem od stacji metra, 5 km od mostu Karola i 6 km od zamku na Hradczanach. Przystanek tramwajowy jest pod hotelem. Stąd 5 minut jazdy i jesteśmy na Starym Mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *