Pruszków- miasto nad Utratą

W minioną niedzielę znowu postawiliśmy na Mazowsze. Tym razem, mimo deszczowej pogody, udaliśmy się do Pruszkowa, miasta leżącego niespełna 20 km na zachód od Warszawy, Jest to bardzo ładne miasto, położone nad malowniczą rzeką Utratą. Dojazd do Pruszkowa jest możliwy nie tylko samochodem, ale również pociągiem (obok PKP do Pruszkowa można dotrzeć pociągami WKD- Warszawskej Kolei Dojazdowej).

W Pruszkowie jest przepiękny Park Potulickich, serce miasta.

Na terenie Parku Potulickich znajduje się USC w Pałacyku Potulickich z 1860 roku.

Tuż obok Pałacyku Potulickich zobaczyć można Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. Muzeum Hutnictwa przybliża wiedzę na temat jednego z najważniejszych odkryć w powojennej archeologii polskiej – istniejącego na przełomie er Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. Wystawa obfituje w multimedialne prezentacje, rekonstrukcje dawnych zbroi, w wykopaliska. Jest to bardzo fascynujące miejsce nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci.

Kolejnym muzeum na terenie Pruszkowa, które warto odwiedzić jest Dulag 121. Dulag był w czasie II wojny światowej obozem przejściowym dla mieszkańców Warszawy i okolic, wypędzonych podczas i tuż po Powstaniu Warszawskim. Jeśli interesujecie się historią okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich, na pewno Muzeum zostanie Wam w pamięci na długo. Muzeum ma na celu utrzymywać pamięć o byłych więźniach, opowiadać o ich losach, stąd tutaj wiele zdjęć, osobistych pamiątek, dokumentów, listów oraz relacji więźniów z ich pobytu w Dulag, a także późniejszych losach tych, którzy przeżyli wojnę. Eskpozycja chwyta za serce. Poza pamiątkami po więźniach, na piętrze zobaczyć można makietę całego obozu, a po wyjściu na zewnątrz dawną Kolegiatę oraz pomnik  “Tędy przeszła Warszawa”.

Pruszków to także miasto pełne pałaców i kościołów, wśród których znajdują się:

Budynek dawnych ZNTK Pruszków (opuszczony, popadający w ruinę)

Pałac Sokoła

Pałac Teichfelda

Kościół pw.Przemienienia Pańskiego w Tworkach

Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Kościół Św. Kazimierza

Pruszków to także miasto malowniczych kamienic….

…. drewnianych chałup jeszcze z XIX wieku…

… szpitala psychiatrycznego w Tworkach z całym układem urbanistyczno- architektonicznym wspisanym do rejestru zabytków (np. portiernia, Pałąc nad Utratą). Na terenie szpitala jest zakaz robienia zdjęć. Jedyne jakie posiadam, to zdjęcie portierni.

Pruszków to miasto idealne, by spędzić tutaj wolny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *