Bez kategorii

Przemyśl i Krasiczyn

Wracając z wyprawy w Bieszczady, o której pisałam w poście
http://magicznezakatki.pl/bieszczady-z-dziecmi-w-3-dni/ postanowiliśmy zobaczyć Zamek Krasickich w Krasiczynie oraz Przemyśl.

KRASICZYN leży 11 km od Przemyśla.

W Krasiczynie zobaczyć można zamek Krasickich, wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek jest otoczony parkiem.

PRZEMYŚL jest to malownicze miasto położone nad Sanem, w województwie podkarpackim.

W sercu miasta warto zobaczyć:

 • Renesansowy Zamek Kazimierzowski, położony na wzgórzu na wysokości 270 m n.p.m.
Widok na Bieszczady ze Wzgórza Zamkowego
 • Urząd Miejski
 • Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela

Bazylika znajduje się na Placu Katedralnym. Pierwszą katedrą od powstania diecezji w roku 1375 stanowił do 1412 roku drewniany kościółek pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, stojący na placu obok dzisiejszego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jako druga katedra służyła w latach 1412 – 1460 roku rosyjska cerkiew katedralna wzniesiona z kamienia ciosowego na dziedzińcu przemyskiego Zamku. Budowę obecnej katedry w stylu gotyckim rozpoczął wraz z Kapitułą biskup Mikołaj Błażejowski w 1495 roku.

 • Wieżę zegarową

Wieża została wzniesiona w latach 1775-1777 z fundacji przemyskiego biskupa greckokatolickiego Atanazego Szeptyckiego, jako dzwonnica przyszłej katedry greckokatolickiej. Dzwonnica o wysokości 34 metrów zwieńczona galeryjką widokową i wyposażona w zegar wieżowy (stąd pochodzi obecna nazwa wieży), z czasem zaczęła pełnić rolę wieży strażniczej, użytkowanej przez straż ogniową jako punkt obserwacyjny.

 • Kościół pw. Marii Magdaleny


Barokowy kościół oo. franciszkanów św. Marii Magdaleny w Przemyślu wybudowany został w XVIII w. Znajduje się w nim drugi w Przemyślu cudowny wizerunek – obraz Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Świątynia znajduje się na ulicy Franciszkańskiej.

 • Architedralny Sobór Św. Jana Chrzciciela z dzwonnicą

Jest to dawny kościół rzymskokatolicki. Sobór został wybudowany przez jezuitów w latach 1626-1632.

 • Klasztor Karmelitów Bosych


Późnorenesansowy XVII-wieczny klasztor karmelitów bosych i kościół pw. św. Teresy z Avila położony przy ulicy Karmelickiej. Usytuowany na wzgórzu, jako jedna z najwyżej położonych przemyskich świątyń, obok Zamku Kazimierzowskiego dominuje w panoramie starej, prawobrzeżnej części miasta. Obok katedry, uważany za najsłynniejszy kościół Przemyśla.

 • Kościół Św. Antoniego Padewskiego


Kościół wybudowany w XVII wieku w stylu barokowym, użytkowany przez Zakon Franciszkanów nazywanych w Przemyślu Reformatami.

 • Narodnyj Dim (Dom Ludowy)

Budynek znajduje się przy ulicy Kościuszki 5. Został zbudowany w latach 1901–1904 ze składek przemyskich Ukraińców, przeznaczony na cele kulturalno-oświatowe.

 • Stację PKP Przemyśl Główny

Jest to jedna z największych i najważniejszych stacji kolejowych w województwie podkarpackim. Zabytkowy dworzec został wybudowany w latach 1859–1860, otwarty 4 listopada 1860, przebudowany w 1895 roku w stylu neobarokowym. Gruntownie remontowany w 1922 i 1959, częściowo przebudowany w 1966, ponownie remontowany w latach 1988–1995. Na stacji znajduje się kolejowe polsko-ukraińskie pasażerskie przejście graniczne.

 • Nową Synagogę

Synagoga znajduje się przy ul. Słowackiego 13. Budowę nowej synagogi zainicjował w 1905 roku przemyski działacz żydowski Mojżesz Scheinbach. Prace budowlane rozpoczęto w 1910 roku dzięki funduszom banków żydowskich oraz Rady Miejskiej, według projektu Stanisława Majerskiego. Pracami budowlanymi kierowało Stowarzyszenia Nowa Synagoga Przemyska. W 1918 roku przystąpiono do prac wykończeniowych oraz dekoracyjnych. Zaangażowano do tego żydowskiego artystę Adolfa Bienestocka. Do synagogi głównie uczęszczali bogaci Żydzi, którzy skłaniali się ku asymilacji kulturowej. Nie została zburzona w czasie II wojny światowej, gdyż urządzono w niej stajnię dla koni.

 • Synagogę Zasańską

Synagoga została zbudowana w latach 1890-1892 przez członków Towarzystwa Izraelickiej Świątyni Zasańskiej. Projektantem budynku był architekt Wojciech Witoszyński, a budowniczym początkowo Marceli Pilecki, a następnie nieznany z imienia Wilder. Na przełomie lat 1927 i 1928 władze miasta zamknęły synagogę ze względu na częste konflikty pomiędzy Żydami ortodoksyjnymi a zasymilowanymi.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi, a do wschodniej części dobudowali halę, przeznaczając całość na elektrownię. Obecnie budynek popada w ruinę.

 • Cerkiew Matki Bożej Bolesnej

Cerkiew pochodzi z lat 1933-1935 i znajduje się na przemyskim Zasaniu, tuż obok ruin synagogi.

To tylko część Przemyśla. Miejsc godnych zobaczenia jest więcej, ale my na zwiedzanie Przemyśla mieliśmy zaledwie 2 godziny.

BAZA GASTRONOMICZNA:

Polecamy restauracje Cuda Wianki (Rynek 5). Smacznie, niedrogo, możliwość skosztowania kuchni regionalnej. Ponadto restauracja jest uznawana za najlepszą restaurację w Przemyślu.

Polecamy ser kozi w musie z malin i pieczoną w miodzie gruszką oraz bałaban- ciasto drożdżowe nadziane twarogiem i kaszą gryczaną. Do picia koniecznie lemoniada lawendowa!

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *