Bez kategorii

Pułtusk i Serock

Ostatnio, przy okazji wycieczki do Skansenu w Kuligowie nad Bugiem , byliśmy w Pułtusku i Serocku. Już kiedyś zwiedzaliśmy te miasta, jednakże wówczas ograniczyliśmy się tylko do zamku i szybkiego spaceru nad Narew (było zimno i strasznie wiało). Pominęliśmy tyle pięknych miejsc, że postanowiliśmy udać się tam ponownie.

PUŁTUSK jest ładnym miasteczkiem, położonym bezpośrednio nad rozlewiskami i kanałami bocznymi Narwii . Mówi się na niego „Wenecja Mazowsza”. Znajduje się na Szlaku Książąt Mazowieckich.

W mieście pierwsze skrzypce gra renesansowy zamek biskupi z XV wieku. Obecnie jest siedzibą Domu Polonii.

Tuż obok zamku przepływa Narew. Jest tu również port jachtowy i dla tramwajów wycieczkowych. Nad Narwią wybudowano kładkę pieszo- rowerową, z której rozpościera się niesamowity widok na rzekę.

U stóp zamku znajduje się najdłuższy w Europie brukowany Rynek, którego długość wynosi… 400 metrów!

Z jednej strony rynku w Pułtusku znajduje się okrągła kaplica św. Marii Magdaleny z XX wieku, nazywana przez mieszkańców „Magdalenką”, z drugiej strony – monumentalna renesansowa bazylika kolegiacka Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XV wieku.

Magdalenka
Bazylika kolegiacka

W środku rynku wznosi się gotycko-renesansowa wieża, do której w latach późniejszych dobudowano ratusz.

Wieża na Rynku- zdjęcie wykonałam podczas poprzedniej wycieczki do Pułtuska- 2011 rok

W pierzejach Rynku zachowały się klasycystyczne kamienice z I połowy XIX wieku. Według miejskich podań, w kamienicy pod nr. 29 kwaterował na przełomie 1806 i 1807 r. Napoleon. Cesarz wypoczywał po zwycięskiej bitwie z Rosjanami.

Przy ulicy Piotra Skargi wznosi się barokowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to świątynia pojezuicka i pobenedyktyńska, a zbudowana została w II połowie XVI wieku. Niestety, nie udało nam się zovaczyć wnętrza, gdyż kościół był zamknięty wewnątrz.

Miasto przecinają kanały Narwii, a nad nimi znajdują się malownicze mostki i bulwary.

Nad Mostem Świętojańskim wznosi się budynek Domu Rzemiosła z 1948 roku- obecnie siedziba banku.

Na Placu Teatralnym podziwiać można gmach Kina Historycznego „Narew”, a dokładniej Miejskiego Centrum Kultury i Sztuki.

Tuż obok rozciąga się budynek szpitala, ufundowanego w 1536 roku. Elementem zabudowań szpitala jest narożna baszta. Nad wejściem do budynku widnieje data 1876 – jest to data ukończenia ostatniej odbudowy szpitala.

Naprzeciwko gmachu szpitala stoi wczesnobarokowy Kościół Św. Józefa, wybudowany w XVII wieku. Wnętrze świątyni zostało wykonane z ciemnego dębu w latach 1714-1777.

Ostatnim miejscem, jakie widzieliśmy w Pułtusku był dawny kościół NMP wybudowany na przełomie XV i XVI wieku. Dziś pełni on rolę archiwum.

Zakończyliśmy spacer po Pułtusku i udaliśmy się do SEROCKA. W mieście kończy się północna odnoga Szlaku Książąt Mazowieckich.

Podczas prac wykopaliskowych odkryto tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko zwane Ogrodziskiem lub Barbarką. Znajduje się ono na prawym brzegu Narwi, w okolicy ujścia Bugu. Jego rozwój przypadał na XI – XIII wiek. Stanowi ono tym samym jedno z najstarszych grodów Mazowsza.

W sercu miasta znajduje się Rynek wraz z Ratuszem. Ratusz jest dość młody, bowiem został otwarty w 1997 roku.

W pobliżu Rynku mieści się późnogotycki Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z XVI wieku, ufundowany przez książąt mazowieckich. Pamiątką zmagań z okresu I wojny światowej jest pocisk tkwiący w północnej ścianie świątyni

Nieopodal kościoła swoją siedzibę ma Izba Pamięci i Tradycji Rybackich. Placówka znajduje się w drewnianym budynku dawnej szkoły w Serocku.

Tuż nad Narwią znajduje się Plaża Miejska z molo i infrastrukturą pozwalającą odpocząć na brzegu rzeki. Jest tu m.in plac zabaw, wodny plac zabaw, szalet miejski z przebieralnią oraz przystań rybacka.

Zbiornikiem retencyjnym utworzonym na Narwii jest utworzone w 1963 roku JEZIORO ZEGRZYŃSKIE- raj dla wędkarzy, żeglarzy, pasjonatów kitesurfingu, windsurfingu, kajakarstwa i wioślarstwa. Wokół zbiornika, który ma powierzchnię 3030 ha znajduje się aż 350 km szlaków rowerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *