Bez kategorii

Relacja z wakacji- w drodze nad morze

Już po urlopie. Te 12 dni minęło jak z bicza strzelił. Pora napisać wakacyjny przewodnik po Wybrzeżu. Jednak, ponieważ zwiedzaliśmy nie tylko Wybrzeże i poruszaliśmy się nie tylko szlakiem latarni morskich, niniejszy przewodnik podzielę na 3 części- posty:
1. „W drodze nad morze”- czyli co zobaczyć jadąc nad Bałtyk.
2. Szlak latarni morskich – czyli co zobaczyć na Wybrzeżu, gdzie jeść, spać, czego unikać.
3. Szczecin – to piękne miasto ma tak wiele ciekawych miejsc do zobaczenia, że postanowiłam poświęcić mu oddzielny post.

Gotowi? A więc zaczynamy…..

GOLUB- DOBRZYŃ

Jest to bardzo ładne miasteczko w województwie kujawsko- pomorskim. Powstało w wyniku połączenia miasteczek Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą.

  • Zbór Ewangelicki i Dom „Pod Kapturem”

Zbór ewangelicki- neogotycka budowla,  powstała w 1909 roku.  Posiada wieżę o wysokości 30 metrów. Budowla była wzorowana na dawnych kościołach krzyżackich . Obecnie dawny zbór pełni funkcję szkoły podstawowej.

Dom „Pod Kapturem” znajduje się tuż obok dawnego zboru. Obecnie mieści się w nim Informacja Turystyczna. Dom „Pod Kapturem” pochodzi z II połowy XVIII wieku. Został zbudowany z drewna konstrukcji zrębowej, parterowy, narożny. Prawdopodobnie dawniej pełnił funkcję karczmy.

Golubski Rynek
  • Gotycki kościół św. Katarzyny z początku XIV w. z renesansową kaplicą Kostków w Golubiu

Kościół pochodzi z XIII i XIV wieku. Wcześniej istniał jako budowla drewniana, ale został zniszczony przez najazdy Prusów. Ma bardzo ciekawe wnętrze, gdyż w trzech kondygnacjach zobaczyć można trzy obrazy przedstawiające: Koronację Matki Boskiej, Świętą Katarzynę oraz Zwiastowanie. Ponadto w Kościele znajduje się tęcza barokowa umieszczona w łuku gotyckim między prezbiterium a nawą.
Kościół zbudowany został w stylu gotyckim, z cegły.  Budowany był w II etapach- do 1320 roku prezbiterium, a do 1350 roku- nawa z wieżą.

  • ZAMEK KRZYŻACKI

Zamek wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Usytuowany jest na wzgórzu. Około 1600 roku został przebudowany na styl renesansowy. Podwyższono wówczas mury i dodano attyki.

  •  Kościół Św. Katarzyny w Dobrzyniu

Kościół został wzniesiony w stylu klasycystycznym (1823-27). Wieżę dobudowano w 1886 roku. W Kościele znajdują się cenne zabytki (ołtarz główny i boczne, ambona w kształcie łodzi i chrzcielnica z końca XVII wieku), pochodzące z dawnego kościoła dominikanów w Toruniu.

CHEŁMŻA wyróżnia się Bazyliką konkatedralną Świętej Trójcy. Ta gotycka świątynia ze strzelistą wieżą została wybudowana w XIII wieku na skarpie nad Jeziorem Chełmżyńskim.

CHEŁMNO

  • Kościół pw. Wniebowzięcia NMP 

Jest to  jedna z najstarszych i największych świątyń Pomorza Wschodniego. Dzieło architektury gotyckiej. Ponoć w Kościele przechowywane są relikwie Św. Walentego. Niestety- nie zwiedzaliśmy Kościoła w środku, gdyż obecnie jest w remoncie, jak również ratusz i inne budowle.

  •  Kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła

Kościół jest murowany z cegły. Z zewnątrz zachował cechy gotyckie, wnętrze korpusu jest upodobnione do baroku. Wnętrze Kościoła jest w remoncie.

  • Wieża ciśnień

ŚWIECIE to małe miasto położone nad rzeką Wdą. Słynie z zamku krzyżackiego.

  • Zamek krzyżacki

Częściowo zachowana krzyżacka warownia stoi w dolinie Wisły w pewnym oddaleniu zarówno od dzisiejszego miasta jak i pierwotnego Świecia. Nazywa się ją zamkiem wodnym – płynąca od południa Wisła i od północy Wda, utworzyły z terenu po środku trudno dostępną wyspę.

  • Stara Fara im. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława Biskupa Męczennika

Świątynia została wybudowana z cegły w stylu gotyckim w XV wieku (prezbiterium) i w połowie XVI wieku (nawy).

KWIDZYN to miasto położone nad rzeką Liwą. Dawniej miastem zarządzał zakon krzyżacki.

  • Zamek i Katedra Św. Jana Ewangelisty

Te dwie budowle są ze sobą połączone. Kościół jest budowlą gotycką, ceglaną, orientowaną. Zamek zaś na przestrzeni dziejów był przebudowywany. Jego budowę rozpoczęto w roku 1322, a ukończono w drugiej połowie XIV wieku. Skrzydła południowe i zachodnie zostały rozebrane w końcu XVIII w.

Niestety, nie udało nam się zobaczyć Gniewu i Pelplina. Przeprawa promem w Janowie przez Wisłę jest bezpłatna, ale prom kursuje co 30 minut i zabiera jednorazowo tylko 3 auta. Musielibyśmy czekać ponad 2 godziny. Za to udało mi się zrobić zdjęcie panoramy Gniewu z drugiego brzegu Wisły:) Przeprawa promowa Janowo – Gniew – tel. 606998403 czynna w godzinach 6:00 do 20:00 . Najlepiej wcześniej zadzwonić i zapytać, czy prom kursuje.

Gniew widziany z drugiej strony Wisły

AKTUALIZACJA 2019- niecałe 1,5 km od przeprawy promowej został wybudowany most nad Wisłą. Otwarty dla ruchu w 2013 roku. Zatem przeprawa promowa pozostała już tylko jako ciekawostka turystyczna.

!!!!

 

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *