Bez kategorii

Roztocze- część I

Kiedy byliśmy w Zamościu w 2010 roku, zdecydowaliśmy się tylko na spacer po Starym Mieście i na wycieczkę do Lublina (post Zamość i Lublin). Tym razem postanowiliśmy zwiedzić kawałek Roztocza. Niestety tylko kawałek, bo podczas podróży z dzieckiem różnie bywa- nasz syn ostatnio woli spędzać czas na placu zabaw niż w foteliku samochodowym 🙂

Roztocze jest krainą łączącą Wyżynę Lubelską z Podolem. Charakteryzuje się wysoko wypiętrzonymi wzniesieniami (szerokości 12-32 km i długości około 180 km) i ciągnie się od Kraśnika aż po Lwów. Polska część Roztocza rozciąga się na długości 110 km.

Udało nam się zobaczyć kilka bardzo ciekawych miejsc i mamy niedosyt. Na pewno na tym jednym przewodniku po Roztoczu się nie skończy:)  Gotowi na fascynującą podróż? Zaczynamy!

Pierwszym celem podróży była wieś RUSKIE PIASKI. Jest to niewielka wieś położona w gminie Nielisz. Jadąc w stronę Zamościa DK17, należy skręcić w miejscowości Stary Zamość na Krzak, kierować się drogą z pierwszeństwem (3 km) i w miejscowości Nowa Wieś skręcić w pierwszą drogę w prawo. Tam przejechać około 4 km i ukazuje się przepiękny zespół pałacowo-parkowy z początku XX wieku (1906 rok). Obecnie w pałacu swoją siedzibę ma Dom Pomocy Społecznej.

Tym razem po ZAMOŚCIU zrobiliśmy sobie dłuższy spacer. Zaczęliśmy od Ratusza. Tym razem mogliśmy podziwiać go w pełnej krasie, ponieważ kiedy byliśmy w mieście w 2010 roku, reprezentacyjne schody były remontowane.

Katedra p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła to najważniejszy obiekt sakralny w Zamościu. Kościół został wybudowany w latach 1587-98 w stylu renesansowym. Katedrę ufundował Jan Zamoyski, założyciel miasta. Wnętrze jest bogato zdobione. Kościół niesamowicie nam się podobał.

Naprzeciwko Katedry zobaczyć można pomnik Jana Zamoyskiego.

W obrębie Starego Miasta (w jego północnej części) znajduje się również Kościół Św. Katarzyny. Został on wzniesiony w II poł. XVII wieku w stylu barokowym.

Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny jest to barokowy kościół franciszkański z 1685 r. W czasie zaborów był wykorzystywany jako magazyn wojskowy, a po II wojnie światowej, w czasach komuny było w nim kino, muzeum, sejmik. Do swojej pierwotnej funkcji wrócił dopiero w 1993 roku. Do tej pory, gdy się wchodzi do środka, czuć zapach dawnego kina, podłoga jest nierówna, wyłożona klepką.

Renesansowo- barokowy Kościół Św. Mikołaja pochodzi z XVII wieku. Dawniej pełnił funkcję cerkwii greckiej, greckokatolickiej i prawosławnej. Kościół ma małe wnętrze, jednonawowe, ale za to bardzo cenne wyposażenie i bogaty wystrój.

Na tzw. Rynku Wodnym znajduje się dawny kościół i klasztor sióstr Klarysek. Został wybudowany w 1696 roku. Niewielki budynek kościoła, jednonawowy z wąskim prezbiterium od południa a wejściem od północy (czyli Rynku Wodnego), zaprojektował Jan Michał Link w stylu barokowym.

Twierdza Zamość była fortyfikacją obronna budowaną w latach 1579-1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Dzisiaj pozostały tylko fragmenty twierdzy. Są odkopywane i odnawiane i ich dawny kształt. Zachował się bastion, dwa nadszańce, kojec, kazamata, prochownia, rotunda i kilka bram.

Zamojska Starówka słynie z przepięknych kolorowych kamienic. Najbardziej charakterystyczne i najcenniejsze są Kamienice Ormiańskie. Sąsiadują one z Ratuszem.

Na Starym Mieście swoją architekturą zachwyca również późnorenesansowa Synagoga wybudowana w latach 1610-1620. Jest najlepiej zachowaną synagogą w Polsce.

Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy to niewielka świątynia, która powstała w latach 1986-1992 przy ulicy Gen. Mikołaja Bołtucia. Cerkiew ta posiada jedną główną kopułę i cztery mniejsze kopułki. Przy wejściu na teren cerkwii, na którym znajduje się także cmentarz (prawosławny i rzymskokatolicki), stoi dzwonnica wzniesiona w 1994.

ZOO W ZAMOŚCIU jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Powstało w 1918 roku z inicjatywy Stefana Milera.

Obecny ogród zoologiczny został przebudowany w latach 2009-2010 ze środków unijnych. W ZOO zobaczyć można: tygrysa, lwa, geparda, liczne ryby, płazy, gady, małpy, różne gatunki ptaków, zebry, dziki, lamy, konie, leniwce, ptaszniki, motyle (powstałą tropikalna motylarnia), niedźwiedzie.

SZCZEBRZESZYN jest to malownicze miasteczko leżące pomiędzy Zamościem a Zwierzyńcem. Różnorodność religijna objawia się w kościołach katolickich, synagodze oraz cerkwi prawosławnej

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie

i Szczebrzeszyn z tego słynie….

– tak pisał Jan Brzechwa

Brzmi, i to jak! Szczebrzeszyn na cześć wiersza Jana Brzechwy zyskał aż dwa pomniki chrząszcza.

Starszy pomnik znajduje się przy młynie zbożowym, u podnóża Góry Zamkowej. Odsłonięto go w 2002 roku. Został wykonany z pnia lipowego (3 m wysokości i 1 m średnicy) przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa pod opieką Z. Jarmuła.

Nowszy pomnik został odsłonięty w 2011 r. Znajduje się on na rynku (pl. T. Kościuszki) przed ratuszem. Autorem 2-metrowego odlanego w brązie pomnika jest Zygmunt Jarmuł. Odlew został wykonany w pracowni rzeźby Karola Badyny w Krakowie.

Młyn zbożowy w Szczebrzeszynie leży nad rzeką Wieprz. Został wybudowany na początku XX wieku, z woli Ordynata hrabiego Maurycego Zamoyskiego. Pierwotnie przeznaczony był na magazyn zboża i mąki. Do II wojny światowej młyn był ciągle eksploatowany, potem zaczął niszczeć. W 1985 roku został odrestaurowany i wznowił działalność. Dzisiaj jest ciekawym i charakterystycznym zabytkiem ziemi szczebrzeskiej.

Szczebrzeski ratusz został wybudowany w 1840 roku. Wybudowany został na planie czworokąta. Posiada dwie kondygnacje. Nakryty jest czterospadowym dachem.

Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy Jest to najstarsza zachowana w Polsce cerkiew murowana. Budynek w swej obecnej postaci został wzniesiony w latach 1741- 1747.

Synagoga została zbudowana na początku XVII wieku w stylu późnorenesansowym, na miejscu starej synagogi. W 1648 roku została spalona przez Kozaków podczas oblężenia twierdzy Zamość, lecz w 1659 roku gruntownie ją wyremontowano. Obecnie mieści się w niej Miejski Ośrodek Kultury.

W pobliżu synagogi i cerkwi mieści się Kościół Św. Mikołaja. Jest to najstarsza świątynia katolicka w Szczebrzeszynie, powstała bowiem w 1394 roku. Do kościoła św. Mikołaja prowadzi dobrze zachowana brama barokowa z XVIII w. Kościół reprezentuje styl „renesansu lubelskiego”.

W Szczebrzeszynie warto również zwrócić uwagę na Kościół Św. Katarzyny. Kościół ten został wybudowany w latach 1620-38w stylu „renesansu lubelskiego” z fundacji Tomasza i Katarzyny Zamoyskich. Znajduje się u zbiegu ulic Zwierzynieckiej i Klasztornej.

Podczas zwiedzania Roztocza byliśmy także w ZWIERZYŃCU.

Zwierzyniecki browar pochodzi z początku XIX wieku. Został założony przez Stanisława Kostkę Zamoyskiego. Pod Browarem każdego lata odbywa się Plenerowe Lato Filmowe.

Kościół Św. Jana Niepomucena to najbardziej znany zabytek Zwierzyńca. Kościół tez nazywany jest kościołem na wodzie.

Znajduje się on na wyspie leżącej na środku stawu w parku „Zwierzyńczyk”. Został wzniesiony w latach 1741- 1747. Wewnątrz znajdują się przepiękne polichromie Łukasza Smuglewicza.

W pobliżu Kościoła znajduje się drewniana dzwonnica.

Pałac Ordynacji Zamoyskich  został zbudowany w latach 1792-1799 i otoczony jest przepięknym parkiem. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska.

Stawy Echo leżą na ścieżce przyrodniczej Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na terenie stawów jest parking, deptak i tarasy widokowe, z których widać drugi brzeg- miejscowość Florianka, w której znajduje się hodowla tarpana (konika polskiego). Aby dotrzeć do Florianki, należy wypożyczyć rower lub przejść się na spacer, ponieważ nie ma tam dojazdu samochodem. Długość trasy to około 7 km w jedna stronę (Zwierzyniec- Bukowa Góra- Stawy Echo- Florianka).

O REGIONALNEJ IZBIE PAMIĘCI W WYSOKIEM pisałam w poście
Zamość i Lublin . Powiem szczerze- jesteśmy pod wrażeniem! Kiedy widzieliśmy Regionalną Izbę w 2010 roku, wszystkie eksponaty były „upchane” w małym pomieszczeniu. Obecnie wygląda to imponująco, niektórych eksponatów można dotknąć.

Wystarczyło przenieść muzeum do większego budynku, znajdującego się w sąsiedztwie dawnej siedziby i od razu jest ciekawiej. Można zobaczyć, jak dawniej wyglądała izba, kuchnia, szkoła, remiza, obora, stajnia mieszkańców Gminy Zamość, Zamojszczyzny i Roztocza. Ilość eksponatów sięga 300 sztuk i stale rośnie dzięki hojności zainteresowanych pomocą darczyńców. W 2011 roku Izba Pamięci została przeniesiona do nowego obiektu, który powstał dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej. Dzięki temu eksponaty zostały podzielone ze względu na ich przeznaczenie. Obecnie budynek Izby posiada 2 piętra wystaw stałych, duży parking, toaletę dla niepełnosprawnych.

Izba jest otwarta w okresie od 1 czerwca do 30 września od wtorku do piątku od 9:00 do 14.30 w pozostałych terminach po uzgodnieniu z kustoszem Izby.

Kontakt i rezerwacja terminów:  tel. 83 61 66 350

Wracając do domu najpierw zajechaliśmy do SITAŃCA. Tuż przy samej DK 17 znajduje się Kościół  Św. Bartłomieja. Obecny kościół został zbudowany w latach 1907-13. Powstał w stylu neogotyckim, ale posiada też cechy neorenesansowe. Założony na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy. Ściany ozdobione są freskami, podłoga zaś kamienna. Kościół jest przepiękny. Polecam zobaczyć go szczególnie wewnątrz.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był KRASNYSTAW. Jest niewielkim, ale malowniczym miasteczkiem, położonym przy ujściu rzeki Żółkiewki do Wieprza. W naszym regionie słynie z wyrobów mleczarskich, bowiem w Krasnymstawie znajduje się Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska. Dawniej Mazowsze zaopatrywało się w Krasnymstawie także w cukier z miejscowej cukrowni.

Kościół Św. Franciszka Ksawerego jest najważniejszym zabytkiem miasta. Zbudowany został w latach 1695-1717 jako świątynia zakonu jezuitów.

Klasycystyczne domy to główna atrakcja Rynku.

Dom Sejmikowy zbudowany został w 1928 roku według projektu Jerzego Siennickiego. Jest to budynek o trzech kondygnacjach, utrzymany w stylu eklektycznym, łączącym elementy klasycystyczne i secesyjne. Elewację frontową zdobi czterokolumnowy portyk podtrzymujący balkon. Obecnie jest on siedzibą Urzędu Miasta.

Tak jak już wspomniałam na początku posta, czujemy niedosyt i na pewno jeszcze ponownie wybierzemy sie na Roztocze eksplorować kolejne miejsca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *