Bez kategorii

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Górkach


„Przekazy ustne mówią, że grupa ludzi wracających z pola, ujrzała w Matkę Boską, a objawieniu temu towarzyszyły dźwięki sygnaturki. Rok objawienia nie jest znany, ale wiadomo, że chwilę później Stanisław Rodak w podziękowaniu Bogu za otrzymane łaski za wstawiennictwem Maryi, wybudował na swojej działce maleńką kapliczkę (wysokość: 6 m, długość: 4 m, szerokość: 3 m). 10 lipca 1935 bp Henryk Przeździecki ogłosił ją pod wezwaniem N.M.P. Matki Kościoła. 21 lipca 1935 kapliczka została poświęcona przez ks.Mariana Juszczyka piastującego w danej chwili posługę proboszcza w pobliskim Garwolinie, a pieczę nad nią powierzono Stefanowi Kowalski.

Oprócz tego objawienia M.B. przypuszczalnie z 1935 r., Matka Boża ukazywała się w Górkach innym ludziom średnio co kilkadziesiąt lat. W roku 2012 Zofia Kaczmarczyk wspomina: „Znam pierwsze objawienia. Miałam wtedy 7 lat. To było przed wojną. Taka Jagusia chodziła po prośbie i u nas nocowała. Ona mówiła o tym, że tu objawiła się jej Matka Boża, że tu wytryśnie źródełko, że tu powstanie klasztor, że tu będą wycieczki przyjeżdżać.” Rzeczywiście zaraz po domniemanych objawieniach wytrysnęło źródełko (nie jest znane to, czy źródełko było najpierw, a potem kapliczka, czy odwrotnie). Jego ujęcie wypadło bardzo blisko kapliczki.


W nowo wybudowanej kapliczce msze św. były tylko raz do roku – w Zielone Świątki. Podczas II wojny światowej, sytuacja wymusiła codzienne odprawianie tam mszy. Po wojnie mszę sprawowano raz na miesiąc, a po kilku latach, w okresie wiosenno-letnim, w każdą niedzielę. W 1953 r. biskup podlaski Ignacy Świrski dopatrzył się braku dokumentu kanonicznego na sprawowanie w tej kapliczce mszy św. i 14 stycznia 1953 taki dokument wydał.


Ok. roku 1960 wokół źródełka wybudowano drewnianą studnię z drewna dębowego. Pod koniec lat 80-tych XX wieku, zrodziła się potrzeba zastąpienia kapliczki świątynią. Projekt zatwierdzono 14 września 1980, a 21 czerwca 1981 bp siedlecki Jan Mazur poświęcił kamień węgielny. Budowę świątyni ukończono w 1984 r. 5 lipca 1984 bp ordynariusz odłączył wieś Górki i Izdebnik od parafii w Garwolinie, tworząc tym samym nową parafię w Górkach jako samodzielny Rektorat. Pieczę nad nowo utworzoną parafią objęło Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła (CSMA).


Wieści o objawieniach Maryi w Górkach oraz uzdrowienia jakie się dokonują w tym miejscu (także po napiciu się wody ze źródełka lub obmyciu się nią), ścigają systematycznie do Górek coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. W wyniku tego ok. roku 2012, zaszła potrzeba rozbudowania kościoła z 1984 r. Obecnie, od roku 2014 trwa ta rozbudowa. Zakończenie prac jest przewidywane na rok 2017.”

Źródło: Wikipedia

Kościół został zbudowany w latach 1980- 1983 w stylu współczesnym. W 1997 roku została mu nadana funkcja Sanktuarium.

Obecnie dawny kościół obmurowywany jest nową budowlą. Szkoda, ponieważ w mojej ocenie jest to barbarzyńskie potraktowanie dawnego obiektu sakralnego w imię „postaw się”- czy w Polsce większość kościołów musi mieć przerost formy nad treścią? Tuż obok kościoła znajduje się ołtarz i źródełko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *