Skansen w Kuligowie nad Bugiem

Kuligów jest to niewielka, urocza miejscowość położona tuż nad rzeką Bug. Życie tutaj toczy się powoli pośród zieleni i szumu rzeki.

Pośród tej zieleni, nieco na uboczu znajduje się niewielki skansen- Skansen Kultury Ludowej i Ziemiańskiej. Zamysł stworzenia skansenu narodził się w 2000 roku. W tym samym roku przywieziono do Kuligowa pierwsze eksponaty.

Skansen uruchomiony został w 2006 roku, kiedy to jego właściciel- Pan Wojciech Urmanowski, założył Fundację Dziedzictwo Nadbużańskie.

Dla gości udostępniono przydrożną kuźnię, wiejską chatę, spichlerz, stodołę, oborę, dworek drobnoszlachecki oraz wozownię. Pomysłodawca przedsięwzięcia zakupił z własnych środków już ponad 1000 eksponatów, jednak jeszcze nie wszystkie zostały przewiezione do Kuligowa.

Na terenie skansenu pomiędzy budynkami stoją okazałe rzeźby Marka Gołaszewskiego – samouka, który sporych rozmiarów dzieła wykonuje w drewnie za pomogą piły spalinowej.

Jest to także miejsce, gdzie odbywa się corocznie Międzynarodowy Nadbużański Plener Artystyczny. Zresztą- prace można podziwiać przy okazji zwiedzania skansenu.

Cyklicznie odbywają się również pokazy zanikających zawodów- garncarza, wikliniarza czy kowala. Organizowane są także warsztaty tematyczne.

Jeśli macie ochotę, zachęcam do odwiedzenia Kuligowa. Miejsce ma potencjał, Właściciel miał bardzo ciekawy pomysł na upamiętnienie regionalnej tradycji i kultury. Mam nadzieję, że skansen będzie się rozwijał, będzie rozbudowywany, a wiele ciekawych eksponatów niechlujnie poupychanych po zabudowaniach dostanie drugie życie i zostanie wystawionych do podziwiania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *