Bez kategorii

Święto Wojska Polskiego w Warszawie

15 sierpnia 2017 roku w Warszawie, w Alejach Ujazdowskich hucznie obchodzono Święto Wojska Polskiego. Były przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy, szefa MON Antoniego Macierewicza i innych osób związanych z polską armią. Następnie odbyła się wielka defilada. Alejami Ujazdowskimi oprócz naszych żołnierzy, maszerowały oddziały przysłane przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerowali m. in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, poczty sztandarowe wystawiło kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Chorwacja, Hiszpania, Niemcy i Ukraina.

Defiladę rozpoczęły kolumny piesze i konne, następnie przejechały lekkie pojazdy – motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone, później przejechał ciężki sprzęt, w tym pojazdy minowania, czołgi i samobieżna artyleria kołowa i gąsienicowa.W niebo wzbiły się Iskry zostawiając za sobą biało-czerwone smugi, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi8 i Mi17 oraz szturmowe Mi-24; część śmigłowcową zamknęły amerykańskie Apache, Chinook i Black Hawk. Zobaczyć także można było bojowe F-16 i MiG-29 i Su-22.

Jest to niesamowita atrakcja zarówno dla dzieci jak i miłośników militariów.

Minusem była kiepska organizacja ruchu pieszego i nie było nikogo ze służb, kto upłynnił by ten armagedon. Był straszny ścisk, chaos, chwilami tworzyły się gigantyczne zatory, ludzie przepychali się, dochodziło do rękoczynów i utarczek słownych. W tym ścisku nie można było nawet dostać się na przystanki autobusowe, gdyż niektórzy zatrzymywali się, przyglądali wydarzeniu i blokowali ruch.

Wrażenia? Dzieciom bardzo się podobało, nam też, ale nie wiem, czy w kolejnych latach, jeśli nadal będą takie problemy organizacyjne, będziemy brali udział w obchodach Święta Wojska Polskiego. Nie chcemy dzieciom serwować stresu związanego z agresywnymi ludźmi, którzy atakują innych, rozpychają się i powodują awantury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *