Bez kategorii

Szczecin

To już trzecia, ostatnia część relacji z naszego tegorocznego urlopu. W poprzednich opisywałam, co warto zobaczyć w drodze nad morze, a także najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem. Dzisiaj opiszę, co warto zobaczyć w Szczecinie- historycznej stolicy Pomorza Zachodniego.

Stare Miasto Szczecina jest bardzo rozległe, jednak (tutaj plus za promowanie turystyki), w Informacjach Turystycznych można zdobyć mapy z najważniejszymi zabytkami, a na chodnikach namalowane sa trasy zwiedzania, a także cyfrowe oznaczenia zabytków, których opis można znaleźć w mapie.

Wały Chrobrego jest to taras widokowy o dł. około 500 m, mieszczący się na skarpie, z której rozciąga się widok na Odrę.

Gmach Główny Muzeum Narodowego to wybudowany w latach 1908-1913 modernistyczno- secesyjny budynek według projektu Wilhelma Meyera-Schwartau. Pierwotnie znajdowało się tutaj Muzeum Miejskie, otwarte oficjalnie 23 czerwca 1913 r., mieszczące zbiory sztuki.

Kościół Św. Piotra i Pawła to gotycki, ceglany kościół salowy. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.


Największą ozdobą kościoła jest plafon na suficie z 1703 roku. Ma on wymiary 27×3 m. Obramowanie plafonu ozdobiono pozłacanymi liśćmi akantu. Malowidło wykonane jest w technice olejnej. Zawiera trzy sceny- pierwsza to wizja końca świata, druga (środkowa) – przedstawia Chrystusa na tronie, jest wizją z Księgi Ezechiela, natomiast trzecia, ostatnia scena jest ilustracją do fragmentu Apokalipsy.

Brama Królewska to brama miejska, znajdująca się na Placu Hołdu Pruskiego. Powstała w latach 1725-28. Na szczycie bramy znajduje się figurka Marsa z mieczem i tarczą, Herkulesa z maczugą i skórą lwa oraz rzeźba z tarczą i pruskim orłem, zwieńczona królewską koroną.

Brama Portowa to druga, obok Bramy Królewskiej, zachowanych bram miejskich. Na zewnętrznej ścianie bramy widnieje tarcza z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora obiektu.

W attyce znajduje się tablica ze złoconym napisem w łacinie, która informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, gdyż król w 1719 roku kupił Szczecin od Szwedów za 2 miliony talarów.

Baszta Panieńska (lub inaczej Siedmiu Płaszczy)– budowla zlokalizowana jest u podnóży Zamku Książąt Pomorskich, tuż nad Odrą.

Najważniejszym zabytkiem Szczecina jest Zamek Książąt Pomorskich-renesansowy zamek, usytuowany na Wzgórzu Zamkowym, historyczna siedziba rodu Gryfitów.

Na wieży można podziwiać wahadło Foucaulta- doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi.

Ratusz Staromiejski zbudowano dla władz miasta w XV wieku. Zniszczony podczas wojny światowej. Odbudowany w 1968 roku na potrzeby Muzeum Narodowego. Odrestaurowano m.in. gotyckie zdobienia ścian. Ratusz, obok Kościoła Św. Piotra i Pawła, wchodzi w skład międzynarodowej trasy turystycznej Europejski Szlak Gotyku Ceglanego.

Pałac Pod Globusem jest neobarokowm budynkiem, o fasadzie pokrytej na dole kamieniem, a na górze klinkierem. Zwieńczeniem budowli jest globus, od którego pochodzi nazwa pałacu. Obecnie w gmachu mieści się Akademia Sztuki.

Budowę Czerwonego Ratusza rozpoczęto w 1875 r. według projektu miejskiego radcy budowlanego K. Kruhla, w stylu neogotyckim, na stoku tarasu odrzańskiego. Oddano go do użytku w 1879 r. W czasie II wojny światowej miało tutaj swoją siedzibę Gestapo. W 1945 r. budynek został podpalony przez ukrywających się hitlerowców. w 1956 r. rozpoczęto odbudowę z przeznaczeniem na siedzibę Rady Miejskiej, jednak ostatecznie stał się siedzibą Urzędu Morskiego i instytucji morskich.
Wejście poprzedzono arkadowym portykiem, zdobionym rzeźbami figuralnymi. Znajdujące się we wnękach nad filarami alegoryczne postacie symbolizują „Przemysł”, „Rolnictwo”, „Żeglarstwo” i „Wiedzę” – czyli cztery źródła potęgi Szczecina.

Bazylika Św. Jana Chrzciciela– zbudowana została w latach 1888-1890 (neogotyk). Podczas wojny spłonął dach, hełm wieży i dzwonnica. Po wojnie odbudowano uszkodzone elementy budowli, ale pierwotną wersję osiągnięto dopiero w latach 80-tych.

Kościół Św. Wojciecha to neogotycki kościół halowy wybudowany w latach 1906-1909. Zbudowany jest z cegły, w elewacji posiada masywną, asymetrycznie ustawioną wieżę wysokości 65,5 m. Styl budowli jest eklektyczny – w większości neogotyk, ale pojawiają się też motywy neoromańskie, zwłaszcza w dekoracji. Długość budynku wynosi 35 m, szerokość – 23 m, wysokość hali – 17 m.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa to modernistyczny kościół o konstrukcji żelbetowej, z elementami neobaroku i neoromanizmu. Znajduje się przy pl. Zwycięstwa w Szczecinie. Budowany w latach 1913-19.

Kościół Św. Jakuba jest najważniejszym kościołem miasta Szczecina. Zlokalizowany na Starym Mieście, ul. Kard. Wyszyńskiego 19. Drugi po Bazylice licheńskiej pod względem wysokości istniejący kościół w Polsce. Pod względem architektonicznym wzniesiona w XIV i XV stuleciu świątynia należy do dzieł gotyku ceglanego, charakterystycznego dla krajów nadbałtyckich stylu w architekturze gotyckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *