Bez kategorii

Szlakiem Pilicy

Wczoraj wybraliśmy się na jednodniową wycieczkę szlakiem rzeki Pilicy.

Pilica jest najdłuższym lewym dopływem Wisły. Ma długość 319 km. Swoje źródło ma w okolicach Pilicy, a ujście w okolicach Góry Kalwarii.
Jeden dzień to zdecydowanie za mało, by zobaczyć miejscowości położone nad Pilicą. Nam udało zobaczyć się kilka miast i wsi położonych na pograniczu województwa mazowieckiego i łódzkiego. Zatem mamy motywację, by kontynuować wycieczkę i poznawać kolejne miejscowości leżące nad Pilicą.

Widok na Pilicę w Inowłodzu
Widok na Pilicę w Mysiakowcu

Widok na Pilicę w Mysiakowcu

Pilica w Nowym Mieście nad Pilicą

Swoją wycieczkę zaczęliśmy w Nowym Mieście nad Pilicą. Jest to małe miasto w woj.mazowieckim. Nieco zaniedbane, ale ważne turystycznie ze względu na bogatą ofertę spływów kajakowych. Gdyby znalazł się ktoś, kto nad nim popracuje,miasto byłoby naprawdę ładne, bo ma potencjał. Trzeba go tylko wydobyć. Póki co, miasto przypomina klimatem czasy PRLu, a magiczne miejsca są zaniedbane i popadają w ruinę.

W Nowym Mieście nad Pilicą znajduje się kilka ciekawych obiektów z punktu widzenia podróżnika.


Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego

Samolot Lim-5

Pomnik Niepodległości na rynku

Kościół Opieki Matki Bożej Bolesnej z 1856 r

Późnobarokowy pałac  z lat 1735-1756

Późnobarokowy pałac  z lat 1735-1756

Następnym punktem wycieczki była niewielka wieś Studzianna- Poświętne.We wsi znajduje się sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej. Barokowy kościół wzniesiony został w latach 1688-1724.

Potem udaliśmy się do Inowłodzu. Inowłódz to piękna i duża wieś, która została dostrzeżona również przez producentów wielu polskich filmów i seriali. Kręcono tu m.in. „Popioły”, „Koronę królów”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Czterech pancernych i psa” i wiele innych programów.

W Inowłodzu warto zobaczyć:


Ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku
Synagoga z XIX wieku
Kościół pw. św. Michała Archanioła z XVI wieku
Neoromański kościół pw. św. Idziego z XII wieku

W pobliżu Inowłodzu znajdują się dwa bunkry kolejowe: w Spale i w Konewce. W bunkrze kolejowym w Konewce byliśmy w 2011 roku i pisałam o tym w poście Schron kolejowy w Konewce

Kolejnym punktem wycieczki był Rezerwat Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim oraz Skansen Rzeki Pilicy.

Rezerwat Niebieskie Źródła leży w dolinie rzeki Pilicy, na prawym jej brzegu. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek, który widziany przez taflę wody ma niepowtarzalną, niebiesko-błękitno-zieloną barwę, której odcienie zależą od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia.

Skansen Rzeki Pilicy powstał w 2000 roku i jest jedynym skansenem w Polsce poświęconym rzece. W skansenie można zobaczyć dawny młyn wodny ze wsi Kuźnica Żerechowska z ekspozycją poświęconą tradycjom młynarstwa wodnego w dorzeczu Pilicy, której głównym elementem są ruchome modele młynów. Znajduje się też w nim przepiękna poczekalnia kolejowa Czarnocin, ekspozycja militarna, łodzie i inne niesamowicie ciekawe eksponaty.

Oprócz Niebieskich Źródeł oraz Skansenu rzeki Pilicy, Tomaszów Mazowiecki jest bardzo atrakcyjnym architektonicznie i pod względem zabytków miastem. Na pewno warto mu poświęcić swój czas. Tomaszów słynie z przemysłu wełnianego, fabryk tkanin (np zapałek, jedwabiu i dywanów), a dziedzictwem poindustrialnym są liczne pałace dawnych właścicieli fabryk.

Kościół ewangelicko- augsburski
Budynek z 1902 r w sąsiedztwie kościoła ewangelickiego

Ratusz z 1927 r
Pałac Ostrowskich z 1812 r

Willa Jana Rodego- ocenie siedziba Pałacu Ślubów

Kamienica fabrykancka rodziny Knothe

Pałac Szepsa

Budynek banku z lat 1923–1924

Pałac Moritza Piescha

Zabudowania folwarczne pałacu Piescha

Neorenesansowy kościół pw. św. Antoniego z 1858

Niestety, ominęliśmy Spałę (tłumy ludzi), Smardzewice i Jeleń. Zabrakło nam kilku godzin, by zobaczyć te trzy miejscowości. Będziemy mieli powód, by wrócić nad Pilicę 🙂

Swoją wycieczkę zakończyliśmy u cioci w Rzeczycy.

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *