Bez kategorii

Szopki Bożonarodzeniowe w Warszawie 2017/2018

Wczoraj wybraliśmy się na spacer po Warszawie celem podziwiania warszawskich szopek. Każdy kościół posiada swoją (na samym Starym i Nowym Mieście jest około 20). Jedne są majestatyczne, drugie skromne, ale każda na swój sposób piękna, posiadająca przesłanie.

Największe wrażenie zrobiła na nas jednak szopka w Kościele Kapucynów p.w. Przemieniena Pańskiego przy ul. Miodowej. Jest to największa i jednocześnie najstarsza ruchoma szopka w Warszawie. Początki kapucyńskiej szopki sięgają 1948 roku. Co roku jej tematyka nawiązuje do zmian w historii Polski i kościoła. W tym roku tematem przewodnim było 100-lecie niepodległości Polski. Rocznie kapucyńską szopkę odwiedza około 60 tys.osób i podobno kolejki są na kilka godzin stania. Chyba mieliśmy szczęście, bo nie czekaliśmy w ogóle 🙂

W pobliżu kapucyńskiej szopki warto zobaczyć żywą szopkę, która mieści się przy Kościele Polowym Wojska Polskiego przy ulicy Długiej.

Kiedy spojrzymy w stronę ulicy Freta, zobaczymy w pobliżu dwa Kościoły- Dominikanów p.w. Św. Jacka oraz Kościół Paulinów, Św. Ducha i św. Pawła Pustelnika- przy ul. Długiej. W Kościele Św. Jacka znajduje się mała, skromna szopka, natomiast Kościół Paulinów był zamknięty…


Widok na Kościół Dominikanów i Kościół Paulinów

Kościół Dominikanów p.w. Św. Jacka
Kościół Paulinów

Kolejną szopką, która bardzo nam się spodobała, była szopka w Kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

Na Krakowskim Przedmieściu warto również zajrzeć do Kościoła Akademickiego Św. Anny.

Wracając w stronę Starego Miasta, godnymi zobaczenia są trzy Kościoły: Św. Marcina przy ul. Piwnej, Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela przy ulicy Świętojańskiej oraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej również przy ulicy Śiętojańskiej.


Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Kościół pw. Św. Marcina

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Kończąc nasz spacer, ostatnim kościołem, do którego zawitaliśmy, była Katedra Floriańska na Pradze Północ. Aby się do niej dostać, wystarczy zjechać ze Starego Miasta na Trasę WZ (Al.Solidarności) i przejechać mostem na drugą stronę Wisły.

W Katedrze Floriańskiej w tym roku również była żywa szopka z kózkami, osiołkiem i owcami.

W przyszłym roku zamierzamy zobaczyć również inne warszawskie szopki. A tymczasem życzymy Wam wszystkiego najlepszego w 2018 roku 🙂 Niech Wam przyniesie szczęście, zdrowie i spełnienie marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *