Bez kategorii

Toruńskie pierniczki…

24 czerwca 2011 roku o 6.30 rano wyruszyliśmy pociągiem ze stacji Warszawa Wschodnia na podbój Torunia. Opłaca się na jeden dzień wybrać TLK. Bilety nie są drogie (znaleźliśmy wówczas fajną promocję), a od stacji na Stare Miasto nie jest daleko. Około 9.00 byliśmy na miejscu. Pociąg w drogę powrotną mieliśmy około 17.30. Tyle czasu wystarczy, by zobaczyć Toruń.

Najpiękniejszy widok na panoramę Starego Miasta jest z mostu Piłsudskiego oraz z platformy widokowej mieszczącej się za dworcem PKP Toruń Główny, na końcu ulicy Majdany.

Co warto zobaczyć w Toruniu?

 • Gotycki Ratusz Staromiejski z przełomu XIII i XIV wieku
 • Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku. Pomnik mieści się pod Ratuszem Staromiejskim i jest tak samo oblegany przez turystów jak pomnik Mickiewicza w Krakowie.
 • Gotycka bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z XIV wieku, która jest najstarszą świątynią gotycką w Polsce.
 • Kościół św. Jakuba- najpiękniejsza i największa świątynia gotycka w Polsce z XIV wieku.
 • Neorenesansowy Dwór Artusa z 1889 roku
 • Liczne bogato zdobione kamienice, reprezentujące różne style architektoniczne
Kamienica przy ul. Szerokiej
Kamienica Pod Gwiazdą
Kamienica przy ul. Szerokiej
Zegar miejski i kamienice przy ulicy Wielkie Garbary
 • Pozostałości zamku krzyżackiego. Był on najwcześniejszym zamkiem krzyżackim na ziemi chełmińskiej. Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku.
 • Bramy i baszty- jest ich sporo. My prezentujemy cztery najbardziej charakterystyczne: Bramę Mostową, Basztę Monstrancję, Basztę Koci Łeb, Basztę przy ul. Podmurnej, Basztę Gołębnik.
Brama Mostowa
Brama Mostowa od strony bulwarów nad Wisłą
Baszta Monstrancja
Baszta Koci Łeb
Baszta przy ul. Podmurnej
Baszta Gołębnik
 • Dwór Mieszczański. Pochodzi z XV w. Do jego budowy użyto prawdopodobnie materiału z zamku krzyżackiego, zniszczonego przez mieszczan w 1454 r. Obecna budowla składała się z dawniejszej zamkowej baszty „Wartowni” z XIII w.
 • Teatry. Najbardziej rozpoznawalnymi teatrami w Toruniu są dramatyczny teatr Wiliama Horzycy oraz lalkowy teatr Baj Pomorski.
Teatr Horzycy
Teatr Baj
 • Dom Mikołaja Kopernika to gotycka kamienica z 1370 roku. Przez wielu historyków uznawana jest ona za miejsce narodzin Mikołaja Kopernika.
 • Muzeum Etnograficzne założone w 1959 roku z inicjatywy Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. W parku znajduje się 19 obiektów architektury wiejskiej, które powstały głównie w XVIII i XIX wieku i zostały przeniesione na teren parku z Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej. Swą architekturą, wyposażeniem wnętrz oraz okolicznościowymi aranżacjami ekspozycja oddaje obraz wsi z przełomu XIX i XX wieku.
 • Katarzynka jest łódką spacerową, którą Marek Piwoński upamiętnił w filmie „Rejs”. Zbudowana w 1955 roku w Budapeszcie, do Torunia trafiła w 1967 roku i przewoziła ludzi przez Wisłę. Obecnie wycofana ze służby.
 • Gmach Urzędu Miejskiego, pochodzący z lat 1899–1901.
 • Gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Owa świątynia mieści się w pobliżu Ratusza Staromiejskiego.
 • Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
 • Kościół św. Trójcy mieszczący się na Rynku Nowomiejskim
 • Neogotycki kościół św. Katarzyny

Wrocław ma swoje krasnale, natomiast Toruń może poszczycić się ceramicznymi fugurkami Mieszczan Toruńskich. Mieszczanie, Krzyżak w hełmie, pogrążeni w lekturze czytelnicy – to barwne postaci umieszczone tu i ówdzie na gotyckich murach Torunia. Ceramiczne figurki, tworzone przez toruńskich artystów, to pomysł na ożywienie zabytkowej architektury.

Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej
Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej

Będąc w Toruniu, obowiązkowo należy spróbować  pierniczków. Z tym nie ma problemu, gdyż jest tam baaardzo dużo sklepów firmy Kopernik. Uwaga! Pierniki tej firmy, które można kupić w Warszawie, Lublinie czy Krakowie nie umywają się smakiem do tych sprzedawanych w Toruniu.

Jadąc pociągiem, warto zwrócić uwagę na pomnik w Otłoczynie. W stronę Torunia znajduje się on po prawej stronie pociągu, na wzgórzu w lesie. Widać go przez szybę, a upamiętnia on ofiary katastrofy kolejowej z 1980 roku.

BAZA GASTRONOMICZNA:

Zdecydowanie polecamy knajpkę „U Damroki”- znajduje się na terenie Muzeum Etnograficznego, w starej chatce. Ceny przystępne,za porcje, a nie za 100 gram. Porcje jedzenia wieeelkie:) Jeżeli ponownie odwiedzimy Toruń, na pewno ponownie pójdziemy do Damroki na obiad 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *