
Tuż nad Puszczą Kampinoską i Wisłą: Palmiry, Zakroczym, Smoszewo, Chociszewo, Czerwińsk nad Wisłą, Wyszogród
Przy okazji naszej ostatniej wycieczki do Modlina, odwiedziliśmy kilka miejsc, w których nigdy nie byłam, a które naprawdę godne są tego, by je zobaczyć i… absolutnie o nich nie zapomnieć.
Najpierw pojechaliśmy do Palmir. W palmirskim lesie, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, wród szumiących drzew, usytuowany jest wojskowy cmentarz, na którym znajdują się groby około 2 tysięcy Polaków i Żydów, którzy w latach 1939-1943 zostali zamordowani przez Niemców. Wśród poległych zajmuje miejsce m.in Janusz Kusociński, Halina Jaroszewiczowa, Maciej Rataj , ks. Sajna i wiele innych osób (zarówno pogrzebanych jako NN), których życie zakończyło się stanowczo za wcześnie, w bestialski sposób. Obok cmentarza znajduje się muzeum, w którym zobaczyć można wielkoformatowe fotografie oraz pamiątki po poległych, znalezione podczas ekshumacji zwłok przy zmarłych, dzięki którym można było zidentyfikować niektóre szczątki.

Odradzam stanowczo zabranie małych dzieci ze względu na drastyczne filmy wyświetlane na ścianach. Niemniej jednak każdemu polecam pojechanie do Palmir by poznać krwawą historię naszego kraju.

Z Palmir skierowaliśmy się do Nowego Dworu Mazowieckiego i Modlina, o których pisałam TUTAJ , a potem do Zakroczymia. W tym niewielkim miasteczku godnymi zobaczenia są: Kościół św. Wawrzyńca przy klasztorze Kapucynów oraz gotycko-renesansowy Kościół pw. Podwyższenia Krzyża.



Kościół pw. Podwyższenia Krzyża

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża

Z Zakroczymia wyruszyliśmy w kierunku Czerwińska i Wyszogrodu, po drodze zajeżdżając do Smoszewa i Chociszewa. W Smoszewie znajduje się kościół z 1975 roku oraz Pałac Smoszewskich (rezydencja prywatna).


W Chociszewie znajduje się przepiękny drewniany Kościół Św. Leonarda z 1830 roku oraz Dwór Lewockich wybudowany w tym samym okresie co Kościół Leonarda.



Kolejnym punktem wycieczki był Czerwińsk nad Wisłą, nad którym góruje Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny wraz z klasztorem kanoników, znajduje się tutaj też niewielki rynek oraz zabudowa małomiasteczkowa.





Ostatnim punktem podróży był Wyszogród– miasto nad Wisłą, w którym niegdyś znajdował się jeden z najdłuższych drewnianych mostów w Europie, obecnie ma drugi co do długości stalowy most w Polsce.

Oprócz niniejszego mostu w Wyszogrodzie miejscami godnymi zobaczenia są: platforma widokowa nad Wisłą, pomnik Bitwy nad Bzurą, spod którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Wisłę i DK 50, klasztor Franciszkanów, Kościół Św. Trójcy, rynek z Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.





Kończąc wycieczkę, zrobiliśmy postój w Warszawie w Multimedialnym Parku Fontann, wraz z przeprawą przez Wisłę promem Wilga.



