Bez kategorii

W drodze do Kazimierza Dolnego

18 kwietnia 2010 roku przywitał nas ciepłym słońcem. Postanowiliśmy to wykorzystać i wybraliśmy się do Kazimierza Dolnego, po drodze zwiedzając kilka ciekawych miejsc.

GOŁĄB jest to wieś położona między Dęblinem a Puławami. Jadąc drogą wojewódzką 801, zobaczymy kierunkowskaz. W Gołębiu znajduje się bardzo ładny kościół parafialny Św. Katarzyny i Św. Floriana w stylu manierystycznym oraz domek loretański.

Domek loretański

W PUŁAWACH znajduję się przepiękny zespół pałacowo- parkowy z zabytkową wieżą ciśnień. Z Puław do Kazimierza przysłowiowy „rzut beretem”.

Wieża ciśnień
Kościół Wniebowzięcia NMP

KAZIMIERZ DOLNY to urocze miasteczko, położone nad Wisłą, wśród lasów. Zobaczyć tutaj można słynną Górę Trzech Krzyży, liczne spichrze, wąwozy, urokliwe kamieniczki. Na środku rynku stoi studnia- miejsce spotkań zakochanych.  Jest jeszcze wiele miejsc w Kazimierzu, które warto odwiedzić- dzisiaj mieliśmy mało czasu. Będzie powód, by tam wrócić:)

Widok na miasteczko z Góry Trzech Krzyży
Widok na Klasztor Ojców Franciszkanów z Góry Trzech Krzyży
Góra Trzech Krzyży
Ruiny romańskich fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku
Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja
Studnia na kazimierzowskim Rynku
Baszta zamkowa
Spichlerz Ulanowskich

Wracając DW 801 z Puław w stronę Warszawy, warto w Maciejowicach skręcić na Łaskarzew. Jakieś niecałe 3 km od drogowskazu w miejscowości PODZAMCZE znajduje się zabytkowy pałac- siedziba Zamoyskich, powstały w miejscu XVI-wiecznego zamku. Z zamku pozostały ruiny neogotyckiej baszty i stajni.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *