Bez kategorii

W krainie jabłkami pachnącej I

Most nad Wisłą w Górze Kalwarii prowadzi nas do krainy pachnącej jabłkami, magicznych zakątków leżących wśród jabłkowych sadów.

Wśród tych jabłkowych sadów, kierując się w stronę Sandomierza drogą DK 79, jakieś 18 km od Góry Kalwarii, w miejscowości Mniszew, znajduje się Skansen Bojowy 1 Armii Wojska Polskiego.

Skansen upamiętnia walki na przyczółku warecko- magnuszewskim. W skansenie leżącym na wzgórzu, w sosnowym lesie, zobaczyć można dwa czołgi T-34, katiusze, amfibię, armaty, haubice, działka przeciwlotnicze.

W pobliżu Mniszewa, we wsi Konary, znajduje się Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, wybudowany w obecnej formie w 1957 roku. Niedaleko również ma swoje ujście w Wiśle rzeka Pilica.

Kiedy już po zwiedzaniu zacznie burczeć w brzuchu, warto podjechać do oddalonego o 11 km Magnuszewa, do restauracji Stara Kuźnia. Ceny są tam dość wysokie, ale mogę śmiało polecić śledzia w chrzanowo- jabłkowej pierzynce, a także naleśniki z serem i szpinakiem. Na uwagę zasługuje też charakterystyczny wystrój- nawiązujący do dawnego rzemiosła oraz sadowniczych terenów.

W drodze powrotnej do Góry Kalwarii warto skręcić na Czersk. W Czersku- zabytkowym miasteczku, znajduje się neobarokowy Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, wybudowany w latach 1805-1806. Wybudowano go z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku.

W sąsiedztwie kościoła znajdują się dobrze zachowane ruiny zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Wybudował go w stylu gotyckim w XV wieku książe Janusz. Zamek bardzo ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Jednak ostały się trzy wieże, ktore górują na skarpie wiślanej nad okolicą i świadczą o dawnej potędze Czerska.

Niestety, na dłuższą wycieczkę dzisiaj nie pozwolił mi mój stan. Jestem w zaawansowanej ciąży i nagłe złe samopoczucie zmusiło nas do przerwania dzisiejszej wycieczki. Na pewno jednak powrócimy tu by dokończyć nasz przewodnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *