Bez kategorii

Warszawa jest super! Czyli przewodnik dla rodzin z dziećmi

Warszawa jest miastem z bogatą historią i wieloma ważnymi historycznie miejscami. Jednak i dzieci znajdą tam wiele ciekawych zakątków i miejsc, w których spędzą niezapomniane chwile. Niniejszy przewodnik będę na bieżąco aktualizowała i dodawała kolejne miejsca.

Powstał też osobny przewodnik po historycznej Warszawie. Również będzie aktualizowany i rozszerzany systematycznie. Można go zobaczyć TUTAJ

STARE MIASTO ODŚWIĘTNIE

Warszawska Starówka i Trakt Królewski przed Bożym Narodzeniem ubierana jest w przepiękne iluminacje, które zachwycają i dorosłych, i dzieci.

ZIMOWY OGRÓD ŚWIATŁA W WILANOWIE

Co roku od listopada do marca w Wilanowie zobaczyć można zimowy ogród światła. Są to tematyczne oświetlone konstrukcje- np z Alicji w Krainie Czarów, z bajkowego ogrodu itp.

W ostatnich latach zimą (listopad- marzec) w ogrodzie można było podziwiać Labirynt Światła.

LOTNISKO CHOPINA (PORT LOTNICZY WARSZAWA OKĘCIE

Najmłodsi będą zachwyceni przelatującymi nad głowami kolosami. Najlepsze punkty obserwacyjne to spotterska górka przy Alei Krakowskiej, okolice ul. Wirażowej i ostatnio ponownie otwarty i zmodernizowany taras widokowy na Terminalu A. Korzystanie z tarasu jest bezpłatne.

STACJA MUZEUM (DAWNIEJ: MUZEUM KOLEJNICTWA)

Stacja Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna przy ulicy Towarowej. Ekspozycja mieści się wewnątrz budynku, a także pomiędzy budynkiem a torami kolejowymi wzdłuż Al. Jerozolimskich.

IMPREZY MOTORYZACYJNE (NOC MUZEÓW, WARSZAWSKIE DNI TRANSPORTU, ZLOTY)

Noc Muzeów jest to coroczna impreza cykliczna organizowana w całej Polsce w maju. Tej jednej nocy swoje podwoje otwierają setki, jak nie tysiące placówek (muzea, galerie itp). Nam do tej pory udało się uczestniczyć w edycjach w 2009, 2010, 2011 i 2015 roku. Podczas Nocy Muzeów oglądaliśmy m.in. wystawę w Muzeum Techniki, Muzeum Kolejnictwa (obecnie Stacja Muzeum), zajezdnię tramwajową na Woronicza i wystawę tramwajów na Placu Starynkiewicza.

Zabytkowy autobus „ogórek” podczas Nocy Muzeów 2009
Noc Muzeów 2009- zabytkowe tramwaje na Placu Starynkiewicza
Noc Muzeów 2009- Plac Starynkiewicza
Narodowe Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki (dawniej: Muzeum Techniki NOT) w 2010 roku
Noc Muzeów 2015- zajezdnia tramwajowa Woronicza

Dni Transportu Publicznego (dawniej Warszawskie Dni Transportu) to coroczna impreza motoryzacyjna, podczas której mieszkańcy mogą wejść na tereny kolejowe, do zajezdni autobusowych czy tramwajowych, do InstytutuTransportu czyli tam, gdzie na codzień nie mają wstępu i zapoznać się „od kuchni” z pracą kolejarza, motorniczego, pilota czy też kierowcy autobusu oraz zobaczyć pomieszczenia techniczne, dzięki którym w Warszawie działa transport publiczny.

Dni Transportu Miejskiego 2011- tereny kolejowe w pobliżu dworca Warszawa Zachodnia
Dni Transportu Miejskiego 2011- tereny kolejowe w pobliżu dworca Warszawa Zachodnia
Dni Transportu Publicznego 2018- Bocznica Kolejowa Warszawa Grochów R5

Dni Transportu Publicznego 2018- Bocznica Kolejowa Warszawa Grochów R5

Dni Transportu Publicznego 2018- Bocznica Kolejowa Warszawa Grochów R5

Dni Transportu Publicznego 2018- Warszawa Gdańska

Warszawa oferuje również wiele rajdów i zlotów miłośników zabytkowych aut. O jednym z takich zlotów- Praskie Klimaty- pisałam w poście II Rajd i Zlot Pojazdów Zabytkowych „Praskie klimaty”

MUZEUM TVP

Muzeum TVP znajduje się w gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza. Nam udało się zwiedzić muzeum podczas Nocy Muzeów w 2011 roku. W Muzeum zobaczyć można wszystko, co kojarzy się z telewizją- zabytkowe kinematografy, odbiorniki telewizyjne, rekwizyty, pacynki, przedmioty używane w dawnej telewizji.

Rekwizyty
Rekwizyty
Kulfon- co z Ciebie wyrośnie? Bohaterowie programów dla dzieci

Kto pamięta Krasnala Hałabałę?

MANUFAKTURA CUKIERKÓW

Raj dla najmłodszych! W Manufakturze organizowane są warsztaty, podczas których dzieci mogą zobaczyć, jak wytwarza się słodkie karmelki lub podczas których mogą własnoręcznie ukręcić lizaka. To także sklep stacjonarny, w którym można zakupić słodkie lizaki i karmelki.

Manufaktura znajduje się na ul. Nowy Świat 21 (otwarte w godzinach 9-21) i na ul. Tamka 49 (otwarte 9-15), przy czym warsztaty z kręcenia lizaków odbywają się na Tamce.

W Manufakturze prowadzone są warsztaty nie tylko dla grup zorganizowanych, ale także dla osób indywidualnych. Trwają one około 50-60 minut  i kosztują 10 zł. Byliśmy i naprawdę polecamy!

PAPUGARNIA CARMEN

W papugarni Carmen możecie spotkać się z papugą. Te sympatyczne, kolorowe ptaki są przyzwyczajone do ludzi, siadają im na ramieniu. Można w kasie zakupić karmę i poczęstować nią papużkę. O papugarni pisałam w poście
Oko w oko z papugą

OGRÓD ZOOLOGICZNY

Ogród zoologiczny w Warszawie został otwarty w 1928 roku. Obecnie jego powierzchnia wynosi około 39 ha. Zobaczyć tu można m.in niedźwiedzie, żyrafy, lwy, tygrysy, małpy, słonie, flamingi, hipopotamy, zebry. Są również: rekinarium, afrykanarium, herpetarium, ptaszarnia, akwarium, wybieg australijski i wiele wiele innych stref zwierząt.

Wybieg dla niedźwiedzi przy Al. Solidarności

OGRÓD BOTACZNY PAN W POWSINIE

Ogród botaniczny powstał w 1974 roku. Zajmuje powierzchnię około 40 ha i zobaczyć w nim można: różaneczniki, matasekwoję chińską, liczne odmiany magnolii, rozaria, rośliny cytrusowe, paprocie, kaktusy i inne. W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.

WIELKA WYSTAWA MISIÓW

Raz na jakiś czas CH Blue City organizuje wydarzenia dla dzieci. W 2016 roku jednym z nich była Wielka Wystawa Misiów. Relację zamieszczałam w poście Wielka wystawa misiów w Warszawie

MAGICZNY ŚWIAT HARREGO POTTERA

Jest to kolejne wydarzenie organizowane przez CH Blue City, o którym pisałam w poście Drętwota, czyli magiczny świat Harrego Pottera w Blue City

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE W WARSZAWSKICH KOŚCIOŁACH O

O bożonarodzeniowych szopkach w warszawskich kościołach pisałam w postach : Szopki bożonarodzeniowe w Warszawie -jest to przewodnik po szopkach w sezonie 2017/2018 oraz w poście Szopki bożonarodzeniowe 2018/2019 w Warszawie , gdzie prezentowałam szopki w sezonie 2018/2019

IMPREZY NA PGE NARODOWY

Jednym z wydarzeń na PGE Narodowy, często powtarzanym jest Wielka Makieta Kolejowa. O makiecie pisałam w poście Makieta City na PGE Narodowym w Warszawie

Kolejnym wydarzeniem, w którym braliśmy udział w maju, był Piknik Naukowy na Błoniach stadionu. Podczas Pikniku mozna było wziąć udział w warsztatach z robotyki, poznać ciekawe naukowe programy komputerowe, skorzystać z symulatora lotów na stanowisku Boeinga Dreamliner, zobaczyć pracę drukarki 3D, zmierzyć drzewo na stanowisku Lasów Państwowych, zobaczyć kosmos i dno morza. To tylko ułamek ciekawostek, jakich można było dowiedzieć się podczas wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *