#za10trzynasta czyli bazar z czasów PRL w Karczewie

Pamiętacie zeszłoroczny Tajny Bazar w Karczewie? Pisaliśmy o nim w poście Tajny Bazar w Prosiakowie . W tym roku organizatorzy Tajnego Bazaru- Centrum Kultury i Sportu w Karczewie oraz grupa Robimy Kulturę, zorganizowali kolejne wydarzenie #za10trzynasta, a więc rekonstrukcję bazaru z okresu PRLu. W tegorocznej edycji my także wzięliśmy czynny udział, co było dla nas ciekawym doświadczeniem i miłą formą spędzenia czasu z rodziną.

Do naszych zadań należał „handel”, a zatem prezentowanie sprzętu AGD z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Co znalazło się na naszym stoisku? Pralka Frania- działająca (a jakże!), komputer Amiga, samowar elektryczny, latarka, maszyna do szycia Łucznik (ciężka, metalowa), gramofon Bambino, adapter FONICA, żelazko PREDOM, radioodbiornik Światowid, telewizor Neptun i wiele innych niesamowitych reliktów przeszłości. Rzecz jasna- obsługiwaliśmy tylko klienta w krawacie, bo klient w krawacie jest mniej awanturujący się!

Jako anegdotę dodamy, że podchodzili do nas rodzice z małymi dziećmi, tłumaczyli maluchom, co do czego służyło, a dzieci patrzyły na ten sprzęt jak na kosmiczne wynalazki. Tak się kiedyś żyło, drogie dzieci 😉 I tu przypomniała nam się słynna scena z teatru w „Misiu”. Kiedy ojciec mówi synowi „Widzisz synku? Tak wygląda baleron!”, a syn z otwartymi z niedowierzania oczami odpowiada „Acha”.

Tuż obok działała stołówka zakładowa i bar 'Pod Rybką”. Można było tutaj skosztować młodej kapusty z grochem, chleba ze smalcem, domowej roboty ogórka, nóżek w galarecie, bryzola. Oczywiście- wszystko to za kartki żywieniowe.

Na stołach przykrytych kraciastą ceratą mieściły się naczynia z przywiązanymi doń sztućcami niczym w „Misiu” Barei.

A skoro już mowa o „Misiu”, nad bazarem na wysięgniku zawieszony był słomiany miś. Wiecie, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Wy wiecie, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji – który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu.

W skupie butelek „U Lolusia” można było sprzedać butelki. Skup to pamiątka po mieszkańcu Karczewa, który niegdyś trudnił się skupowaniem szkła. Dzisiaj przypomnieli o nim jego potomkowie.

Można było „zakupić” ( a więc otrzymać): musztardę, ocet i rolkę papieru ściernego (tzn toaletowego) z tamtych czasów.

Lokalni rolnicy rozdawali gościom owoce i warzywa wprost ze swoich sadów i szklarni. „Handel” owocami i warzywami odbywał się z Nyski, Żuka i Lublina.

Ponadto na bazarze działały: repasacja pończoch, salon fryzjerski, fotobudka PRL, sklep odzieżowy „Moda Polska”. Na uboczu spotkać można było cinkciarza. Dla dzieci przygotowane były dawne zabawy podwórkowe: gra w klasy, kapsle, skakanie przez gumę i gra w bierki.

Scena zaaranżowana była na studio telewizyjne z czasów PRLu. Odbywał się na niej „Koncert życzeń”, wzorowany na legendarnym programie, gdzie nadsyłało się kartki z życzeniami, prowadzący je odczytywali i dedykowali piosenki odbiorcom życzeń. Nie obyło się bez kartek w kwiaty- a jakże.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była „łapanka”, podczas której Milicja Obywatelska i ZOMO aresztowało „wrogów jedynej słusznej partii” i pałowało uczestników demonstracji.

Dopełnieniem imprezy była wystawa zabytkowych pojazdów (Polonezy, Fiaty 125, w tym jeden stylizowany na WPT 1313 z serialu „Zmiennicy”, Fiaty 126p, Warszawy, w tym jedna z przyczepą kempingową, Nysy, radzieckie BTRy, Star 200WT, motocykl OSA).

Nie lada gratką dla miłośników motoryzacji była możliwość przejechania się autobusem marki Jelcz, „Ogórkiem” po okazaniu biletu kierowcy.

2 komentarze

    • Magiczne Zakątki

      To prawda 🙂 My „liznęliśmy” z mężem ostatnią dekadę PRLu. Nasze dzieci myślały, że oszaleliśmy, gdy zaczęliśmy się przekrzykiwać „łał, Frania”, „łał, mój tata miał takją maszynkę do golenia” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *