Bez kategorii

Zamek w Czersku

Dzisiaj wybraliśmy się do Czerska, by zobaczyć zamek książąt mazowieckich.

O zamku wspominaliśmy w poście W KRAINIE JABŁKAMI PACHNĄCEJ I

Czersk to jeden z najstarszych grodów na Mazowszu. Został wzniesiony w XI w. na miejscu wcześniejszej osady słowiańskiej. Na pocz. XII w. w grodzie zbudowano kościół romański pw. św. Piotra.

Pod koniec XIV w., na miejscu dawnego grodu, książę Janusz I Starszy zaczął wznosić gotycki zamek dla ochrony swych ziem przed krzyżakami. Jego budowę ukończono w 1410 r.

W tym też czasie, na skutek zmian politycznych oraz odsunięcia się Wisły spod zamku na wschód, książę Janusz przeniósł swoją siedzibę do Warszawy a Czersk stracił na znaczeniu.

W 1526 roku Mazowsze zostało przyłączone do Korony. Czersk stał się własnością polskich królów a Zygmunt Stary nadał go swojej żonie, królowej Bonie, która rozbudowała zamek .

Czersk został bardzo zniszczony podczas potopu: w 1656 r. Szwedzi wysadzili mury i zabudowania zamkowe oraz zrujnowali miasto.

Sto lat później, w latach 1762-1766, Marszałek Wielki Koronny, starosta czerski Franciszek Bieliński podjął próbę ratowania zamku. Na miejscu zniszczonego mostu zwodzonego wzniósł most murowany, który służy do dziś.

U stóp zamku mieści się neobarokowy kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego z lat 1805-1806. Wybudowano go z cegły pochodzącej z rozbiórki zamku. Jest on zadośćuczynieniem rządu pruskiego za zabranie parafii wsi Linin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *