Bez kategorii

Zamek w Liwie oraz Skansen w Suchej

Siedzibą Muzeum Zbrojowni na Zamku w LIWIE jest zespół zabytkowych budowli złożonych z murowanego dworu barokowego, gotyckiej wieży bramnej oraz zachowanych fragmentów murów obronnych zamku wzniesionego w początkach XVw. Muzeum pełni także rolę ośrodka kultury. W pobliżu przepływa rzeka Liwiec.

Zbrojownia

Wieś SUCHA leży niemal dokładnie w środku trójkąta, którego wierzchołki wyznaczają trzy miasta: Mińsk Mazowiecki na zachodzie, Siedlce na wschodzie i Węgrów na północy. Położona jest w gminie Grębków, pomiędzy miastem Grębków a wsią Kopcie, nad brzegiem rzeczki Kostrzyn, będącej dopływem Liwca. To tyle wiedzy encyklopedycznej 🙂

Drewniana kapliczka

Teraz troszkę o Skansenie.
W 1988 r. zniszczoną posiadłość po Auguście Cieszkowskim- filozofie, nabył prof. Marek Kwiatkowski, dyrektor warszawskich Łazienek, który razem z żoną, Marią Ireną, zaczął gruntowną odbudowę zabytku.
W otoczeniu dworu zachował się ogród ze starym drzewostanem.

Skansen- widok z parkingu
Dwór z Rudzienka

Na przyległym terenie, gdzie niegdyś znajdowały się zabudowania gospodarcze, został utworzony skansen drewnianego budownictwa zabytkowego, charakterystycznego dla regionu siedleckiego. Służy on różnorodnym celom popularno – naukowym i kulturalnym.

Dworek z XVII w
Wiatrak holenderski z Ostrówka
Dwór Cieszkowskich- siedziba muzeum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *