Bez kategorii

Zamość i Lublin

 16- 17 lipca 2010 roku byliśmy u naszych znajomych w Zamościu. Skorzystaliśmy z okazji i zwiedziliśmy miasto- utopię. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Lublina, by zobaczyć Stare Miasto i słynny zamek.

Podczas naszego weekendowego wypadu, uwagę zwróciliśmy na różnorodość Lubelszczyzny. Jest to region wyżynny, gdzie dominuje uprawa zbóż, tytoniu i chmielu. Pola to różnokolorowe prostokąty obsiane różnymi roślinami.

ZAMOŚĆ nazywany jest miastem- utopią. Miasto idealne? Być może- tego nie wiemy, natomiast jedno jest pewne- pewna jest nieprzeciętna uroda miasta, gdzie rynek powstał na kwadracie, a wszystkie sąsiadujące uliczki są do siebie prostopadłe i równoległe. 

Katedra
Fortyfikacje

W Zamościu zachwyciły nas dawne fortyfikacje (obecnie Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał”), ratusz ze słynnymi schodami (niestety- podczas naszego pobytu były remontowane), a także kolorowe kamieniczki ormiańskie.

Zmęczeni zwiedzaniem możecie odpocząć w parku miejskim- miejscu, gdzie pośrodku jest wieeelki staw, po którym pływają kaczki, a także resztki murów obronnych. Park jest naprawdę okazały- idealne miejsce na spacer z małymi dziećmi.

Dla miłośników folkloru, rajem na ziemi będzie wizyta w Regionalnej Izbie Pamięci w WYSOKIM (wieś granicząca z Zamościem), założonej przez Mamę naszego kolegi. W Izbie zobaczyć można przedmioty codziennego użytku używane niegdyś przez zamojszczan, stare fotografie, tkaniny, stroje ludowe, elementy dekoracji domów. WIĘCEJ o Izbie Pamięci  można przeczytać TU:   http://www.gminazamosc.pl/?page_id=435

Stare Miasto w LUBLINIE wita wzgórzem, na którym stoi zamek. Z zamku rozlega się widok na Starówkę. Pierwsze wrażenie? Ładne Stare Miasto, dosyc ciekawe kamieniczki. Jednak im głębiej w las tym…. większe rozcazrowanie. Brud, odrapane tynki, niektóre kamieniczki przypominają zapuszczone „pekiny”.

Lubelski Zamek
Ulica Zamkowa
Plac Po Farze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *