ZOO w Łodzi

W tym roku dużo spacerujemy po ogrodach zoologicznych. Jak wiecie, byliśmy w ZOO w Warszawie i w Płocku, a dzisiaj odwiedziliśmy ZOO w Łodzi.

Do Łodzi pojechaliśmy pociągiem. Ze stacji Warszawa Centralna do stacji Łódź Fabryczna pociągami ICC jedzie się 1 h 25 minut.

Łódź Fabryczna to nowoczesny dworzec kolejowy. Budowano go w latach 2011-2016. Perony znajdują się pod ziemią, w tunelu. Tunel ten ma 2 km długości. Dworzec zbudowany jest z betonu i stali, pokryty stalowo- szklanym dachem.

Tuż obok dworca mieści się budynek biurowy, zwany Brama Miasta. Oryginalna architektura, rdzawy materiał elewacji oraz ceglane patio, zostały zaprojektowane tak, aby estetyką wkomponowywały się w pofabryczny charakter i tradycje miasta. Korten, którym pokryte zostały elewacje jest materiałem, który z czasem zmienia swój kolor i strukturę.

Spod dworca kolejowego do ZOO najłatwiej dostać się tramwajem. Linia tramwajowa 9 (na Zdrowie) biegnie aż do łódzkiego ZOO, nieopodal którego ma pętle.

Łódzkie ZOO zostało utworzone tuż przed II wojną światową, w 1938 roku. Ma powierzchnię 16,64 ha i jako jedyne w Polsce prezentuje zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie i ariranie amazońskie.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym udostępnione do zwiedzania są następujące budynki:

 • małpiarnia – prezentowane są naczelne, m.in. zagrożony wyginięciem makak wanderu, tamaryna cesarska
 • akwarium – obiekt wraz z 22 zbiornikami (20 dla ryb słodkowodnych i 2 dla ryb morskich)
 • wiwarium – budynek, w którym prezentowane są płazy i gady.
 • pawilon małych ssaków – w 2014 oddano do użytku wyremontowany pawilon, w którym prezentowany jest m.in. binturong, galidia kasztanowata oraz jeżozwierz indyjski
 • motylarnia – pawilon, w którym oprócz egzotycznych motyli prezentowane są także dikdiki żwawe oraz ptaki, m.in. paw kongijski i toko
 • pawilon „Świat Ptaków”

Ponadto w łódzkim ZOO zobaczyć również można:

 • hipopotama karłowatego
 • zebrę Chapmana
 • żyrafę Rothschilda
 • surykatki
 • ptaki drapieżne
 • tygrysy syberyjskie
 • lemury
 • i wiele innych fantastycznych gatunków

Obecnie w ZOO powstaje „Orientarium”. W budynku mają znaleźć się m.in. nowe gatunki zwierząt, w tym orangutany, langury, pantery mgliste oraz rekiny. Pawilon w całości ma zostać oddany do użytku zwiedzających w 2021.

ZOO w Łodzi podobało nam się najmniej ze wszystkich zwiedzonych dotychczas ogrodów zoologicznych. Jest zapuszczone, zaniedbane, zwierzęta są porozrzucane po kilku wybiegach na jeden gatunek: np 2 wybiegi surykatek, 2 dla wydr itd. Mamy nadzieję, że „Orientarium” zatrze średnie wrażenie. Na pewno wybierzemy się ponownie do łódzkiego ZOO, gdy tylko obiekt zostanie oddany do użytku. Jesteśmy go bardzo ciekawi.

Plusem łódzkiego ZOO jest gra terenowa, podczas której dzieci zbierają pieczątki i zdobywają legitymację odkrywcy oraz aktywny udział w karmieniu zwierząt. Opiekun wielbłądów pozwolił dzieciom nakarmić te dwugarbe pieszczochy, które pędzą ile sił w kopytach, kiedy tylko usłyszą warkot silnika pojazdu swego opiekuna 🙂

Bardzo fajną atrakcją są pawie indyjskie spacerujące swodobnie pod nogami gości ZOO. Pawie nie boją się ludzi i zachowują się jak rasowi przewodnicy 😉

Bardzo podobał nam się wybieg dla żyraf oraz dla lwów i tygrysów. Te zwierzęta są na „wyciągnięcie ręki” (oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa dla zwierząt i ludzi).

Wybieg dla lwów azjatyckich

Tego dnia zwiedziliśmy także EC1,ale o tym w oddzielnym poście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *