Bez kategorii

Żyrardów- miasto lnem tkane

8 sierpnia 2018 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Żyrardowa oraz szlakiem okoliczych pałaców.

Żyrardów- miasto pamiętam jeszcze sprzed ponad 20 lat, bowiem jako miałe dziecko jeździłam tam do cioci.W ostatnich latach miasto bardzo się rozwinęło, zaczęło doceniać swoje poindustrialne dziedzictwo i korzenie leżące w przędzeniu lnu. Mimo, iż jest to miejscowość zbudowana w większośći z czerwonej cegły, ma ona swój urok.

Miasto można spokojnie zobaczyć wybierając się na jednodniowy spacer. Wszystkie ważne miejsca znajdują się w promieniu 2 km od Urzędu Miasta (centrum Żyrardowa).

Zaczynamy od obrzeża miasta, a więc od ulicy 11 listopada. Można zobaczyć tam zabytkową drewnianą willę Zyskinda z 1899 roku. Jest to jeden z nielicznych drewnianych zabytków w obrębie Żyrardowa. Willa jest obiektem zamieszkanym mimo, iż chyli się ku zawaleniu.

Niedaleko willi znajduje się neogotycki Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego.

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda i Industrialna Zagroda. Oba te miejsca znajdują się  w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika (ulica Dittricha), w otoczeniu tematycznych murali. Muzeum nawiązuje do niemal 180-letniej tradycji przemysłu lniarskiego Żyrardowa.

Ekspozycja to kilkadziesiąt maszyn (m.in. krosna, wagi, barwiarki, wyciągalnice, postrzygarki itp.) oraz tablice informacyjne z archiwalnymi fotografiami. Bardzo fascynująca jest wystawa „Tkane sita”, która prezentuje proces technologiczny sitodruku – projektowania, tworzenia wielkoformatowych szablonów i odbijania wzorów metodą sitodruku na wyrobach lnianych, produkowanych w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie.

Tuż obok znajduje się Industrialna Zagroda- miejsce, w którym zobaczyć można wielblądy, alpaki, renifery, osły i koziołki.

Idąc z Muzeum Lniarstwa w kierunku centrum miasta, mijamy park Dittricha wraz z Muzeum Mazowsza Zachodniego, któego siedzibą jest Pałacyk Dittricha.

Naprzeciwko parku, po drugiej stronie ulicy Limanowskiego znajduje się opuszczony budynek Pończoszarni „Stella”. Budynek pochodzi z 1870 roku. Pończoszarnia była niegdyś jedym z największych tego typu przedsiębiorstw Cesarstwa Rosyjskiego.

W pobliżu znajduje się także budynek Kasyna (obecnie w remoncie)…

wille dyrektorskie

… Resursa z 1870 roku wraz z pomnikiem Filipa de Girarda…

… oraz Pałacyk Tyrolski wybudowany w latach1867-1871 przez Karola Augusta Dittricha, właściciela żyrardowskiej fabryki.

Przy ulicy Limanowskiego znajduje się również szkoła kancelistów, dwupiętrowy budynek z lat 1896-1899.

Skręcając z ulicy Limanowskiego w ulicę 1 Maja docieramy do Placu Jana Pawła II, przy którym znajdują się:

Urząd Miasta

Ochronka (budynek przedszkola)

Kościół Matki Boskiej Pocieszenia

Stara Przędzalnia– niegdyś (w 1829 roku) była największą fabryką w Żyrardowie, dała początek miastu.  Była to jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk lniarskich w ówczesnej Europie. Aktualnie budynek Starej Przędzalni pełni funkcje mieszkalne, handlowe, usługowe oraz hotelowe. Podczas adaptacji na nowe funkcje zachowano wszystkie wartościowe detale architektury postindustrialnej z początku XIX wieku.

Obok Kościoła M.B. Pocieszenia, przy ul. Narutowicza znajduje się zespół domów robotniczych

… a także gabinet pisarza, Pawła Hulki- Laskowskiego.

Zobaczyć tu także można Kościół p.w. Karola Boromeusza.

Naszą wycieczkę po Żyrardowie zakończyliśmy na dworcu kolejowym wybudowanym według projektu architekta Romualda Millera w 1922 roku.

Tuż obok dworca znajduje się wieża ciśnień.

Żyrardów jest naprawdę bardzo ładnym miastem, z bogatą historią. Warto go zobaczyć choćby właśnie ze względu na jego industrialny klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *